حمید علوی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بسیاری از دانش آموختگان دانشگاهی در رشته‌های مختلف تحصیلی برای کار در واحدهای صنعتی مهارت قابل اجرا و کاربردی ندارند.

وی خاطر نشان کرد: بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی قبل از جذب نیروی کار دانش آموخته کلاس‌های آموزشی برای این افراد برگزار می‌کنند که این امر به این معنا است که دانشگاه نقش خود را در تربیت نیروی ماهر به خوبی انجام نداده است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان ادامه داد: رفع مشکلات اقتصادی و رونق تولید در کشور نیازمند تحول فکری در جامعه است و نهضت تولید باید به باور تبدیل شود.

علوی تصریح کرد: رفع مشکلات زیرساختی و تغییر رفتار دستگاه‌های اجرایی در ارتباط با اهمیت سرمایه‌گذاری‌ باید به عنوان اصل کاربردی مورد توجه قرار گیرد.

وی اضافه کرد: صنعت در کشور به دلیل فشارهای خارجی و تحریم و از سوی دیگر نبود برنامه‌های منجسم در حمایت از تولید مظلوم واقع شده است و بیشترین خسارت‌ها به زیرساخت‌های بخش تولید در سال‌های گذشته به دلایل مذکور وارد شده است.

نائب رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی استان سمنان گفت: گفتمان‌سازی اهمیت تولید به عنوان مولفه مهم برای توسعه کشور در دستور کار مسوولان و صنعتگران قرار گیرد.

استان سمنان حدود ۲ هزار و ۱۰ پروانه بهره برداری واحدهای تولیدی و صنعتی دارد و سهم اشتغال سمنان در بخش صنعت و معدن بیش از ۳۸ درصد و سهم بخش صنعت و معدن از تولید ناخالص استان حدود ۲۲ درصد است، براساس آمار بیش از ۹۰ درصد واحدهای صنعتی و تولیدی در استان سمنان از نوع کوچک و متوسط است که به دلیل فرسودگی ماشین‌آلات خط تولید و مشکلات زیرساختی صادرات‌محور نیست و نهضت تولید را با کندی مواجه کرده است.

براساس سایت مرجع دانشگاه ‌های ایران در استان سمنان ۲۳ مرکز علمی و دانشگاهی وجود دارد که ۶۵ هزار و ۵۸۹ دانشجو و سه هزار و ۶۱۷ استاد و عضو هیات علمی دارد، البته در آمار گفته شده اطلاعات دانشگاه‌های فنی و حرفه ای لحاظ نشده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.