مهرداد شریفی یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: سرماخوردگی و آنفلوآنزا می‌توانند موجب شکل‌گیری علائمی در قسمت بالایی دستگاه تنفسی انسان شوند که گرفتگی سینوس، آبریزش بینی، گلو درد و سرفه و همچنین علائم سیستمیک مانند تب از آن جمله هستند.

وی افزود: اما باید به این نکته توجه داشت که نشانه‌های آنفلوآنزا به طور معمول سریع‌تر پدیدار می‌شوند و از شدت بیشتری نیز نسبت به سرماخوردگی برخوردارهستند.

شدت درد آنفلوآنزا بیشتراست

شریفی بیان کرد: افراد ممکن است هنگام سرماخوردگی متوجه دردهایی خفیف شوند، اما در صورت ابتلا به آنفلوآنزا شدت آنها بیشترخواهد بود.

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز گفت: اگر به آنفلوآنزا مبتلا باشید، در عضلات و مفاصل خود، اغلب در سر، کمر و پاها احساس درد خواهید کرد و در این شرایط حتی حرکت نیز می‌تواند دردناک باشد.

تب بالا

وی توضیح داد: اگرچه ابتلا به سرماخوردگی می‌تواند درجه حرارت بدن را افزایش دهد، اما به ندرت به تب بالا منجر می‌شود.

شریفی اضافه کرد: یکی دیگراز نشانه هایی که می‌توانید برای تشخیص ابتلا به آنفلوآنزا مد نظر قرار دهید تب بالا، اغلب در محدوده ۱۰۰ تا ۱۰۲ درجه فارنهایت (۳۷.۷ تا ۳۸.۸ درجه سانتیگراد) است. اگرچه تب می تواند به ویژه در کودکان درجات بالاتری نیز داشته باشد؛

وی گفت:  اگر تب چند روز ادامه داشت شوک نشوید، اگرچه تب احساس ناخوشایندی را در انسان ایجاد می‌کند، اما به یاد داشته باشید که یکی از روش‌های بدن برای مبارزه با عفونت محسوب می‌شود.

آیا لرز و تعریق را تجربه می کنید؟

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز ادامه داد: اگر به سرماخوردگی مبتلا باشید به ندرت دچار لرز و تعریق می‌شوید چون این موارد نشانه های شایع ابتلا به آنفلوآنزا هستند؛ گاهی اوقات دردهای بدن و تب موجب لرز می‌شوند، اگرچه آنفلوآنزا ممکن است حتی بدون تب نیز موجب لرز شود.

احساس ضعف و خستگی تا چند هفته

وی گفت: سرماخوردگی می‌تواند گاهی اوقات شما را از پا بیندازد، یا کاهش انرژی نسبت به حالت عادی را موجب شود، در صورت ابتلا به سرماخوردگی، این علائم به طور معمول تنها چند روز طول می‌کشند اما در صورت ابتلا به آنفلوآنزا ممکن است برای چند هفته احساس خستگی و ضعف همراه شما باشد.

شریفی افزود:  احتمال احساس خستگی بیش از اندازه و شدید در زمان ابتلا به آنفلوآنزا بیشتر است و به عنوان مثال، ممکن است بیشتر روز را بخوابید.

در زمان ابتلا به آنفلوآنزا چه کارهایی باید انجام دهید؟

رییس مرکز بهداشت غرب اهواز ادامه داد: اگر فکر می‌کنید به آنفلوآنزا مبتلا شده اید، قدم بعدی چه خواهد بود؟ آیا باید صبر کرد تا علائم آنفلوآنزا بهبود یابند یا باید به پزشک مراجعه کرد؟ اگر در گروه با خطر بالا قرار ندارید و علائم خفیف هستند، معمولا نیازی به مراجعه به پزشک یا درمان با داروهای ضد ویروس نیست.

زنان باردار و افراد ۶۵ سال به بالا از گروههای پرخطر

وی اظهار داشت: گروه های با خطربالا شامل کودکان، افراد ۶۵ ساله یا پیرتر، زنان باردارو افراد مبتلا به بیماری‌هایی از جمله سینه پهلو باید تحت درمان با داروهای ضد ویروس قرار بگیرند، زیرا برخی مطالعات نشان داده اند که ممکن است مدت بیماری یا شدت علائم آن را کاهش دهند.

تنگی نفس و سرگیجه ناگهانی و استفراغ پایداراز نشانه‌های هشدار دهنده

شریفی گفت: درصورت مواجهه با نشانه هایی هشدار دهنده مراجعه سریع به پزشک اهمیت دارد که از جمله این نشانه‌ها می توان به دشواری در تنفس یا تنگی نفس، درد و فشار در ناحیه سینه یا شکم، سرگیجه ناگهانی، گیجی، استفراغ شدید یا پایدار، یا نشانه های تکرارشونده آنفلوآنزا اشاره کرد.

رییس مرکز بهداشت غرب اهوازافزود: در مورد کودکان، پزشک باید از مسائلی مانند این که چه اندازه مایعات مصرف کرده اند، دچار کم آبی بدن هستند، یا بی اشتهایی را تجربه می کنند، آگاه شود.

وی ادامه داد: اگر فکر می‌کنید به آنفلوآنزا مبتلا شده‌اید، از تماس با دیگران و از حضور در محل کار پرهیز کنید، زیرا تنها همکاران خود و دیگران را در معرض بیماری قرار می‌دهید و اگر باید از خانه خارج شوید، به عنوان مثال، برای مراجعه به پزشک، از یک ماسک استفاده کنید.

شریفی بیان کرد: آنفلوآنزا بسیار مسری است و اغلب یک بیماری ناتوان کننده و حتی مرگبار است بهترین کاری که می توانید برای کمک به پرهیز از انتقال بیماری انجام دهید، تزریق واکسن آنفلوآنزا  است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.