رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان با بیان اینکه واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام‌ها دارد، گفت: در راستای پیشگیری از بیماری تب برفکی، شبکه دامپزشکی نهبندان در سه ماهه اول سال جاری بیش از ۵۰ هزار راس دام سبک را علیه این بیماری واکسینه کرد.

به گزارش ایسنا منطقه خراسان جنوبی، محمد راه انجام اظهار کرد: بیماری تب برفکی به عنوان یکی از بیماری‌های ویروسی واگیر گاو، گوسفند و بز است که در صورت بروز و شیوع، خسارات اقتصادی فراوانی به صنعت دامپروری وارد می‌کند.

وی بی اشتهایی، زخم در دهان و بین سم‌ها، ترشحات کف آلود و کشدار از دهان دام‌ها را از جمله علائم بیماری تب برفکی عنوان کرد و افزود: به منظور مقابله با شیوع احتمالی این بیماری نیاز است دامداران در صورت مشاهده هرگونه علائم مشکوک در اولین فرصت به شبکه دامپزشکی شهرستان اطلاع‌رسانی کنند.

رئیس شبکه دامپزشکی نهبندان با بیان اینکه واکسیناسیون تب برفکی اهمیت زیادی در تغذیه و سیستم ایمنی بدن دام‌ها دارد، اظهار کرد: در راستای پیشگیری از شیوع بیماری تب برفکی و حفظ سرمایه دامداران شهرستان، شبکه دامپزشکی شهرستان نهبندان در سه ماهه اول سال جاری اقدام به واکسیناسیون ۵۰ هزار و ۲۵ راس گوسفند و بز علیه این بیماری کرده است.

راه انجام ادامه داد: واکسیناسیون به موقع، تقویت سیستم مراقبت، گزارش دهی و گزارش‌گیری لحظه به لحظه و جلوگیری از حمل غیرمجاز دام زنده، از جمله اقدامات دامپزشکی برای کنترل بیماری تب برفکی است.

وی یادآور شد: به دامداران برای مقابله با شیوع احتمالی تب برفکی توصیه می ‌کنیم که علاوه بر انجام واکسیناسیون، رعایت مقررات و ضوابط بهداشتی_قرنطینه‌ای دامپزشکی، ضد عفونی و کنترل ورود و خروج دام نیز توسط دامدار صورت گیرد.


انتهای پیام
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.