جی پلاس؛

پیامی که حاوی دلجویی امام از شهید صدر بود

امام خمینی در بیست و چهارم خرداد ماه سال 58 پیامی خطاب به شهید صدر صادر کردند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی (س) در بیست و چهارم خرداد ماه سال 58 در پیامی خطاب به شهید آیت الله سید محمد باقر صدر  نسبت به رفتار نامناسب رژیم بعث عراق با ایشان واکنش نشان دادند و از ایشان دلجویی کردند. متن پیام امام به شرح زیر است:

 

"بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم

حضرت آیت‌ اللّه‌ آقای حاج سید محمدباقر صدر ـ دامت برکاته ـ نجف اشرف

پیشامدهای اخیر یکی پس از دیگری موجب تأسف است. انتظار آن نبود که با جنابعالی، شخصیت علمی و اسلامی، چنین رفتار شود. چنانچه انتظار نبود و نیست که مأمورین دولت عراق در سرحدات رفتاری کنند که مخالف حُسن همجواری است. ملت ایران که با نهضت اسلامی خود امید دارد دست اجانب را از جمیع ممالک اسلامی کوتاه کند و استقلال را به آنها برگرداند. همچنین انتظار دارد که همان نحو که ملت ها با نهضت عظیم اسلامی ایران موافق و پشتیبان آن هستند، دولت ها نیز پشتیبان آن باشند. حوزۀ علمیۀ نجف اشرف، که در خدمت اسلام و مسلمین است، در طول تاریخ حافظ استقلال عراق بلکه سایر کشورهای اسلامی بوده است، انتظار ندارد که مورد اهانت واقع شود و یکی از شاخصترین بزرگان آن، مورد تهاجم واقع شود.

 

من به دولت عراق نصیحت می‌ کنم که این دژ محکم را که حافظ کیان[و] مصالح کشور است حفظ کند. این نصیحتی بود که من در دوران گذشته به شاه مخلوع و دولت ایران کردم. از خداوند تعالی عظمت اسلام و استقلال کشورهای اسلامی را خواهانم. والسلام علیکم و رحمة‌اللّه‌ و برکاته.

روح‌اللّه‌ الموسوی الخمینی"

 

صحیفه امام؛ ج 8، ص 150

 

 

دیدگاه تان را بنویسید