sport

دبیر کمیته داوران اعلام کرد برابر مقررات جدید کمیته داوری و قوانین فدراسیون جهانی والیبال، در مسابقات لیگ ملت‌ها از دو داور خط استفاده خواهد شد.

به گزارش جی پلاس، فرهاد شاهمیری دبیر کمیته داوران اعلام کرد برابر مقررات جدید کمیته داوری و قوانین فدراسیون جهانی والیبال،  در مسابقات لیگ ملت‌ها از دو داور خط استفاده خواهد شد.

وی در ادامه در تشریح اهداف این تصمیم گفت: کاهش درصد اشتباهات در قضاوت توپ‌های داخل یا اوت با واگذاری تصمیم‌گیری به داور اول یا سیستم چلنج، کاهش درصد دیده نشدن برخورد به دفاع روی تور و انتهای زمین، با داشتن دیدی بسیار خوب از انتهای زمین، قضاوت بهتر توپ‌هایی که از روی آنتن یا خارج از فضای عبور مجاز رد می‌شوند از جمله اهداف این طرح است.

این داوران به عنوان داوران انتهای زمین حضور خواهند داشت و تعداد آنها 2 نفر است. محل استقرار این دو داور،  وسط تابلوهای تبلیغاتی انتهای منطقه آزاد در هر زمین، بدون این که دید دوربین چشم شاهین را بگیرند.

داوران خط محدود به ایستادن در یک نقطه ثابت نیستند و می‌توانند به آرامی و  برای این که بهترین زاویه دید ممکن را به دست آورند جابه‌جا شوند اما با این حال باید از حرکات اغراق‌آمیز اجتناب کنند.

اختیارات این داوران برخورد به دفاع روی تور، برخورد به دفاع انتهای زمین، عبور غیرقانونی توپ، خارج از فضای مجاز و توپ داخل یا اوت در خطوط کناری (در اولویت دوم) است.

شاهمیری تصریح کرد: داور اول تشویق شده که درباره‌ توپ‌های داخل یا اوت، شخصا تصمیم بگیرد و اگر شک داشت، می‌تواند خودش درخواست چلنج کند و یا از داور چلنج فوراً کمک بخواهد. ناظر FIVB به گزارش نهایی خود، آمار مربوط به چلنج‌های درخواستی توپ داخل یا اوت و برخورد به دفاع که بعد از بازی از چشم شاهین فراهم می‌شود، اضافه می‌کند.

او در پایان گفت: استفاده ار 2 داور خط، یک طرح آزمایشی در لیگ ملت‌های والیبال است و قرار است تنها در بازی‌هایی استفاده شود که ویدئو چک وجود دارد.

 

این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کدخبر: 1185319 منبع: سایت فدراسیون والیبال
ارسال نظر

اخبار مرتبط
موضوعات داغ