به گزارش ایرنا شهیندخت مولاوردی پنجشنبه در نخستین همایش حقوق شهروندی خوزستان در محل استانداری،با اشاره به اینکه یکسال از تدوین منشور حقوق شهروندی می گذرد یادآور شد: بیش از 39 سال از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد و حال فرصت آن را داریم که اهداف و آرمان های انقلاب اسلامی را مورد بازخوانی قرار دهیم.
وی افزود: انقلاب اسلامی ایران در راستای احیای حقوق شهروندی و مبارزه با ظلم ستیزی بوده است، از این رو بازخوانی این اهداف می تواند سبب حرکت رو به جلوی قطار انقلاب شود.
مولاوردی اظهار کرد: برخی انتظار دارند منشور حقوق شهروندی با عمر یکسال و چند ماهه خود تمام مطالبات تاریخی بر زمین مانده را پاسخ دهد اما نباید فراموش کرد که این مطالبات یک شبه ایجاد نشده اند و حل آنها زمانبر است.
وی در بخشی دیگر از سخنان خود گفت: دولت در تدوین منشور حقوق شهروندی به حقوقی که از آنها غفلت شده بود توجه ویژه ای داشته که از جمله آنها بحث رسانه های دیجیتالی و رسانه های مجازی است که در اصل 13 قانون اساسی مورد غفلت واقع شده اما در ماده 10 منشور مورد توجه قرار گرفته است.
وی با اشاره به اینکه برخی لایحه ها همچون لایحه شفافیت اقتصادی، لایحه تعارض منافع و... نیز در این راستا آماده شده ادامه داد:از اهداف ما نهادسازی و نهادینه سازی حقوق شهروندی است.
وی گفت: یکی دیگر از برنامه های ما اجرای منشور حقوق شهروندی پس از پایان کار دولت است تا این منشور دستخوش سلیقه ها نشود.
دستیار ویژه رییس جمهوری درخصوص نقش رسانه ها در احیای حقوق شهروندی افزود: رسانه ها به لحاظ آموزش، ترویج، نظارت و پایش دستگاه ها می توانند در پیشبرد اهداف نقش موثری داشته باشند.

** ارزیابی عملکرد ادارات از سال آینده
وی ادامه داد: از سال آینده عملکرد دستگاه ها را ارزیابی کرده و در سالگرد رونمایی منشور حقوق بشر دستگاه های برتر معرفی خواهند شد.
مولاوردی اظهار کرد: با وجود تاکید رهبر معظم انقلاب درخصوص توجه به حل آسیب های اجتماعی اما متاسفانه همچنان گزارش هایی مبنی بر اهمال دستگاه ها وجود دارد.
دستیار ویژه رییس جمهوری با اشاره به اینکه در حقوق شهروندی سلسله مراتب وجود ندارد گفت: تمام حقوق باید به موازات هم و همزمان اجرا شوند تا همگان از آن بهره مند شوند.
وی خاطر نشان کرد: رعایت کرامت انسانی و نظارت همگانی، اصول پایه ای حقوق شهروندی است. در حوزه رعایت کرامت انسانی نیر دستگاه ها باید از وضعیت خوداظهاری برخوردار شود.
مولاوردی با بیان اینکه شهروندان برای احقاق حقوق خود باید گزینه هایی به جز مراجعه به دستگاه قضایی داشته باشند، تاکید کرد: در نظارت همگانی نقش جامعه مدنی، رسانه ها و سازمان های مردم نهاد بسیار مهم است؛ ضمن اینکه اگر خود شهروندان مطالبه گر نباشند نمی توان در اجرای منشور حقوق شهروندی موفق بود.
وی اظهار کرد:رییس جمهوری دستور طراحی سامانه ای برای شفافیت هزینه بودجه و اعتبارات در سال آینده را داده اند.
وی توجه به حقوق شهروندی درحوزه زنان و خانواده، توسعه خانه های امن و اورژانس های اجتماعی را از دیگر اولویت ها خواند و اظهار کرد: در احیای حقوق شهروندی با چالش های فراوانی روبه رو هستیم که برخی از آنها جهانی است.

** بحران های طبیعی مزیدی بر مشکلات خوزستان شده است
مولاوردی با تاکید بر اینکه نمونه های بارزی از ظرفیت های استراتژیک خوزستان را می توان مشاهده کرد گفت: باتوجه به دلاوری های مردم خوزستان در دوران دفاع مقدس، حق این بود که این استان به یک الگو از توسعه متوازن تبدیل شود که متاسفانه هنوز محقق نشده است.
وی با تاکید بر اینکه بحران های طبیعی نیز بر مشکلات این استان افزوده اند، ادامه داد: به دنبال آن هستیم که تا پایان دولت دوازدهم فرصتی برای احیای حقوق شهروندی فراهم کنیم.
وی تاکید کرد: نخستین حق برای هر شهروند، حق حیات و سلامتی است که مردم خوزستان هم اکنون با نقض این حقوق روبه رو هستند.
9887/ 6037
خبرنگار: ندا رضاپور ** انتشار دهنده: عبدالحمید راجی
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.