به گزارش روز چهارشنبه ستاد معاینه فنی خودروهای تهران، حسین مقدم در خصوص وضعیت مراجعات به مراکز معاینه فنی شهر تهران اظهار داشت: از ابتدای سال تا پایان آبان ماه یک میلیون و ۱۰۰ هزار دستگاه خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده که در مقایسه با سال گذشته این درصد از مراجعات کاهش اندکی داشته است.

به گفته وی، براساس آمار ۶۲ درصد از خودروها در مراجعه اول موفق به اخذ معاینه فنی و ۳۸ درصد از آن ها به علت نقص فنی در مراجعات بعدی معاینه فنی دریافت کردند.
سرپرست ستاد معاینه فنی شهر تهران همچنین در خصوص فعالیت تیم های  تست کنارجاده ای با مشارکت پلیس راهور نیز گفت : در حال حاضر با عنایت به تشدید آلودگی هوا تیم های تست کنار جاده ای در مناطقی که دارای آلودگی بیشتری است مستقر شدند که براساس آمار از ابتدای سال تاکنون یک هزار و ۵۰۴ دستگاه خودرو مورد ارزیابی قرار گرفت که ۸۹ درصد دارای معاینه فنی و ۱۱ درصد فاقد معاینه فنی بودند و همچنین پس از آزمون مجدد آلایندگی کلیه خودروها ۲۲ درصد در آزمون آلایندگی مردود شدند.

وی خاطرنشان کرد:  امسال در این طرح که باهدف پایش مضاعف وضعیت آلایندگی خودروهای سنگین در سطح شهر با مشارکت پلیس از ابتدای شروع مرحله دوم طرح کاهش در حال انجام است، معاینه فنی ۲۵۳ دستگاه خودرو ابطال و جهت ۴۰۴ دستگاه خودرو به علت نداشتن معاینه فنی و یا دودزا بودن توسط پلیس جریمه صادر شده و همچنین مطالعات انجام شده نشان می دهد که درصد بالایی از ذرات ریز معلق کمتر از ۲.۵ میکرون مربوط به آلایندگی خودروهای سنگین دیزل است.
مقدم در خصوص سن معافیت از معاینه فنی نیز اظهار داشت: بیشتر تماس شهروندان با سامانه پاسخگو این ستاد ۹۶۰۰۶۰۰۰ مربوط به سن خودروهای مشمول معاینه فنی است و در حال حاضر سن معافیت خودروهای نو از معاینه فنی طبق قانون هوای پاک مجلس محترم شورای اسلامی ۴ سال است.

به گفته وی، بر همین اساس با لحاظ سال و ماه تولید، خودروهای تولید داخل سال ۹۳ و ماقبل و خودروهای وارداتی ۲۰۱۴ و ماقبل و خودروهای عمومی سال ۹۶ و ماقبل مشمول معاینه فنی هستند و این خودروها درصورت نداشتن معاینه فنی و تردد در شهر روزانه مبلغ ۵۰ هزار تومان به صورت مکانیزه توسط دوربین جریمه خواهند شد.
سرپرست معاینه فنی شهر تهران در خصوص نحوه اطلاع از ساعت کاری مراکز و آخرین موقعیت استقرار واحدهای سیار معاینه فنی گفت: شهروندان می توانند جهت اطلاع از آخرین وضعیت کاری و آدرس مراکز، مدت انتظار و طول صف در مراکز، استفاده از سامانه نوبت دهی آنلاین جهت مراجعه با تعیین وقت قبلی و آخرین اخبار و اطلاعیه های این مجموعه به سایت رسمی ستاد معاینه فنی خودروهای تهران inspection.tehran.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.