اگر بد زخم هستید، روده تان مشکل دارد

قدرت ترمیمی روده به قدری بالاست که آسیب سایر بافت‌ها را نیز پوشش می‌دهد.

لینک کوتاه کپی شد

جی پلاس؛ دانشمندان سطح قدرتی که میکروبیوم روده در اختیار دارد را قبلا بررسی کرده اند.

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت؛ همچنین می‌دانند که میکروبیوم روده با حافظه، افسردگی و خلق و خوی مرتبط است و تغییرات در ترکیب باکتریایی میکروبیوم روده برای ایجاد زمینه دیابت و مولتیپل اسکلروزیس مؤثر است.

اکنون محققان دریافته‌اند که سلول‌های ایمنی روده در واقع توسط سایر قسمت‌های بدن به کار گرفته می‌شوند و از روده خارج می‌شوند تا به ترمیم آسیب‌های عضلانی و بافت آسیب‌دیده کبد کمک کنند.

دانشمندان با استفاده از Tregs کولون با برچسب نور در موش‌ها توانستند این سلول‌ها را برای اولین بار مشاهده کنند که از روده و اطراف بدن حرکت می‌کنند و به ماهیچه‌های حیوان می‌روند.

این یافته‌های جدید به طور تصادفی زمانی به دست آمد که در طی یک فهرست نویسی معمولی، محققان دانشکده پزشکی هاروارد (HMS) کلاس خاصی از سلول‌های T به نام ترگ (Tregs) را در میان سلول‌های ماهیچه‌ای یافتند.

ترگ‌ها معمولا در روده بزرگ برای کمک به حفظ سلامت روده یافت می‌شوند و به ندرت در خارج از روده کوچک و بزرگ دیده می‌شوند.

بولا هانا یکی از نویسندگان این مطالعه و پژوهشگر ایمونولوژی گفت: به طور تصادفی به سلول‌هایی برخوردم که بسیار شبیه به نظر می‌رسیدند و همه ویژگی‌های مشابه Tregs از روده را داشتند.

این مطلب توجه ما را به خود جلب کرد، زیرا می‌دانیم این سلول‌ها در روده تولید می‌شوند و توسط میکروبیوتا شکل می‌گیرند.

تحقیقات بیشتر نشان داد که با سرکوب یک سیگنال التهابی به نام IL-۱۷ پس از اینکه التهاب کار خود را در محل آسیب دیده انجام داد، Tregs به بهبود بهتر عضله کمک کرد.

هانا گفت: وقتی ماهیچه‌ها در حال بهبودی هستند، شما نیاز به دوز مشخصی از التهاب در یک بازه زمانی خاص دارید.

در غیاب این سلول‌های T تنظیم‌کننده مشتق از روده، متوجه شدیم که درجه التهاب بالاتر می‌رود و طولانی‌تر می‌شود و در نهایت شما ترمیم ضعیفی خواهید داشت.

تحقیقات بیشتر نشان داد که مقادیر کم Tregs روده در کبد، کلیه‌ها و طحال در حال عبور و مرور است.

هنگامی که تعداد آن‌ها در کبد افزایش یافت، روند مشابهی از تنظیم التهاب رخ داد و بافت بهبود یافته زخم کمتری نسبت به زمانی که آن‌ها غایب بودند نشان داد، امکان درمانی برای شرایطی مانند بیماری کبد چرب دارد.

دیان ماتیس گفت: مشاهدات ما نشان می‌دهد میکروب‌های روده باعث تولید دسته‌ای از سلول‌های T تنظیم‌کننده می‌شوند که دائماً از روده خارج می‌شوند و به‌عنوان نگهبان‌هایی عمل می‌کنند که آسیب را در نقاط دوردست بدن حس می‌کنند و سپس به عنوان فرستاده‌هایی برای ترمیم آن آسیب عمل می‌کنند.

این اکتشافات همچنین بر اهمیت حفظ یک میکروبیوم روده سالم تأکید می‌کند و سؤالاتی را در مورد اینکه چگونه آنتی بیوتیک‌ها برای درمان آسیب‌های اسکلتی- عضلانی بر فرآیند‌های بهبود طبیعی بدن تأثیر می‌گذارد، ایجاد می‌کند.

به خوبی شناخته شده است که آنتی بیوتیک‌ها می‌توانند میکروب‌های مفید روده را به عنوان آسیب جانبی عملکرد اصلی آن‌ها که کشتن باکتری‌های مضر است، از بین ببرند.

نتایج ما بیشتر بر اهمیت استفاده معقول از آنتی‌بیوتیک تأکید می‌کند، که به دلایل بسیاری فراتر از بازیابی عضلانی است.

این مطالعه در مجله Immunity منتشر شده است.

 

وبگردی

    دیدگاه تان را بنویسید