جی پلاس؛

درخواست امام از مردم برای ادامه اعتصابات/محکومیت جنایات در اصفهان

امام خمینی در بیست و سوم آذر ماه سال 57 در پیامی خطاب به ملت ایران با محکوم کردن وحشی گری های ماموران رژیم شاه در اصفهان و نجف آباد، بر ادامه اعتصابات و نپرداختن مالیات تاکید کردند.

لینک کوتاه کپی شد

به گزارش خبرنگار جی پلاس، امام خمینی (س) در بیست و سوم آذر ماه سال 57 و در روزهایی که قیام مردم شتاب بیشتری به خودش گرفته بود، در پیامی خطاب به آنان، راهپیمایی تاسوعا و عاشورای حسینی را رفراندومی برای اثبات غیررسمی بودن حکومت شاه برشمردند. متن پیام امام به شرح زیر است:

 

"بسم اللّه‌ الرحمن الرحیم

جنایات شاه که در بسیاری از شهرها، بخصوص در اصفهان و نجف‌آباد با وحشیگری بی‌سابقۀ مأمورین او واقع شده است، و گفته می‌ شود برنامه‌ ای است که بتدریج در سایر شهرها نیز انجام می‌ گیرد و بناست به بزرگ و کوچک رحم نشود و تمام خانه‌ ها و مغازه‌ ها و مراکز مذهبی به آتش کشیده شود، نشانۀ تزلزل و ضعف دولت نظامی و یأس شاه از امکان ادامۀ قدرت شیطانی است. و اکنون که به پرتگاه و سقوط حتمی نزدیک شده است، می‌ خواهد جنایات خود را هرچه بیشتر تکمیل کند و به گفتۀ خودش ایران را به تل خاکی مبدل ساخته و برود.

 

ملت آگاه باید بداند که این آخرین حمله‌ ای است که از جنون و حملۀ روحی که به شاه دست داده است ناشی شده و باید این جنایات بسیار احمقانه و سَبُعانه موجب تضعیف روحی ملت نشود. شاه خود را از ملتْ جدا و تنها می‌ بیند؛ ناچار با تمام وجود به آغوش اشرار و مزدوران پناه برده تا شاید عقده‌ های روحی خود را خالی کند. شاه خود را از سلطنت خیالی مخلوع می‌ بیند و ادامۀ حکومت خود را با رفراندم تاسوعا و عاشورا غیر ممکن می‌ داند؛ از این جهت از هیچ جنایت غیر انسانی رویگردان نیست و با دست اشرار و بعضی از سران ارتش، که شریک جرم او هستند، می‌ خواهد آخرین تیر ترکش را رها کند. شاه رفتنی است! لکن سران ارتش که با او و به امر او مرتکب جنایات هستند و می‌ شوند، در کار خود تجدید نظر کنند و از عواقب امر بترسند. درجه‌داران جوانْ خود را به این جنایات وحشتناک آلوده نکنند؛ مگر آنان نمی‌ خواهند پس از شاه، در این کشور آبرومندانه زندگی کنند؟

 

جنایاتی که در اصفهان و نجف‌آباد و بعضی از شهرستانها شده است، به قدری با شرافت انسانی منافی است که وجدان هر انسانی را سخت رنج می‌ دهد. از قرار اطلاع، مأمورین شاه با مسلسل به داخل منازل مردم محروم و بی‌دفاع حمله کردند، مساجد را به آتش کشیدند، به زنان محترم اهانت کردند، هرکس را که دیدند «جاوید شاه» نمی‌ گوید، بی دریغ کشتند و آزادی به منطق کارتر را به خوبی و خیلی سریع اجرا کردند.

 

اکنون با در نظر گرفتن رفراندم تاسوعا و عاشورا ـ که غیر رسمی بودن شاه و دولت را به جهانیان ثابت نمود ـ بر ملت است که به حکم اسلام و قانون، از اطاعت شاه و دولت سرپیچی کنند: مالیات نپردازند و کلیۀ اعتصابات ادارات و مؤسسات و شرکت های دولتی، خصوصاً اعتصاب شرکت نفت را تا رفتن شاه و دولت ادامه دهند و بر ملت است که با گسترش اعتصابات خود از آنان پشتیبانی نمایند.

 

اینجانب مصیبت وارده بر خواهران و برادران سراسر کشور را تسلیت می‌گویم و از خدای بزرگ، اجر و صبر برای آنان و رحمت واسعۀ حق تعالی را برای شهدای راه خدا مسئلت می‌ نمایم؛ و روز دوشنبه 17 محرّم‌الحرام[1]را به مناسبت هفتم شهدا، عزای عمومی اعلام می‌ کنم.

روح‌ اللّه‌ الموسوی الخمینی"

1 ـ برابر با 27/9/1357 ه . ش. 

 

صحیفه امام؛ ج 5، ص 227-228

 

دیدگاه تان را بنویسید