معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان گفت: در شرایط تورمی، مصرف در جامعه غیرمنطقی می‌شود .


به گزارش ایسنا، منطقه زنجان، ایرج امینی صبح امروز در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان، در رابطه با تورم، اظهار کرد: تورم امکان کاهش قیمت‌ها بر اثر افزایش بهره‌وری و رقابت قیمتی تولیدکنندگان را از بین می‌برد. همچنین تورم شکاف درآمدی فرودست و فرادست را به مرور زمان افزایش می‌دهد. علاوه بر آن تورم ساختار قیمت‌های نسبی را به هم ریخته و اطلاعات اقتصادی را مخدوش می‌کند .


این مسئول ادامه داد: مردم در یک اقتصاد دچار تورم با احتمال بیشتری تصمیمات اشتباه می‌گیرند، چون با قیمت‌ها و اطلاعات اشتباه کار می‌کنند و همین تصمیمات اقتصادی اشتباه در سطح فردی هستند که اقتصاد را در سطح کلان دچار مشکل می‌کند .


وی در تعریف تورم، افزود: تورم عبارت است از افزایش شدید، نامتناسب، معنی‌دار و غالبا غیرقابل برگشت قیمت‌ها که جنبه عمومی و حالت مستمر و خودافزا داشته باشد. تورم وضعیتی است که سطح عمومی قیمت‌ها به طور مداوم و به مرور زمان افزایش می‌یابد، باید توجه داشت که در رابطه با تورم عنصر زمان و تداوم افزایش سطح عمومی قیمت‌ها تاثیر دارد .


امینی با اشاره به غیرقابل بازگشت بودن ماهیت تورم، تصریح کرد: هنگامی که تورم در اقتصاد شروع می‌شود و قیمت‌ها به طور تورمی بالا می‌رود برای مهار تورم و مقابله با آن باید سعی شود که از نرخ تورم به تدریج کاسته شود علاوه‌بر آن برای مبارزه با تورم، کاهش سطح مطلق قیمت‌ها معمولا امکان‌پذیر نیست، چون همراه با تورم هزینه‌های تولید نیز افزایش می‌یابد و به همین جهت قیمت‌های تورمی خاصیت «چسبندگی» پیدا می‌کند و به دلیل اینکه این هزینه‌ها پشت قیمت‌ها قرار دارد، به آسانی قابل کاهش نیست .


معاون آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، با بیان اینکه تورم، مصرف را غیرمنطقی و رفتار مصرف‌کنندگان را غیرعقلایی می‌کند، یادآور شد: در دوران ثبات قیمت، مصرف‌کنندگان فقط کالاهای مورد نیاز خود را به میزان مصرف خود و با مقایسه قیمت‌ها از ارزان‌ترین بازارها خریداری می‌کنند، بنابراین در این دوران تصمیم آن‌ها منطقی و عقلانی است ولی در دوران تورم شدید مصرف‌کنندگان با درآمد خود یا حتی اخذ وام هر کالایی که به دستشان برسد را خریداری می‌کنند خواه گران باشد یا ارزان و یا به آن نیازداشته باشد یا نه .


وی عنوان کرد: در دوران تورم شدید مردم نگه‌داری پول را عالانه نمی‌دانند. همچنین فرض می‌کنند که قیمت کالاها در آینده بیشتر ترق خواهد کرد و باید توجه داشت که تورم می‌تواند ناشی از تقاضا، هزینه، ساختار، تورم انتظاری و ... باشد و از آنجایی که تورم و رشد پول همگرا بوده و در بلندمدت یک درصد افزایش در رشد پول منجر به رشد تورم به میزان 9 دهم درصد می‌شود .


در ادامه این جلسه، معاون برنامه و بودجه سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان زنجان، اظهار کرد: قابل یش‌بینی بودن تورم مورد علاقه دنبال‌کنندگان مباحث اقتصادی است ولی امکان پیش‌بینی این مهم بسیار مشکل است .


احمد خداوردی ادامه داد: متاسفانه در استان زنجان، 25 تا 35 درصد تورم استان مربوط به گروه مسکن است که اگر بتوان نظارت منطقه‌ای در این رابطه را تشدید کرد، می‌توان دیرتر به بحث تورم و افزایش آن وارد شد و این در حالی است که امکان کنترل قیمت مسکن تا حدودی در استان وجود دارد .


وی با بیان اینکه دولت نیز از وجود تورم در اقتصاد متضرر است، افزود: بهتر است در حوزه‌هایی که امکان کنترل تورمی وجود دارد، مدیریت استان و دستگاه‌های مرتبط مانور لازم را انجام دهند تا استان مشکلات کمتری را در رابطه با تورم شاهد باشد .


این مسئول با اشاره به آیین‌نامه و دستورالعمل شوراها، کارگروه‌ها و کمیته‌ها برای ادغام، خاطرنشان کرد: برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری برای این مهم 2 سال طول کشیده و توانسته تاییده هیئت وزیران را دریافت کند و باید توجه کرد که تاکید دولت نیز بر کاهش تعداد جلسات و چابک‌سازی است .


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.