معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر خراسان شمالی روز دوشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: حادثه ریزش کوه در معدن آلبلاغ ساعتی پیش گزارش شد و بر اساس اعلام منابع محلی ۲ نفر مصدوم شده اند که حال یکی از آنان وخیم عنوان شده است.

ابوالفضل محبان اظهار داشت: با توجه به نقص فنی بالگرد هلال احمر استان برای امدادرسانی، یک فروند بالگرد از شهرستان سبزوار در خراسان رضوی به منطقه اعزام شده است.

به گزارش ایرنا، فعالیت حفاران غیرمجاز برای برداشت سرب و روی از معدن آلبلاغ، پنجمین بار در سال جاری است که ریزش کرده و سبب مصدوم شدن افراد شده است.

برداشت غیرمجاز از معدن سرب و روی آلبلاغ اسفراین، که در منطقه ای با همین نام واقع است، از ابتدای امسال با هجوم سودجویان به این منطقه همراه شد که با ورود شورای تامین خراسان شمالی در اواخر اردیبهشت ماه، این ناحیه از حضور سودجویان پاکسازی شد ولی اینک پس از گذشت چند ماه با حضور مجدد برخی افراد محلی و غیرمحلی، برداشت غیرمجاز از این معدن مجددا افزایش یافته است.

استفاده از شیوه های غیراصولی و رعایت نکردن موارد ایمنی در برداشت غیرمجاز سنگ سرب و روی از معدن آلبلاغ اسفراین، پیش از این منجر به وقوع ۲ حادثه ریزش کوه و مرگ ۳ نفر در این منطقه و زخمی شدن چند تن شده بود.

این معدن که در ارتفاعات سخت گذر آلبلاغ در منطقه حفاظت شده ساریگل قرار دارد، زیر مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است و همین امر موجب شده تا سازمان صنعت، معدن و تجارت خراسان شمالی تا کنون در ثبت آن ناکام بماند اما  به‌تازگی وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز مطالعات و اکتشافات اولیه بر روی این منطقه معدنی را برای ایمیدور صادر کرده است.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری اسفراین در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی بجنورد قرار دارد.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.