رمضان ماه میهمانی خدا، ماه تزکیه نفس و آراستن جان و ماه انس با قرآن است و همزمانی این ماه شریف با روزهای گرم و طولانی فرصت مغتنمی است برای مهار بیشتر نفس، عرضهِ عبودیتی خالصانه‌تر و تحقق بعضی از هدف‌های روزه‌داری مانند یادآوری گرسنگی و تشنگی قیامت و آگاهی عمیق‌تر از درد و رنج گرسنگان و مستمندان.
همه به این میهمانی دعوت شده‌اند، امّا برای ورود به چنین میهمانی باشکوه و بهره‌گیری از الطاف میزبان کریم آن و برخورداری از نعمات فراهم شده بر این سفره، آمادگی‌هایی لازم است و هر کس به میزان آمادگی‌ها و شایستگی‌هایش از این سفره پرنعمت برخوردار خواهد شد.
ماه های رجب و شعبان زمان کسب این آمادگی‌ها و شایستگی‌ها بود و طبعا آنانکه توفیق داشته اند، از این دو ماه شریف جهت کسب این شایستگی‌ها بهره ها برده اند و اینک در روزهای پایانی ماه شعبان همچون بسیاری از مشتاقان رمضان، به پیشواز رفته‌اند و می‌کوشند تا بر شایستگی‌های خود برای ورود به این میهمانی حیات‌بخش الهی بیفزایند تا در بهره‌گیری از نعمت‌های بی‌شمار رمضان موفق‌تر باشند.
اما برای آنان که نتوانسته اند با استفاده از ماههای رجب و شعبان خود را شایستهِ ورود به ماه میهمانی پروردگار کنند هنوز هم راهی برای جبران کوتاهی‌ها وجود دارد و آن بکارگیری نقشهِ هدایتی است که رسول گرامی اسلام صلی ا… علیه و آله و سلّم، در ضمن خطبه شعبانیه برای مسلمانان ترسیم کرده اند. آن بزرگوار در آخرین جمعه یکی از ماه های شعبان خطبه ای خوانده و طی آن ضمن بیان اهمیت و بزرگی و ویژگی‌های منحصر به فرد ماه مبارک رمضان و شرایط و آداب روزه‌داری و وظایف روزه‌داران، بهترین راه ها را برای بیشترین بهره‌برداری از فرصت استثنائی این ماه شریف تعلیم دادند.
مسلمانان مشتاق بهره برداری کامل از ماه رمضان و کسب رضای الهی، با مراجعه به خطبهِ شعبانیه، که دریائی از معارف الهی را دربردارد، می توانند اهمیت و فضیلت این ماه را درک کنند، با خصوصیات و امتیازات منحصر به فرد آن آشنا شوند، صفات روزه داران حقیقی را که در این خطبه آمده سرمشق قرار دهند، پیوند خود را با اهلبیت علیهم السّلام مستحکم کنند و یه این ترتیب ماه رمضان پرباری را پشت سرگذارند.
ورود موفقیت‌آمیز و اوج‌گیرانه به فضای معنوی ماه میهمانی خدا و بهره برداری حداکثری از فیوضات ماه رمضان را برای عموم مسلمانان آرزو داریم.
براساس پیش بینی منجّمین و محتوای تقویم ها احتمالاً امشب هلال ماه مبارک رمضان در کشور ما قابل رؤیت خواهد بود و در این صورت امشب را باید شب اوّل ماه میهمانی ویژه پروردگار دانست، از امشب سفره اطعام الهی پهن می شود، شهرهای اسلامی از عطر دعا پر می‌شوند و محافل انس با قرآن، مشتاقان پیام خداوند را به خود می‌خوانند.
9887/6002
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.