پارک ملی کویر گرمسار واقع در جنوب غربی استان سمنان با دارا بودن ۳۴ گونه پستاندار، ۱۵۵گونه پرنده، ۳۴ گونه خزنده و ۳۵۵ گونه گیاهی، یکی از غنی ترین مناطق دارای گونه های مختلف گیاهی و جانوری در کشور محسوب می‌شود که در حد فاصل کویر مرکزی ایران و دریاچه نمک واقع شده است.

از جاذبه ‌های منحصر به فرد پارک ملی گرمسار برای دوستداران محیط زیست وجود زیستگاه تنها دو زیست منطقه وزغ کویری است که در اطراف چشمه سفید آب زیست می‌کند و این گونه منحصر به همین نقطه از پارک ملی بوده و در هیچ جای دنیا یافت نمی‌شود.

در اراضی مسطح و دشتی پارک ملی کویر با پوشش گیاهی بیابانی و نیمه ‌بیابانی، پستاندارانی از جمله آهو، جبیر، یوزپلنگ و گربه شنی دیده می‌شود و در بخش کوهستانی آن نیز که دارای جوامع گیاهی با سیمای استپی است، تعداد قابل توجهی از گونه‌های حیات وحش نظیر کل و بز، قوچ و میش و پلنگ زیست می‌کنند.
از دیگر پستانداران مهم این منطقه می‌توان به کاراکال، روباه شنی، روباه معمولی، کفتار، گرگ، شغال، خرگوش، تشی و انواع جوندگان دیگر نیز اشاره کرد.
پرندگانی نظیر سارگپه، عقاب طلایی، کرکس، دلیجه و انواع پرندگان شکاری مثل کبک، تیهو،شاه بوف، انواع چکاوک‌ها، دم جنبانک ابلق، زاغی، غراب و انواع گنجشک‌سانان دیگر از مهمترین گونه‌های منطقه به حساب می‌آیند.از جمله خزندگان منطقه پارک ملی کویر گرمسار می‌توان به افعی شاخدار، مارجعفری، تیرمار، بزمجه بیابانی اشاره کرد.

در کنار تنوع گیاهی و جانوی پارک ملی گرمسار وجود دریاچه نمک مثلثی در حاشیه و مرز جنوب غربی و به عبارتی در قلب کویر است که هر اهل ذوقی را به وجد می‌آورد.

 تماشایی دیگر پارک ملی کویر گرمسار وجود  یک جزیره کوچک به نام جزیره سرگردان در جنوب دریاچه نمک است که یکی از بزرگترین شورزارهای ایران محسوب می‌شود که چشم دوختن به سفیدی محض زمین اما از جنس شوری نه از جنس برف خود جاذبه‌ای است که کلمات یارای توصیف این زیبایی را ندارد و فقط تماشای آن می‌تواند این زیبایی‌ها را برای ذهن وصف کند.


در ادامه مسیر طبیعت بکر پارک ملی کویر گرمسار رشته کوه‌های سیاه کوه دیده می شوند که از مهمترین کوه‌های پارک ملی هستند و در مرکز منطقه واقع شده و بلندترین قله آن به ۲ هزار و ۱۵ متر می‌رسد.

پارک ملی کویر گرمسار در همسایگی کویر مخوف و هیجان انگیز معروف به مثلث برمودای ایران، کویر یگ جن قرار دارد.

برای سفر به پارک ملی کویر گرمسار باید مسیر خود را از شهرستان گرمسار استان سمنان به سمت جنوب ادامه دهید و پس از عبور از جاده سنگفرش به محیط‌ ‌بانی سیاه کوه برسید، البته راه‌های دیگری برای ورود به منطقه وجود دارد که عبور از آن‌ها بدون راهنما کاری خطرناک است و برای جلوگیری از هرگونه پیشامد ناگوار احتمالی باید قبل از انجام برنامه سفر به کسب اطلاع و مجوز اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان و هماهنگی با واحدهای تابعه مستقر در منطقه انجام شود.

جاذبه های گردشگری پارک ملی کویر به دو بخش جاذبه های طبیعی و تاریخی تقسیم می شود و جاده سنگفرش به عنوان یکی از شگفت انگیزترین آثار تاریخی از جاذبه های این منطقه است، به طوری که این جاده امکان عبور کاروانها را از میان اراضی باتلاقی و شوره زارهای حاشیه دشت کویر فراهم می کرده است.
بنای مشهور "قصر بهرام” که در واقع یک کاروانسرای شاه عباسی است و کاروانسرای "عین الرشید”، آبراه سنگی "سیه کوه” که آب مورد نیاز قصر بهرام را تامین می کرده، بقایای "ساختمان حرمسرا”، کاروانسراهای "سفید آب” و "لکاب” و آب انبار "قیلوقه” از دیگر جاذبه های تاریخی این منطقه است.

هنگام سفر به پارک ملی کویر گرمسار آب به اندازه کافی، ماشین مناسب برای بیابان،یدکی اضافی و بنزین کافی و جعبه کمک‌های اولیه، کرم ضدآفتاب، کلاه و عینک دودی به همراه داشته باشید و همچنین پیشنهاد می‌شود برای رفتن به پارک ملی کویر از تورهایی که  برای این پارک می‌گذارند استفاده کنید تا از جاذبه‌های پارک ملی کویر همچون کاروانسرای قصر بهرام، جاده سنگ فرش ابریشم دیدن کنید.

پارک ملی کویر گرمسار معروف به آفریقای ایران به دلیل دارا بودن تنوع گیاهی و جانوری دارای زمستان‌های معتدل و تابستان‌های گرم است و با سفر به این منطقه مطمئن باشید یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های گردشگری ایران را از نزدیک می بینید  و البته فراموش نکنید دیدن از پارک ملی کویر نیاز به مجوز اداره پارک ملی گرمسار یا اداره کل حفاظت محیط زیست استان سمنان دارد.

خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) استان سمنان در موضوع‌های مختلف فرهنگی و اجتماعی پرونده‌های خبری ویژه را با برنامه مشخص در دستور کار خود داده است.
با هدف توسعه گردشگری و رونق اقتصادی، خبرگزاری ایرنا به معرفی جاذبه‌های گردشگری استان سمنان در قالب پرونده خبری می‌پردازد.

در استان سمنان بیش از یکهزار اثر تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی شناسایی شده که تاکنون بیش از ۷۰۰ اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است و هر مسافر و گردشگری با هر انگیزه ای که به استان سمنان دیار با سابقه غنی تاریخی و فرهنگی سفر کند به خاطر تنوع اقلیمی می تواند مطابق اهداف ، ذوق ، و برنامه خود ، در استان سمنان ، دیدنی های مورد نظر خود را بیابد و لذت سفر را برای خود دوچندان کند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.