life

گروهی از محققان به رهبری یکی از برندگان نوبل شیمی 2020 توانستند تست کرونایی ابداع کنند که بیماری کرونا را در 5 دقیقه شناسایی می کند.

جی پلاس، گروهی از محققان به رهبری جنیفر دودنا (یکی از برندگان نوبل شیمی ۲۰۲۰) با استفاده از قیچی ژنتیک CRISPR تست کووید ۱۹ ابداع کرده اند که ابتلا به بیماری  را در ۵ دقیقه تشخیص می دهد.

مهر نوشت: فرایند استفاده ازاین تست نیازمند تجهیزات گرانقیمت آزمایشگاهی نیست و می توان آن را در مطب پزشک، مدارس و ساختمان های اداری انجام داد.

مکس ویلسون یکی از زیست شناسان مولکولی در دانشگاه کالیفرنیا می گوید: به نظر می رسد این تست دقیق باشد.

پیش از این نیز در ماه می ۲ گروه از محققان اعلام کرده بودند تست های کووید ۱۹ مبتنی بر کریسپر ساخته اند که در یک ساعت ویروس را شناسایی می کند. اما تستی که دودنا و همکارانش ابداع کرده اند بسیار سریع تر است.

در حقیقت تست کریسپر با توالی بندی آر ان ای که مختص ویروس SARS-CoV-۲ است، ابتلا به کرونا را تشخیص می دهد.

در تست های اولیه تشخیص کووید ۱۹ با کریسپر، محققان  در مرحله نخست باید هرگونه آر ان ای ویروسی را تقویت کنند و سپس فرایندهای تشخیصی را انجام دهند تا احتمال رصد هرگونه سیگنالی را افزایش دهند. همین امر پیچیدگی، هزینه و زمان اجرای تست را افزایش داده است.

اما تستی که به رهبری جنیفر دودنا توسعه یافته آران ای ویروسی را تقویت نمی کند. همچنین تست جدید می تواند مقدار ویروس در نمونه را نیز شناسایی کند.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1475584 منبع: مهر
ارسال نظر

موضوعات داغ