جی پلاس؛

نامه مهمی که امام درباره شرایط رهبری به آیت الله مشکینی نوشتند

امام خمینی در نهم اردیبهشت ماه سال 68 نامه ای خطاب به آیت الله مشکینی مبنی بر عدم لزوم درج شرط مرجعیت در شرایط رهبری نوشتند.

لینک کوتاه کپی شد

 به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی (س) در نهم اردیبهشت ماه سال 68 در نامه ای خطاب به مرحوم آیت الله علی مشکینی (رئیس وقت مجلس خبرگان) بر عدم لزوم درج شرط مرجعیت در شرایط رهبری نظام تاکید کردند. متن نامه امام در ادامه آمده است:

 

"بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم

حضرت حجت الاسلام و المسلمین جناب آقای حاج شیخ علی مشکینی ـ دامت افاضاته

پس از عرض سلام، خواسته بودید نظرم را در مورد متمم قانون اساسی بیان کنم. هر گونه آقایان صلاح دانستند عمل کنند. من دخالتی نمی‌ کنم. فقط درمورد رهبری، ما که نمی‌ توانیم نظام اسلامی‌مان را بدون سرپرست رها کنیم. باید فردی را انتخاب کنیم که از حیثیت اسلامی‌مان در جهان سیاست و نیرنگ دفاع کند. من از ابتدا معتقد بودم و اصرار داشتم که شرط «مرجعیت» لازم نیست. مجتهد عادل مورد تأیید خبرگان محترم سراسر کشور کفایت می‌ کند. اگر مردم به خبرگان رأی دادند تا مجتهد عادلی را برای رهبری حکومتشان تعیین کنند، وقتی آنها هم فردی را تعیین کردند تا رهبری را به عهده بگیرد، قهری او مورد قبول مردم است. در این صورت او ولیّ منتخب مردم می‌ شود و حکمش نافذ است. در اصل قانون اساسی من این را می‌ گفتم، ولی دوستان در شرط «مرجعیت» پافشاری کردند، من هم قبول کردم. من در آن هنگام می‌ دانستم که این در آیندۀ نه چندان دور قابل پیاده شدن نیست. توفیق آقایان را از درگاه خداوند متعال خواستارم. والسلام علیکم و رحمة اللّه‌ و برکاته.

9/2/68

روح اللّه‌ الموسوی الخمینی"

 

صحیفه امام؛ ج 21، ص 371

 

دیدگاه تان را بنویسید