اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا حجت الاسلام عبدالمجید ناصری نژاد عصر سه شنبه در آیین معارفه مدیرعامل سازمان آب و برق خوزستان با حضور وزیر نیرو در اهواز با بیان اینکه 33 درصد از آب های سطحی کشور سدها، نیروگاه های برق آبی و رودخانه های خوزستان است از بکار گرفته نشدن نیروهای متخصص این استان در جایگاه های ارشد مدیریتی حوضه آب انتقاد کرد.
وی خطاب به وزیر نیرو با اشاره به اینکه این رویکرد نشان دهنده آن است که به وعده های گفته شده در زمان رای اعتماد عمل نشده ، اظهارداشت: بیشترین وقت مجمع نمایندگان مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی و مسئولین به مسائل مرتبط با آب و مشکلات مربوط به انتقال آب، ریزگردها و سوء مدیریت در این حوزه اختصاص پیدا کرده است که نمونه آن در جلسه مجلس بود که مجبور شدیم سخنرانی رئیس جمهور را معطل کنیم تا به موضوع آب بپردازیم.
وی با اشاره به اینکه در این باره با سران و مسئولان کشور جلسات و نشست های متعددی برگزار شده ، گفت: با این وجود هنوز مدیریت صحیحی در خصوص موضوع آب اعمال نشده است.
این عضو مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به عنوان مثال طرح آب غدیر افتتاح شد اما شهرستان شادگان عملا به دلایلی که گفته می شود ریزش کانال ام الدبس است طی دو ماه گذشته از این خط آبگیری نمی کند.
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با طرح این سوال که چرا باید چنین طرحی که تبلیغات وسیعی درباره آن شد به چنین سرنوشتی دچار شود، گفت: در صورتی که مسائل این چنینی می تواند با مدیریت صحیح حل شوند.
وی ادامه داد: 25 کیلومتر لوله انتقال آب در شادگان سه سال است که نیمه کاره مانده و اگر بحث توان کاری است باید برای همه جا این توان وجود داشته باشد.

*اجازه انتقال آب کارون را نمی دهیم
ناصری نژاد با بیان اینکه مدیریت آب و ساماندهی آن در استان برای ما نمایندگان و مردم نگران کننده شده است، گفت: موضوع نگران کننده دیگری که باید به آن اشاره شود بحث سیلاب های خوزستان است که شاید مقدمه و بهانه ای برای انتقال آب کارون باشد.
وی با بیان اینکه اخطار می دهیم به هیچ وجه اجازه اجرای طرح جدیدی برای انتقال آب کارون را نخواهیم داد، گفت: این موضوع برای استان از اهمیت ویژه برخوردار است و از آن کوتاه نخواهیم آمد.
نماینده مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه وزیر نیرو موضوع عدم انتقال آب کارون را پذیرفته، بیان داشت: از وزیر نیرو می خواهیم در این سفر قول بدهند آب منتقل نمی شود.

*ورود پساب به تالاب شادگان را به عنوان حقابه قابل قبول نیست
عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی در خصوص وضعیت تالاب شادگان گفت: نحوه تامین حقابه در خوزستان به یک اختلاف نظر تبدیل شده است.
وی گفت: ورود فاضلاب و انواع پساب های کشاورزی که با سموم مختلفی همراه است به عنوان حقابه تالاب، قابل قبول نیست و اگر امروز آبی در تالاب های خوزستان جاری شده به دلیل سیلاب است.
ناصری نژاد با اشاره به اینکه خوزستان به دلیل کم کاری سازمان آب و برق استان در لایروبی رودخانه ها با سیلاب درگیر است، گفت: نیاز است تالاب ها و رودخانه های استان ساماندهی شوند .
عضو مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آستانه تحمل مردم خوزستان بخاطر کیفیت پایین آب شرب پایین آمده است گفت: اگر این مردم ولایتمدار نبودند به هیچ وجه این شرایط را تحمل نمی کردند.

*نماینده مردم مسجدسلیمان: آفت کشور مدیرانی است که می ترسند
نماینده مردم مسجدسلیمان، لالی، اندیکا و هفتگل نیر در ادامه این مراسم، عنوان کرد: بزرگترین رودخانه های کشور در استان وجود دارد و 70 درصد از تولید برق آبی کشور در خوزستان انجام می شود.
علی‌ عسگر ظاهری یادآور شد: مجموعه وزارت نیرو باید به زمین های کشاورزی ، طرح کشاورزی مقام معظم رهبری، سیلاب هایی که از رودخانه های کرخه و دز از گذشته استان را تحت تاثیر قرار داده، توجه بیشتری کند.
وی با اشاره به اینکه یکی از آفت های کشور این است که مدیران به دلایل مختلفی برای انجام کار ترس دارند، گفت: اگر امروز کشور دچار چالش و خسارت است به همین دلیل است.
عضو مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: برخی نظارت های غیر ضروری باعث شده که مدیران نتوانند کار کنند و به همین دلیل مدیرعامل جدید سازمان آب و برق خوزستان باید توجه داشته باشد که با تمام توان برای مدیریت رودخانه ها استان برنامه ریزی کند.
وی از وزیر نیرو خواست تا نسبت به تقویت مدیران این وزارتخانه در استان اقدام کند و در خصوص مدیریت رودخانه کارون تصمیم گیری شود به دلیل اینکه این رودخانه در سه مقطع توسط استان چهارمحال و بختیاری، شرکت آب نیرو و سازمان آب و برق خوزستان در حال مدیریت است در حالی که به نظر می رسد کارون تنها نیاز به یک مدیریت واحد دارد.

*رئیس مجمع نمایندگان خوزستان: مسئولیت سیل بندها تعیین تکلیف شوند
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس شورای اسلامی همچنین دلیل سیلاب های اخیر در استان را لایروبی نکردن رودخانه ها و انهار در سطح استان دانست و خواستار رسیدگی فوری سازمان آب و برق استان به این موضوع شد.
قاسم ساعدی با تاکید بر اینکه علاوه بر این باید در خصوص سیل بند ها تعیین تکلیف صورت بگیرد، گفت: وزارت کشور می گوید این موضوع مربوط به وزارت نیرو است در صورتی که این وزارتخانه نیز خود را در این خصوص مسئول نمی داند.
وی تصریح کرد: بحث فاضلاب در خوزستان یک چالش جدی است که نیاز به تامین اعتبار لازم برای اجرای پروژه های فاضلاب دارد.
نماینده مردم دشت آزادگان و هویزه یادآور شد: شبکه های برق استان بخصوص شبکه های فرسوده و آسیب دیده از زمان جنگ نیاز به تخصیص اعتبار دارند.
به گزارش ایرنا، حدود 2 هفته پیش با افزایش رهاسازی آب از سدهای دز و کرخه، مناطقی از 6شهرستان در خوزستان در معرض سیلاب قرار گرفتند.
وزارت نیرو امروز اعلام کرد: حجم آب ورودی به مخازن سدهای حوزه کارون بزرگ، کرخه و مارون از ابتدای سال آبی 98-97 تاکنون 15 میلیارد و 258 میلیون متر مکعب بوده که نسبت به سال آبی گذشته 445 درصد (افزایش 4.5 برابر) افزایش داشته است.
9931/6068
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.