اخبار مرتبط

به گزارش ایرنا ابوالفضل نوفرستی روز شنبه در نشست خبری افزود: با توجه به پیگیری های صورت گرفته ظرفیت پیش رو بیش از نیازمندی است و قابلیت افزایش کاروان در صورت افزایش متقاضیان وجود دارد.
وی گفت: عملیات ثبت نام زایرانی که تاریخ قبوض و ودیعه گذاری آنها به 30 بهمن ماه 85 می رسد، از 10 اسفند ماه آغاز شد و متقاضیان پنج روز کاری فرصت دارند، ثبت نام کنند.
مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی اظهار داشت: در صورت نیاز در مراحل بعدی ثبت نام، از ودیعه گذاران تا 15 اسفند 85 و آخر اسفند ثبت نام خواهد شد.
وی با بیان اینکه هزینه سفر به صورت اقساط از زایران اخذ می شود افزود: زایران باید در قسط اول بنا به احتساب ودیعه 15 میلیون تومان پرداخت کنند و قسط دوم بنا به انتخاب کاروان، مسکن و ظرفیت محاسبه خواهد شد که زایران باید از 22 تا 25 میلیون تومان برای هزینه سفر بپردازند.
نوفرستی تصریح کرد: از مدیران باتجربه و مدیرن طرح ارتقا در حوزه مدیریتی کاروان ها استفاده می شود طبق اعلام سازمان حج و زیارت، خراسان جنوبی در این زمینه جزو جوان ترین استان های کشور است.
وی میانگین سن زایران را 60 سال اعلام کرد و گفت: سفر حج تمتع سفر خاص و ویژه ای است و زایران باید از آمادگی جسمانی مناسبی برخوردار باشند که در این ارتباط پزشکان کاروان ها نسبت به سلامت زایران اعلام نظر خواهند کرد.
نوفرستی یادآور شد: تمامی کاروان های اعزامی حج 98 مدینه اول هستند و پس از آن به مکه مکرمه مشرف خواهند شد.
وی با بیان اینکه افراد برای انتقال فیش های حج مجاز هستند افزود: نقل و انتقال فیش ها باید به فیش هایی باشد که در استان صادر شده است و افراد با مراجعه به دفاتر خدمات زیارتی می توانند از این خدمات بهره مند شوند.

** اعزام نوروزی 35 کاروان زیارتی به عتبات عالیات
مدیر حج و زیارت خراسان جنوبی با بیان اینکه در تعطیلات نوروزی 35 کاروان هوایی و زمینی به عتبات عالیات اعزام می شوند گفت: تاکنون یکهزار و 400 زایر ثبت نام کرده اند.
وی ادامه داد: افراد مجرب و آموزش دیده مدیریت این سفرها را بر عهده دارند و با توجه به اینکه در ایام شهادت امام موسی بن جعفر (ع) پیاده روی مریدان آن حضرت مرسوم است امکان تغییراتی در این سفر وجود دارد که زایران باید آمادگی لازم را داشته باشند.
نوفرستی نسبت به فعالیت افراد سودجو برای اعزام ارزان قیمت زایران به اعتاب مقدسه هشدار داد و گفت: اخیرا افرادی برای اعزام ارزان قیمت و همراه کردن معتمد روستا وارد عمل شده و کلاهبرداری می کنند که از اول سال تاکنون 16 پرونده قضایی در این مورد تشکیل شده است.

** همراهی روحانیون معین و معینه با کاروان ها
نماینده بعثه مقام معظم رهبری در خراسان جنوبی نیز از همراهی روحانیون معین و معینه با کاروان های زیارتی استان در حج 98 خبر داد و گفت: این افراد به تمامی مسایل فرهنگی و معنوی سفر مسلط هستند و زایران در این بخش مشکلی نخواهند داشت.
حجت الاسلام مجتبی اوحدی افزود: جز کاروان شهرستان فردوس بقیه کاروان ها به همراه روحانی کاروان از معینه برخوردار خواهند بود زیرا میانگین خواهران موجود در کاروان بیش از 54 درصد است.
وی بیان کرد: در حج 98 برای هماهنگی هرچه بهتر از هر 12 زایر یک زایر به عنوان یاوران حجاج انتخاب می شود و در بحث نخبگان هم از توانایی افرادی که به زبان های روز و زنده دنیا تسلط دارند در بخش های مختلف سفر استفاده خواهد شد.
حجت الاسلام اوحدی گفت: نخبگانی که به زبان های روز تسلط دارند و از قابلیت های مورد نظر سازمان حج و زیارت برخوردار هستند پس از ثبت نام و گذراندن دوره آموزشی به عنوان مبلغ در حوزه های مختلف از جمله انقلاب اسلامی به سرزمین وحی اعزام می شوند.
به گزارش ایرنا در حج تمتع امسال 2 هزار و 400 زایر استان خراسان جنوبی به سرزمین وحی مشرف شدند.
3215*3028
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.