اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا وحید کیانی شامگاه سه شنبه در نشست تخصصی ادبیات دفاع مقدس با عنوان 'پلاک چهل' در حاشیه سیزدهمین نمایشگاه کتاب با بیان این که شعر دفاع مقدس تنها شعری درباره هشت سال دفاع مقدس نیست بیان کرد: گزاره های یک شعر دفاع مقدس می تواند با شعر پایداری همخوانی داشته باشد.
وی افزود: انگاره ها و گزاره های شعر خوب همیشه و همه جا یکی است.
این شاعر ادامه داد: شعر خوب شعری ست که جوهره مند باشد و انسان را به تعالی برساند.

***دوری از شعر سفارشی در حوزه شعر دفاع مقدس
رییس حوزه هنری خوزستان نیز با اشاره به چگونگی دوری از ادبیات سفارشی در حوزه ادبیات دفاع مقدس بیان کرد: برگزاری مداوم جلسات شعر، آموزش شعر و ارایه شیوه های نوین در ساختار فرم و محتوا از جمله عواملی است که از سفارشی شدن ادبیات پایداری جلوگیری می‌کند.
سیدشهاب الدین طباطبایی ادامه داد: وقتی نشست های مداوم شعر خوانی برگزار شود و از جشنواره ای بودن شعر دوری کنیم از میزان سفارشی شدن آثار نیز دوری کرده ایم.
وی تاکید کرد: ضرورت دارد از کارها و آثار فاخر در حوزه ادبیات دفاع مقدس و ادبیات پایداری که قابلیت ارایه دارند حمایت صورت گیرد و از پرداختن به عملکرد کاری در این حوزه جلوگیری شود.
رییس حوزه هنری خوزستان یادآور شد: شعر باید حرفی تازه برای گفتن داشته باشد و وقتی مخاطب آن را می‌خواند یک جریان فکری در مخاطب ایجاد کند.
وی گفت: شاعر شعر مقاومت و دفاع مقدس باید خلاقیت ادبی را در خدمت این سبک شعری دربیاورد.
طباطبایی بیان کرد: اگر بر مبنای جشنواره در شعر و ادبیات مقاومت حرکت کنیم آسیب های این حوزه همچنان ادامه خواهند داشت.

***شاعران دفاع مقدس امروز زیست شاعرانه در این حوزه ندارند
یک استاد دانشگاه بیان کرد: با این موضوع که ادبیات مقاومت ذیل ادبیات دفاع مقدس قرار می‌گیرد موافق نیستم چراکه به نظر من مقاومت یک مفهوم است و ما همچنان در حوزه مقاومت هستیم شاید از نظر ظاهری توپ و تانکی وجود نداشته باشد اما هنوز در حال مقاومت و جنگ نرم هستیم و اگر ادبیاتی خلق می شود آن ادبیات، ادبیات مقاومت است.
حامد صافی ادامه داد: شاعران دفاع مقدس هم اکنون زیست شاعرانه ای در این حوزه ندارند چراکه وقتی شاعر جنگ را نمی بیند نمی تواند در این خصوص شعر بگوید اما اگر شعری هم می نویسد دلیل آن جشنواره و جایزه مالی آن جشنواره است.
وی ادامه داد: درواقع بسیاری از شاعران از طریق این گونه جشنواره های ارتزاق می کنند که البته از قدیم الایام اغلب شاعران یکی از راه های ارتزاقشان شعر سرایی بوده است.
این استاد دانشگاه بیان کرد: اگر شاعری دغدغه مند است و قصد ندارد برای پول شعر بگوید پس باید خودش را در آن فضا قرار دهد.
در پایان این نشست ادبی دفتر شعر 'ورود گلوله ممنوع' رونمایی شد.
به گزارش ایرنا سیزدهمین نمایشگاه بین المللی کتاب خوزستان از 17 تا 23 بهمن در اهواز برگزار شد.
7164/6068
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.