به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، شاخص کیفی هوای این شهرها در ۲۴ ساعت گذشته منتهی به ساعت ۱۱صبح روز شنبه، اهواز ۱۲۲ و سوسنگرد ۱۲۱ در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است.

با وجود آلودگی هوا و اعلام تعطیلی در تهران، اصفهان و البرز، مسئولان خوزستان معتقدند که شرایط آلودگی هوا در خوزستان وجود نداشته و هوای امروز شهرهای خوزستان خوب است.

اشرفی مدیرکل محیط زیست خوزستان جمعه شب گفته بود:شرایط پایداری و آلودگی هوا در خوزستان مورد انتظار نیست و دلیلی برای تعطیلی ادارات و یا مراکز آموزشی این استان به دلیل آلودگی هوا وجود ندارد.

مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز گفته بود: با توجه به بارندگی های ۲۴ ساعت گذشته ، هوای خوزستان پاکیزه و بدون آلودگی است، بنابراین دلیلی برای مدارس و مراکز آموزشی وجود ندارد.

بر اساس این گزارش، شرایط وارونگی دما از ۱۷ آبان بر خوزستان حاکم بوده که در حدود ۱۱ شهر را با مشکل روبه رو کرد. شرایط اینورژن با بارندگی در روز ۲۶ آبان برطرف شد.

مدارس هفت شهرستان (خرمشهر، آبادان، اهواز، باوی، بهبهان، کارون و امیدیه) یکشنبه ۲۶ آبان برای دومین روز متوالی به دلیل آلودگی هوا تعطیل شده بود. همچنین مدارس شهرستان‌های شوش، اهواز، حمیدیه، کارون، باوی، شادگان، آبادان، خرمشهر و ماهشهر به دلیل تداوم آلودگی هوا در روز ۲۵ آبان تعطیل شده بود.

AQI شاخصی است که برای گزارش روزانه کیفیت هوا به کار می رود و نشان می دهد که هوای اطراف چقدر تمیز یا آلوده است و این حد از آلودگی چه اثراتی ممکن است بر سلامتی داشته باشد. این شاخص بر اثراتی متمرکز است که ممکن است افراد چند ساعت یا چند روز بعد از تنفس در این هوا با آنها روبه رو شوند.

بر اساس این شاخص، در شرایط هوای پاک (۰ تا ۵۰) کیفیت هوا خوب است و پیامدی بهداشتی ندارد. در شرایط هوای سالم (۵۱ تا ۱۰۰) کیفیت هوا قابل قبول است؛ اما برخی از مواد آلاینده ممکن است مشکلات مختصری برای شماری از افراد به‌ طور غیرمعمول حساس به آلودگی هوا ایجاد کنند.

در شرایط هوای ناسالم برای گروه‌های حساس (۱۰۱-۱۵۰) افراد گروه حساس از جمله افراد مبتلا به بیماری های ریوی مانند آسم، افراد دارای بیماری قلبی، کودکان و سالمندان ممکن است دچار مشکل و ناراحتی تنفسی شوند.

در شرایط هوای ناسالم (۱۵۱-۲۰۰) همه افراد در صورت قرار گرفتن درازمدت در معرض هوای با این شدت آلودگی ممکن است دچار علائم تنفسی شوند؛ افراد گروه حساس ممکن است دچار پیامدهای بیشتری شوند.

شرایط هوای بسیار ناسالم (۲۰۱-۳۰۰) هشدار درباره بروز وضعیت اضطراری بهداشتی است. با احتمال بیشتر سلامت همه جمعیت به خطر می‌افتد.

شرایط هوای خطرناک (۳۰۰- ۵۰۰) وضعیت اضطراری هشدار بهداشتی است. همه افراد ممکن است دچار پیامدهای بهداشتی وخیم شوند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.