گزارش جی پلاس

پشت پرده مالکیت ساختمان پرسپولیس و استقلال؛ چرا همه چیز پر از ابهام است؟

طبق اسناد و مدارک موجود، ساختمان باشگاه پرسپولیس و استقلال در مالکیت فدراسیون فوتبال است و شستا هم در ازای مطالبات خود، اقدام به سند زدن سه دانگ از ساختمان پرسپولیس به همراه 6 دانگ ساختمان استقلال کرده است.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ ساختمان باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس از نظر قانونی متعلق به فدراسیون فوتبال است و در مقطعی اعضای مجمع بر این باور بودند که برای افزایش درآمدزایی و جلوگیری از تبعیض میان باشگاه‌ها باید از این دو تیم اجاره سکونت گرفته شود ولی در این میان عده ای از جمله روسای سابق فدراسیون فوتبال نظرات متفاوتی داشتند. در نهایت به علت پیچیدگی‌های موجود، این موضوع همیشه از دستور جلسات مجمع کنار می‌رفت و کلیدی برای حل این معما وجود نداشت.

این بی‌توجهی تا ماجرای بدهی فدراسیون فوتبال به شستا ادامه داشت و در نهایت این شرکت اقتصادی در ازای بدهی خود، 3 دانگ ساختمان باشگاه پرسپولیس را هم که جزو املاک فدراسیون فوتبال بود، به نام خود سند زده است.

با توجه به این اتفاق، مروری خواهیم داشت بر اینکه چطور پای پرسپولیس به این پرونده باز شد و آیا حق این باشگاه در این ماجرا تضییع شده است یا خیر.

در تمامی مجامع سال‌های گذشته فدراسیون فوتبال، حسابرسان مستقل از ساختمان این دو باشگاه که در مالکیت فدراسیون بود و هیچ درآمدی نداشت، به عنوان مسئله ابهام آمیز یاد می کردند. حقیقت این است که اگر فدراسیون مالک این دو ساختمان است، باید درآمدی از این دو ساختمان کسب می‌ کرد اما افرادی مختلف روایت‌های متفاوتی دارند.

*سند زدن ساختمان ها به نام فدراسیون برای فرار از دست طلبکارها!

اخیرا صادق درودگر روایت جدیدی از علت سند زدن ساختمان استقلال و پرسپولیس به نام فدراسیون فوتبال فاش کرده است: «دادکان ساختمان باشگاه پرسپولیس را خریداری کرد و سند ساختمان به خاطر بدهی های پرسپولیس  به نام فدراسیون فوتبال شد تا طلبکاران توقیف نکنند.»

*پول ساختمان استقلال و پرسپولیس را دولت داده است

در مجمع عمومی دی ماه 1394، رسیدگی به مالکیت استقلال و پرسپولیس بر دو ساختمان مورد نظر مورد بررسی قرار گرفت.

ابتدا علی کفاشیان پیشنهاد کرد این دو ساختمان که سال هاست در اختیار دو باشگاه استقلال و پرسپولیس قرار دارد، بدون دریافت مبلغی به این دو تیم منتقل شود. در زمان رای گیری 31 عضو حاضر به این طرح رای مثبت دادند ولی با اعتراض چند فرد حاضر در مجمع مبنی بر دقیق شمرده نشدن آراء این مسئله مسکوت ماند.

علی اکبر طاهری، مدیرعامل وقت پرسپولیس به شدت به این مسئله اعتراض کرد و گفت باشگاهش پیش‌تر پول ساختمان تیمش را داده که کفاشیان گفت: شما پولش را داده‌اید ولی مال ماست!

سجادی معاون وقت وزیر ورزش نیز در همین ارتباط گفت: در صورت‌های مالی سال 84-85 بخشی از پول ساختمان باشگاه استقلال و پرسپولیس را سازمان تربیت بدنی به فدراسیون فوتبال داد که کار خرید آن‌ها را انجام دهد و دو سال بعد هم به فدراسیون در همین رابطه پول دادیم و اسنادش موجود است. نمی‌دانم چرا مسئله را کش می‌دهید چرا که به اسم هر کسی باشد، به اسم دولت است.

با این وجود در رای گیری مجدد، کمتر از نیمی از اعضای مجمع به واگذاری دو ساختمان به استقلال و پرسپولیس رای دادند و بحث واگذاری متوقف شد!

* سند مالکیت استقلال و پرسپولیس گم شده است!

چندین سال قبل و خلال مجمع، از مدیران استقلال و پرسولیس خواسته شده بود که اگر سندی مبنی بر پرداخت مبلغ خرید این دو ساختمان در اختیار دارند، به هیات رییسه فدراسیون فوتبال ارائه دهند اما هیچ سندی موجود نبود.

رضا افتخاری، مدیرعامل وقت استقلال درباره موجود نبودن سند مالکیت این دو ساختمان در باشگاه استقلال و پرسپولیس گفت‌: این موضوع به مدیران سابق بر می‌گردد که وضعیت مالکیت را مشخص نکرده‌اند. به طور مثال در باشگاه استقلال سند مالکیت وجود ندارد و به ما می‌گویند که سند مالکیت را به باشگاه تحویل داده‌اند، اما سند در باشگاه نیست. شاید در اختیار یکی از مدیران سابق باشد. به‌ هر حال باید بیایند و بنشیند و تکلیف این موضوع را مشخص کنند.

* دادکان: مالکیت استقلال و پرسپولیس بر این دو ساختمان 99 ساله است

محمد دادکان - رئیس اسبق فدراسیون فوتبال که در زمان او ساختمان ها خریداری شده و به استقلال و پرسپولیس رسید، درباره مخالفت مجمع با واگذاری رایگان این دو ساختمان به استقلال و پرسپولیس و تصاحب و فروش آنها اظهار کرد: این دو ساختمان متعلق به دو باشگاه استقلال و پرسپولیس است. در دوران ریاست من بر فدراسیون فوتبال، سه ساختمان خریدیم که به فدراسیون فوتبال، استقلال و پرسپولیس رسید و پول آن را هم خودمان دادیم. هیچ نهاد دولتی‌ای مبلغ خرید را پرداخت نکرده است!

رئیس سابق فدراسیون فوتبال واگذاری این ساختمان‌ها به استقلال و پرسپولیس را 99 ساله دانسته و گفت: هیچ کس نمی‌تواند این دو ساختمان را از این باشگاه‌ها بگیرد. کسانی که این بحث‌ها را وسط می اندازند، دنبال سرگرم کردن مردم هستند. این دو ساختمان به صورت محضری به استقلال و پرسپولیس واگذار شده است.

دادکان درباره اینکه ظاهرا مدیران دو تیم استقلال و پرسپولیس سند مالکیت در دست ندارند نیز، خاطرنشان کرد: دیگر از این خبرها متعجب نمی‌شوم. مدیرانی که در گذشته عهده دار این دو تیم بودند، کار نکردند و شاید مدارک هم در دست آن ها است. شاید دو تیم بتوانند با پیگیری از سازمان ثبت اسناد، مالکیت خود را احراز کنند.

به گزارش جی پلاس؛ اظهارات مسئولان ارشد فدراسیون و وزارت ورزش (تربیت بدنی) حاکی از این است که این دو ساختمان باید قانونا در اختیار این دو باشگاه می گرفت اما به دلایلی از جمله نبود سند و مدرک قانونی، این اتفاق تا به حال رخ نداده است.

دیدگاه تان را بنویسید