life

گزارش جی پلاس/

معاملات امروز بازار بورس همچون روزهای گذشته با رشد پرقدرت شاخص آغاز به کار کرد. امروز شنبه 1 آذر 1399 نمادهای شرکت های بزرگ و شاخص ساز از جمله شستا،فملی، فولاد، تاپیکو، شپنا و وبملت در رنج صعودی حضور داشتند و نمادهای خودرو، شستا و وبملت نیز پرتراکنش ترین نمادها هستند.

گروه کار و درآمد جی پلاس: بازار سرمایه امروز در حالی آغاز به کار کرد که همچون هفته گذشته هفته جاری شاخص روند صعودی به خود گرفت.

اخبار مثبت خروجی جلسه شورای عالی بورس و استقبال رییس بانک مرکزی از آن مصوبات از دلایل رشد شاخص بازار است.

امروز  شنبه 1 آذر 1399 نمادهای شرکت های بزرگ و شاخص ساز از جمله شستا،فملی، فارس، کچاد و وبملت در رنج صعودی حضور داشتند و نمادهای خودرو، شستا، فولاد و وبملت نیز پرتراکنش ترین نمادها هستند.

هم اکنون ساعت 9:30 شاخص با 29 هزار واحد افزایش به ارتفاع 1.374.808 واحد رسیده است.

در بازار فرابورس نیز نمادهای  شگویا، ذوب و صبا در رنج مثبت قرار گرفتند و تا این لحظه باعث افزایش 80 واحدی شاخص فرابورس شدند.

گروه بانکی، فلزات، پالایشگاهی و خودرو امروز با استقبال بیشتری نسبت به سایر گروه ها مواجه شدند و شستا نیز با صف خرید پرقدرتی همراه شد.

تحولات لحظه به لحظه بازار بورس را در تایم لاین زیر مشاهده کنید:

 • پایان معاملات 1 آذر 99

  شاخص بورس امروز ، در نهایت با  حدود 21 هزار واحد افزایش نسبت به روز قبل به رقم 13.366.536  واحد رسید.

  گروه بانکی امروز هم با حجم خریدی قابل توجهی همراه شد و نماد وتجارت با مثبت هشت درصد بازگشایی شد.

  با توجه به شروع صعودی بازار در صبح امروز و نزولی تعداد قابل توجهی از نمادهای بورسی، پیشبینی می شود که معاملات یک شنبه  با چالش احتمالی عرضه مواجه شود.

  بازگشایی احتمالی نماد شستا در رنج منفی بزرگترین ریسک بازار فردا خواهد بود.

  زمزمه های عدم افزایش نرخ سود بین بانکی توسط مسئولین بانک مرکزی نیز یکی از دلایل رشد شاخص بورس عنوان شده است. از سوی دیگر پالس مثبت رییس بانک مرکزی هم در معاملات امروز امیدبخش ظاهر شد.

   

  نمادهایی همچون فملی، شستا، کگل و شپنا  بیشترین سهم را در افزایش شاخص امروز داشتند که همین موضوع نوید هنده افزایش ارزش پرتفوی سهام عدالت است چراکه تاثیرگذارترین نمادهای این سبد از همین شرکت ها تشکیل می شود.

  شاخص بازار فرابورس با 5واحد کاهش  به رقم 16.441 واحد رسید. این بازار امروز بیشترین تاثیر را از نمادهای آریا، هرمز و وسپهر پذیرفت. 

  از سوی دیگر یکی از مهم ترین نماد های این روزها یعنی صندوق های etf  دولتی زیر ذره بین کارشناسان بازار قرار دارند.

  دارایکم  که با حجم خرید قابل توجهی مواجه  نشد،  در پایان معاملات با  کاهش یک و نیم درصدی قیمت نسبت به روز قبل به رقم  هر واحد 19 هزار تومان رسید ولی هم اکنون  فاصله اش با ارزش ذاتی خود به 4 هزار تومان رسیده است.

  صندوق etf دوم موسوم به «پالایش یکم» نیز که تا روزهای گذشته عملا سوددهی خاصی برای خریداران خود نداشت و نیمی نمادهای آن به پایین تر ازمقداری که دولت فروخته، قرار گرفته اند، پس از حمایت کدهای حقوقی در هفته های گذشته،  راه کوتاهی برای شاد کردن خریداران خود دارد چراکه تا کنون10 درصد ضرر به خریداران خود تحمیل کرده است.

  وضعیت بازار که در روزهای گذشته به نگران کننده ترین حالت خود رسیده بود براساس نظر اغلب کارشناسان مبنی بر اینکه بورس در گذشته هم شاهد چنین روزهایی بوده است، آماده آغاز دوره رشد شده است.

  بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که آغاز دوره رشد جدید بازار بورس از روزهای آینده رقم خواهد خورد اگر چه رخدادهای سیاسی بین المللی می توانند نقش ریسک پذیری در بازار ایفا کند و نوسانات آن را ادامه دهد.

   

 • شستا منفی شد

  معاملات شستا که از صبح امروز در رنج صعودی قرار داشت هم اکنون در بازه منفی خود معامله می شود اما قیمت پایانی آن با مثبت 3 درصد رشد قیمت همراه است.

 • افزایش ارزش ذاتی داریکم

  واحدهای صندوق ای تی اف دارایکم در حالی امروز با کاهش جزیی قیمت مواجه شد که ارزش ذاتی آن 4 هزار تومان بیشتر از نرخ معاملات این صندوق است. 

   

 • شاخص بازهم صعودی شد

   پس از عرضه قابل توجه در ساعت اولیه بازار بورس، با استقبال کدهای حقیقی ارزش معاملات بازار تا این لحظه به بیش از 10 هزار میلیارد تومان رسیده و شاخص را در ارتفاع 1میلیون و سیصد و هفتاد هزار واحدی نگه داشته است. 

  فملی، شستا و کگل تاثیرگذار ترین نمادهای امروز هستند. 

 • روند رشد شاخص بورس برعکس شد/ کدام نماد نزولی شدند؟

  پس از گذشت کمتر از یک ساعت از شروع معاملات بازار بورس، روند رشد شاخص بورس که با سرعت خوبی صعودی شده بود، معکوس شد. 

  نماد خودرو  و فولاد بیشترین تاثیر را در کاهش شاخص داشتند و در بازار فرابروس نیز نمادهای پیزد، سبزوا، بپیوند و شاروم تاثیر منفی بر شاخص  گذاشتند.

 • توقف برخی نمادها به دلیل افزایش بیست درصدی قیمت

  برخی از نمادهای بازار بورس وفرابورس امروز پس از مدت ها به دلیل رشد بیست درصدی قیمت ان ها بسته شدند. 

  شگویا، زمگسا، خمحور، خبهمن، تایرا، شضگویا، قشیر، کساوه و فرابورس نمادهایی بودند که در چندماه گذشته چنین رونقی را مشاهده نکرده بودند و امروز به دلیل نوسانات بیش از 20 درصدی متوقف شدند.

این مطلب برایم مفید است
8 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1483099
ارسال نظر

موضوعات داغ