گزارش جی پلاس

جنجال در ایران و عربستان برسر تصمیمی که هنوز گرفته نشده است

برخلاف جنجال اخیر در ارتباط با رویارویی نمایندگان ایران و عربستان در دور یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، AFC هنوز تصمیمی برای نحوه برگزاری این مرحله نگرفته است.

لینک کوتاه کپی شد

گروه ورزشی جی پلاس؛ با مشخص شدن تیم‌ های حاضر در مرحله یک هشتم نهایی لیگ قهرمانان آسیا، دو تیم ایرانی باید با رقبایی از عربستان دیدار کنند. این اتفاق امروز موضوع بحث مسئولان، رسانه ها و هواداران در هر دو کشور است چرا که طبق مصوبه کنفدراسیون فوتبال آسیا در سال 94، بازی های نمایندگان دو کشور باید در زمین بی طرف برگزار شود.

اگر چه این مصوبه امسال به دلایل نامشخصی رعایت نشد و تیم های ایرانی استقلال و فولاد برای حضور در دور گروهی راهی عربستان شدند و در مسابقات متمرکز شرکت کردند و به بهترین نحو ممکن از آن‌ ها پذیرایی شد ولی همچنان بحث درباره مناقشه دو کشور بالا است.

از الان در هر دو کشور برای مسابقاتی که بیش از 4 ماه دیگر و در اواخر تابستان (شهریور) برگزار می‌شود، بحث هایی صورت گرفته و به طور رسمی و غیر رسمی عنوان شده که قصد دارند از حق میزبانی خود استفاده کنند.

این موضوع در ایران با نگرانی های بیشتری همراه است و اهالی فوتبال معتقدند با توجه به تصمیمات اخیر کنفدراسیون فوتبال آسیا، ممکن است النصر عربستان در جده از تراکتور میزبانی کند اما استقلال به دلایلی نامشخص و به علت مناقشه دو کشور، امکان میزبانی از الهلال را در تهران به دست نیاورد.

هنوز چیزی قطعی نیست!

البته ذکر این نکته واجب است که تجربه برگزاری لیگ قهرمانان در فصل گذشته و جاری نشان می دهد که تا آخرین لحظه هیچ اتفاقی قطعی نیست و همه چیز به شرایط ویروس کرونا در کشورهای مختلف بستگی دارد. حتی این امکان وجود دارد که در شهریور شرایط برای برگزاری مسابقات به صورت متمرکز هم وجود نداشته باشد یا اینکه به علت سرعت گرفتن تزریق واکسن کووید19 در کشورهای مختلف، شرایط میزبانی در همه کشورها فراهم شود و AFC به برگزاری بازی ها به صورت عادی رضایت دهد.

در نتیجه به علت اینکه هنوز شرایط مشخص نیست، احتمالا کنفدراسیون فوتبال آسیا برنامه این مرحله را اعلام نکرده است. البته طبق برنامه اولیه مشخص است که بازی ها در دو روز برگزار می شود و بعد از آن فرصتی دو هفته برای برگزاری مرحله یک چهارم نهایی وجود دارد. به همین دلیل امکان دارد AFC تصمیم به برگزاری بازی های این مرحله در یک کشور بگیرد. کما اینکه تجربه برگزاری دور گروهی نشان می دهد که امکان انتخاب دو کشور به عنوان میزبان بازی های متمرکز هم وجود دارد.

با این شرایط هنوز نمی توان قطعا از سرنوشت میزبانی بازی های آینده مرحله یک هشتم نهایی صحبت کرد ولی مطمئنا مسئولان ایرانی برای کسب میزبانی از جمله میزبانی بازی های متمرکز باید از الان رایزنی های خود را شروع کنند و این موضوع را به هفته های اندک باقی مانده به مسابقات موکول نکنند.

 

دیدگاه تان را بنویسید