اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا، سعید باستانی روز چهارشنبه در همایش بهداشت، کیفیت و راندمان تولید زعفران در تربت حیدریه افزود: در این بورس ابتدا مشخص شدن قیمت جهانی و سپس تضمین کیفیت زعفران انجام می شود که یک اقدام داخلی است.
وی با بیان اینکه هم اکنون تولید زیاد نیست زیرا هنوز خیلی از کشورها از زعفران شناختی ندارند، اظهار داشت: باید با اتخاذ راهکار درست و اصولی موانع صادرات زعفران رفع شود تا بتوانیم سهم بیشتری از بازارهای بین المللی را به خود اختصاص دهیم.
وی گفت: برخی کشورها مانند افغانستان تعرفه صادرات زعفران به هند و چین را به صفر رسانده اند اما ما در ایران پیمان سپاری ارزی داریم و این امر تعطیلی روند صادرات زعفران را در پی دارد.
نماینده مردم تربت حیدریه، زواه و مه ولات در محلس شورای اسلامی افزود: وزارت امور خارجه و صنعت، معدن و تجارت باید مشکلات حوزه تعرفه گذاری را حل کنند و نباید تجار ما برای صادرات محصول خود به هند و چین به خاطر تعرفه ای که در افغانستان نیست، به این کشور سفر کنند.
وی اظهار داشت: چند صدایی در حوزه زعفران به این محصول مهم با ارز آوری بالا آسیب رسانده است.
وی با بیان اینکه بیشترین بهره برداری از یک محصول نصیب کسانی می شود که در حوزه فناوری آن بیشتر تلاش کنند، گفت: گواه این ادعا مقایسه ایران و اسپانیا است زیرا این کشور تنها با 2 درصد میزان تولید به دلیل برخورداری از حوزه فناوری، 90 درصد بازار جهانی زعفران را در اختیار دارد.
وی ادامه داد: هنوز پس از صد سال سابقه در تولید زعفران، روی ژن و پیاز این محصول کاری انجام نشده و برای رفع مشکلات فراوری نیازمند احداث کارگاه بسته بندی (سورتینگ) زعفران هستیم و از سوی دیگر اصلاحات در این حوزه برای ثبات سازی، 2 سال به طول می انجامد.
عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی، حداقل تولید زعفران در هر هکتار را 2 و حداکثر 35 کیلو گرم عنوان کرد و گفت: این فاصله زیاد است و مراکز آموزش عالی باید با برنامه های علمی و تحقیقاتی این فاصله را از بین ببرند.
باستانی افزود: در شرایطی که در منطقه برای جمع آوری و پرکنی زعفران مشکل داریم و هنوز زیر ساخت ها و الزامات جهانی شدن این محصول را نداریم، نمی توانیم مدعی جهانی شدن آن باشیم و از سوی دیگر با رعایت نکردن این الزامات دولت هم نمی تواند با خرید توافقی یا تضمینی به این حوزه کمک کند.
وی گفت: این نگاه که خرید زعفران با دولت باشد باید اصلاح شود چون زعفران به امنیت غذایی کشور وابسته نیست و بودجه دولت برای خرید زعفران کافی نیست لذا با رعایت الزامات و زیرساخت ها در چرخه زعفران می توانیم از گردش مالی جهانی این محصول نهایت استفاده را ببریم.
رئیس دانشگاه تربت حیدریه نیز گفت: تمام امکانات تحقیقاتی و پژوهشی از جمله پژوهشکده زعفران این واحد دانشگاهی بر توسعه ارتباط با بخش خصوصی پژوهشی زعفران متمرکز شده است.
محمدحسن فتحی نسری، هدف از برپایی این همایش یک روزه را اعلام حمایت از فعالیت های تحقیقاتی شرکت نوین زعفران به عنوان یک قطب صادراتی و پژوهشی در حوزه زعفران دانست و افزود: با برپایی چنین همایش هایی با کمک بخش خصوص به دنبال رفع چالش ‌ها و موانع موجود برای توسعه صادرات زعفران هستیم.
وی اظهار داشت: برپایی این همایش در تربت حیدریه به عنوان پایتخت زعفران در ایران و جهان حاوی این پیام است که به دنبال برقراری ارتباط بیشتر و مستقیم با تولیدکنندگان و شناسایی نقاط قوت و ضعف در حوزه تولید تا صادرات و نیز بین المللی کردن طرح های تحقیقاتی هستیم.
وی گفت: پژوهشکده زعفران تربت حیدریه به عنوان تنها پژوهشکده دنیا در 2 سال اخیر اقداماتی مانند تدوین بانک اطلاعات جامع زعفران کشور و اخذ مجوز استاندارد برای تعیین شاخص زعفران در شهرستان را به نتیجه رسانده است.
فتحی نسری، افزود: همچنین یک نرم افزار کاربردی (اپلیکیش) موبایلی ویژه کشاورزان با هدف برقراری ارتباط با صاحب نظران این حوزه طراحی شده است که باعث ارتقای سطح کیفی محصولات می شود.
از حدود 75 هزار هکتار مزارع زعفران ایران سالانه 200 تن محصول یعنی 95 درصد زعفران جهان برداشت می شود که 78 درصد آن از مزارع استان خراسان رضوی است.
بیشترین میزان محصول زعفران جهان با سه هزار سال سابقه در شهرستانهای تربت حیدریه، زاوه، کاشمر، رشتخوار و مه ولات واقع در جنوب استان خراسان رضوی تولید می شود.
از مجموع 70 هزار هکتار زمین زیر کشت زعفران در خراسان رضوی هشت هزار هکتار معادل 12 درصد آن به شهرستان تربت حیدریه اختصاص دارد.
هم اکنون 117 هزار خانوار در خراسان رضوی به کشت زعفران مشغول هستند که 15 هزار خانوار از این تعداد در تربت حیدریه هستند.
شهرستان 225 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.
7079/6121 / 6053
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.