نهالستان کوشکن یکی از نهالستان های مادری کشور است که در ۴۹ هکتار و ۲۷ قطعه احداث شده است و ظرفیت تولید سالانه سه میلیون اصله نهال را دارد.

به گزارش ایلنا از زنجان، خلیل آقاجانلوصبح امروز در جریان بازدید خبرنگاران از نهالستان کوشکن زنجان اظهار کرد: منابع طبیعی متعلق به تمام افراد جامعه است و نقش خبرنگاران در تبیین اهمیت منابع طبیعی و نقش ان در زندگی نسل ها و امنیت غذایی مهم است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با بیان اینکه در سطح کشور با توجه به چالش های مربوط به بلایای طبیعی همچون سیل، فرسایش خاک و ریزگردها، آینده کشور را به چالش می کشد، گفت: در حال حاضر مردم و مسولان به مساله منابع طبیع حساس شده اند.

وی با اشاره به اینکه اعتبارات منابع طبیعی از صندوق توسعه ملی تامین می شود، افزود: در کنار آن ما باید برای بهبود وضعیت منابع طبیعی اقدامات اصلاحی به کار ببریم.

آقاجانلو ادامه داد: توسعه جوامع در گرو توسعه منابع طبیعی و زیست محیطی است؛ چرا که توسعه صنایع در جوامع نباید منتج به تخریب منابع طبیعی شود.

به گفته وی باید ضمن استفاده درست از منابع طبیعی آن را برای نسل آینده حفظ کنیم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: به منظور افزایش سرانه سبز و ترویج فرهنگ درخت کاری نهالستان کوشکن در زنجان راه‌اندازی شده است که یکی از نهالستان های نمونه کشور است که با تولید نهال های منحصر به فرد در راستای اهداف تعیین شده حرکت می کنیم.

آقاجانلو ادامه داد:  نهالستان کوشکن یکی از نهالستان های مادری کشور با 49 هکتار در 27 قطعه احداث شده است و ظرفیت تولید سه میلیون اصله نهال را دارد که سالانه یک میلیون اصله تولید می شود .

به گفته وی توسعه و غنی سازی جنگل از اهداف تولید نهال در این نهالستان است؛ استان زنجان 73 هزار هکتار جنگل دارد .

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان با اشاره به اینکه محدوده نهالستان 4.5 هکتار است افزود: دو گلخانه برای تولید نهال گل محمدی در این نهالستان وجود دارد.

وی به تولید گونه اورس در این نهالستان اشاره کرد و گفت: این نهال به دلیل فرایند طولانی تولید تنها در زنجان تولید می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان زنجان اضافه کرد: هزینه های این نهالستان از محل اعتبارات دولتی تامین می شود و مقرر شده بود ردیف اعتبار جداگانه‌ای برای آن تعیین شود.

آقاجانلو ادامه داد: تولید صنوبر در این نهالستان مورد توجه بوده و استان زنجان از دیرباز قطب تولید صنوبر است؛ سال گذشته 100 هزار اصله و امسال همین این میزان اصله به صورت رایگان در اختیار کشاورزان قرار گرفت.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.