نمایندگان شهرستان‌های خراسان جنوبی در مجلس شورای اسلامی بر افزایش سرانه دانشجویی و افزایش رشته‌های دانشگاهی تاکید و از سیاست‌های انقباضی وزارت علوم گلایه کردند.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، حجت‌الاسلام سیدمحمدباقر عبادی، امروز ۲۰ تیر، در جلسه جمع بندی سفر اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و معاونان و نمایندگان دولت به خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه خراسان جنوبی سومین استان پهناور کشور است، تصریح کرد: کشور ایران همواره از شرق آسیب دیده و بسیاری از حملات تاریخی از این سو بوده است.

وی با بیان اینکه دانشگاه‌ها مراکز جذب و نگه داشت جمعیت هستند، افزود: دانشگاه‌ها نقش مهم و بارزی در تامین امنیت مرزها دارند.

نماینده مردم بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس خواستار رسیدگی به دانشگاه‌ها و افزایش سرانه دانشجویی استان شد و ادامه داد: به نخبگان خراسان جنوبی در تهران توجه چندانی نمی‌شود که این شرایط، مهاجرت نخبگان را رقم می‌زند.

عبادی اظهار کرد: سیاست‌های انقباضی که در وزارت علوم شکل گرفته، در خراسان جنوبی آثار مخرب امنیتی در پی خواهد داشت.

فرهاد فلاحتی، نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس نیز در این جلسه اظهار کرد: اگر به ظرفیت‌های منحصر به فرد استان توجه کنیم هیچ واحد آموزشی تعطیل نمی‌شود.

وی تصریح کرد: این ظرفیت‌ها شامل ظرفیت مرز و خدمات بازرگانی، خدمات کشاورزی و اشتغال مستقیم و غیرمستقیم است.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس با تاکید بر اینکه در بحث کشاورزی نیز آنطور که باید به دو حوزه زرشک و زعفران توجه نمی‌شود، افزود: در حالی که این دو ماده مهم دارای پتانسیل مناسبی بوده و در دیگر کشورها از زرشک داروی ضد سرطان تولید می‌کنند.

وی افزود: مراکز تربیت معلم با توجه به نخبگانی که علاقه مند به تحصیل در این دانشگاه‌ها هستند، فضاهای آموزشی مناسبی ندارند که انتظار می‌رود به این مهم توجه شود.

نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس خواستار تجهیز خوابگاه های شبانه روزی شد و افزود: خواستار فعال شدن کد دانشکده فرهنگیان هستیم تا ضریب امنیت دچار مشکل نشود.

فلاحتی با بیان اینکه بسیاری از رشته‌های مورد نیاز استان در این استان وجود ندارد، ادامه داد: تقاضا داریم بسته‌ای تعریف شود تا در زمینه افزایش رشته‌ها در دانشگاه‌های استان مخالفتی صورت نگیرد.

محمدرضا امیرحسنخانی، نماینده مردم سرایان، فردوس، طبس و بشرویه در مجلس نیز تصریح کرد: خشکسالی‌های چندین ساله صنعت و کشاورزی خراسان جنوبی را از بین برده و در این شرایط نیازمند توجه به آموزش عالی هستیم.

وی با بیان اینکه آموزش عالی در خراسان جنوبی مغفول مانده است، افزود: تقاضا داریم خدمات آموزش عالی را در خراسان جنوبی حذف نکنید.

نماینده مردم سرایان، فردوس، طبس و بشرویه در مجلس گفت: این استان در زمینه تربیت معلم ظرفیت‌های ویژه‌ای دارد که باید مورد توجه قرار گیرد.

امیرحسنخانی با بیان اینکه راه اندازی مرکز فنی و حرفه‌ای دختران فردوس لازم و ضروری است، تصریح کرد: در حال حاضر اگر معلمین این شهرستان بازنشسته شوند، دچار مشکل خواهیم شد.

نظر افضلی، نماینده مردم نهبندان و سربیشه در مجلس نیز در این جلسه با بیان اینکه نهبندان قطب معادن استان است، خاطرنشان کرد: باید به این منطقه توجه جدی شود.
انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.