به گزارش ایرنا، محمدعلی شجاعی روز یکشنبه در نشست شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان اظهار داشت: آمار غلط، مسیر بد را پیش رو می گذارد و نمی تواند سکوی قابل اعتماد برای حرکت باشد،  باید در آمارها در زمینه شیوع اعتیاد در استان بازنگری شود.

وی افزود: در این آمار، میزان شیوع اعتیاد در شهرستان های استان یکسان ذکر شده است، مگر می شود وضعیت اعتیاد در تمام شهرستان ها یکی باشد؟  به یقین وضعیت در فاروج با راز و جرگلان، متفاوت است.

شجاعی خواستار بازنگری در این آمار شد و گفت: به نظر می رسد کار برداشت آمار از برخی شهرستان ها انجام و به تمام استان تعمیم داده شده است که این، اشتباه است و ایراد دارد.

وی با تاکید بر اینکه باید آمار دقیق باشد تا بتوانیم برنامه عملیاتی تعریف کنیم تصریح کرد: باید آمایش از وضعیت اعتیاد استان با لحاظ جنسیت،  جغرافیا، سن و جمعیت آلوده به اعتیاد در شهرستان های استان انجام شود تا در این زمینه برنامه ریزی درست صورت گیرد.

استاندار خراسان شمالی گفت: در این زمینه ظرف دو هفته،  باید گزارشی از اقدامات انجام شده برای این آمایش ارائه شود.

وی با تاکید بر پراهمیت بودن موضوع مبارزه با اعتیاد گفت: اعتیاد سم مهلک است و مسئولان باید مبارزه با آن را جدی بگیرند.  

وی در بخش دیگر سخنان خود با بیان اینکه اعتیاد یک بیماری است که باید در گام اول، اقدامات پیشگیرانه انجام شود گفت: باید اقدامات در گام نخست برای پیشگیری از اعتیاد توسط نهادهایی همچون آموزش و پرورش، صدا و سیما، تبلیغات اسلامی، تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ورزش و ارشاد انجام تا شمار بیماران کم شود اما در وضعیت کنونی، منتظر می مانیم تا فرد بیمار شود و سپس برای درمان اقدام کنیم.

شجاعی تاکید کرد: برای حل مشکل باید به دنبال شناسایی ریشه و عامل ایجاد آن باشیم و معضل را ریشه ای حل کنیم، به هر میزان که کارهای پیشگیرانه انجام شود، زحمت نهادهای دیگر همچون دستگاه قضایی و یا نیروی انتظامی کاسته می شود.  

استاندار خراسان شمالی با انتقاد از بالا بودن شیوع اعتیاد در روستاها گفت: روستاییان ما با اعتیاد درگیر هستند، نباید از روستاها غفلت کرد و نیاز است تا برای درمان این مشکل در این مناطق برنامه ریزی شود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی هم در این نشست از افزایش ۲۶ درصدی میزان کشف مواد مخدر، افزایش ۱۴۷ درصدی کشف مواد مخدر صنعتی و رشد ۳ درصدی شمار دستگیرشدگان در زمینه مواد مخدر در سال جاری به نسبت مدت مشابه سال قبل خبر داد و گفت: امسال ۳۸۱ طرح در زمینه مبارزه ومقابله با مواد مخدر در استان انجام شده است.

ولی الله حیاتی اظهار داشت: عملیات مبارزه با مواد مخدر برون استانی ۱۱ درصد نسبت به مدت مشابه پارسال رشد داشته است.

وی افزود: میزان شیوع اعتیاد در استان از ۷.۲ درصد به ۶.۸ درصد در سال جاری کاهش یافته است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خراسان شمالی خاطرنشان کرد: جایگاه استان هم در زمینه شیوع اعتیاد امسال ۶ پله ارتقا یافته است البته این ارتقا هنوز به صورت رسمی اعلام نشده است.

استان ۸۶۳ هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور قرار دارد.  

۷۱۸۵/ ۶۰۴۲

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.