life

آکادمی علوم چین از کشف گونه ای جدید از قارچ های نورانی در آسیا خبر داد.

 

جی پلاس، محققان موسسه گیاه شناسی کونمینگ چین به همراه محققان هندی از سال ۲۰۱۸ تحقیقات علمی متعددی را در شمال شرقی هند انجام دادند و یک گونه جدید از قارچ های بسیار نادری را شناسایی کردند که همواره از خود نور منتشر می کنند؛ آنها این گونه جدید از قارچ نورانی را بر روی یک بامبو مرده در شمال شرقی هند پیدا کردند.

ایرنا نوشت: در حقیقت پیش از این نیز نمونه‌های دیگری از گیاهان شناسایی شده اند که در شرایط خاصی می‌توانند از خود نور منتشر کنند اما این از معدود دفعاتی است که قارچی شناسایی می‌شود که چنین قابلیتی دارد.  

تجزیه و تحلیل ها نشان داد که این قارچ، گونه جدیدی متعلق به دسته  Roridomyces است. بر اساس این گزارش، این اولین بار است که قارچ دسته Roridomyces در هند کشف می شود.  این نوع قارچ به طور گسترده در مناطق معتدل وجود دارد.

پیش از این نیز محققان دانشگاه سائوپائولو در برزیل یک گونه دیگر قارچ نورانی را شناسایی کردند.  این قارچ که Eternal Light Mushroom نام دارد یکی از ۷۱ گونه شناخته شده از قارچ ‌های نورافشان است.

این قارچ نور زرد مایل به سبز از خود منتشر می‌کند و جالب این‌که بیشتر در مناطقی نزدیک به سائوپائولو رشد می‌کند.

کشف این گونه جدید از قارچ‌ها از این جهت برای محققان اهمیت دارد که می‌توان از آنها در تحقیقات پزشکی، کشاورزی و بوم شناسی استفاده کرد.

در حال حاضر پژوهش های پزشکی بسیاری بر روی نشانگرهای نورانی انجام می ‌شود. از این نشانگرها می ‌توان در شناسایی فاکتورهای سرطان زا و در نهایت درمان این بیماری استفاده کرد.

جزییات این مطالعه در مجله PHYTOTAXA منتشر شده است.

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کلمات کلیدی کشف قارچ نورانی
کدخبر: 1469455 منبع: ایرنا
ارسال نظر

موضوعات داغ