محمد تقی زاده روز گذشته (شنبه) در نشست بررسی مشکلات عمرانی شمیرانات اظهار داشت: مهمترین مسأله ای که باید در این شهرستان مورد توجه قرار بگیرد تاب آوری منطقه در برابر حوادث است؛ اگر این مهم محقق نشود تمام اقدامات عمرانی و خدماتی بی تأثیر خواهد بود.

وی افزود: مصوبهٔ شورای عالی امنیت ملی (کاهش حریم شهر لواسان از ۳ هزار و ۳۰۰ هکتار به ۷۰۰ هکتار به منظور حفاظت از آب های سد لتیان) محدودیتی را در شهرستان به وجود آورده که قرار بود دستگاه های متولی از جمله شورای عالی شهرسازی و معماری ظرف دو سال طرحی را تعیین تکلیف سکونتگاه های این منطقه تهیه کند اما همچنان در گیر و دارهای نظام بروکراسی مانده است.

این مقام مسئول خطاب به نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: انتظار داریم امور این چنینی با پیگیری شما در سطح ملی به نتیجه برسد تا با برطرف شدن موانع مسیر توسعه منطقه را با سرعت بیشتری طی کنیم.

شمشک می تواند به بزرگترین پیست اسکی خاورمیانه تبدیل شود

سیاوش شهریور، فرماندار شمیرانات در این جلسه بیان داشت: شهرستان ما فاقد شهرک صنعتی و اشتغال در این حوزه است و بخشی از درآمد شهروندان از فعالیت کشاورزی و بخش اعظمی از ارائه خدمات تأمین می شود.

وی ضمن بیان اینکه پیست اسکی در شهر شمشک دربندسر از توابع بخش رودبار قصران بیشترین اشتغال منطقه را شامل می شود تصریح کرد: پیست فعلی شمشک به دلیل عدم تأمین تجهیزات به روز و اختلاف میان اهالی و سازمان ورزش و جوانان شرایط رو به زوالی دارد اما آن منطقه پتانسیل بالای برای ایجاد پیست های دوم و سومی دارد که در صورت تحقق می تواند شمشک را به بزرگترین پیست اسکی خاورمیانه تبدیل کند.

این مقام مسئول افزود: زمینی در مجاورت پیست فعلی به تملک اهالی وجود دارد که مردم برای ایجاد پیست دوم در آن اعلام آمادگی کرده اند لذا از دستگاه های مربوطه انتظار مساعدت و همکاری در اجرای این پروژه را داریم.

معاون عمرانی استاندار تهران خاطرنشان کرد: در تصویب طرح هادی شهر شمشک دربندسر پس از ۷ سال از تبدیل منطقه به شهر تمام دستگاه های متولی بویژه منابع طبیعی و آبخیزداری، حفاظت محیط زیست و جهاد کشاورزی بیشترین انعطاف را داشتند و تصمیمات خوبی اتخاذ شد.

تقی زاده در این خصوص نیز دستور داد: شرایط زمین مدنظر اهالی و فرمانداری برای احداث دومین پیست اسکی شمشک از دید حفاظت محیط زیست، مستثنیات و ... مورد بررسی دقیق قرار بگیرد، ضوابط مرتبط با آن احصا شود تا نحوه تخصیص آن برای اجرای این پروژه مشخص و مصوب شود.

مرکز عرضه محصولات کشاورزی و لبنی کلید درآمد پایدار روستائیان شمیرانات

فرماندار شمیرانات اظهار داشت: احداث مرکز عرضه مستقیم محصولات کشاورزی و لبنی شهرستان آرزوی دیرینهٔ روستائان و تولیدکنندگان شمیرانات بود که اکنون ۹۰ درصد آن پیش روی داشته و مراحل پایانی را طی می کند.

وی هدف از ایجاد این مرکز را حذف واسطه های میان تولیدکنندگان و مصرف کنندگان دانست و گفت: کشاورزان و تولیدکنندگان شمیرانات خرد هستند و هزینه های کارگر، بسته بندی، حمل و نقل و ... برای آنها گران است که به همین دلیل بسیاری از آنها محصولات مرغوب امسال باغ های خود را برداشت نکردند.

شهریور تأکید کرد: برای سودآوری این قشر زحمت کش و استفاده بهینه از محصولات باکیفیت باغات شمیرانات نیازمند وجود مرکز فروش بی واسطه در شهرستان هستیم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه این زمین به تملک جهاد کشاورزی درمی آید تأکید کرد: بهره برداری از این مکان صرفاً برای مرکز مستقیم محصولات کشاورزی و لبنی شهرستان است و هیچگاه مجاز به تغییر کاربری نخواهد بود.

ایجاد سایت اداری شمیرانات معطل زمین است

به گزارش ایرنا، بر اساس اعلام فرماندار شمیرانات برخی از ادارات این شهرستان خارج از حوزه استحفاظی قرار دارند و برخی نیز فرسوده و نیازمند جا به جایی هستند، در این راستا زمینی به مساحت ۵ هزار و ۷۰۰ مترمربع برای ایجاد سایت اداری شهرستان در این جلسه معرفی و بررسی شد که به دلیل عدم امکان تغییر کاربری آن مورد تائید قرار نگرفت.

تقی زاده در این خصوص تأکید کرد: حتماً برای این پروژه زمین مناسب دیگری بررسی و مشخص شود تا احداث سایت اداری شمیرانات به زودی در مرحله اجرا قرار بگیرد.

احداث خانه جوان شمیرانات در دستور کار قرار دارد

فرماندار شمیرانات اعلام کرد: خانه جوان شهرستان (محل استقرار شورای مشورتی جوانان شهرستان شمیرانات) در انتظار تخصیص زمینی در بلوار اوشان (واقع در منطقه یک تهران) است که در صورت عدم مشکلات فنی به زودی احداث می شود.

بازنگری طرح های هادی، دغدغه به حق مردم شمیرانات است

شهریور ضمن بیان اینکه بازنگری طرح های هادی شهری و روستایی شمیرانات یکی از مطالبات به حق شهروندان است تأکید کرد: مردم به شدت گله مند هستند و مشکلات بسیاری به دلیل عدم بازنگری طرح های هادی گریبان گیر آنها شده است.

تقی زاده در این بخش از سخنان خود از تصویب و ابلاغ نهایی طرح هادی شهر شمشک دربندسر در هفته جاری پس از ۷ سال پیگیری مستمر خبر داد.

این مقام مسئول در ادامه گفت: شهر لواسان نیز دارای طرح تفصیلی است که باید با ظرافت و دقت کافی تجدید نظر شود.

وی خطاب به مسئولانی که اعلام کردند اجرای مصوبهٔ شورای برنامه ریزی استان برای آنها با مشکل قانونی مواجه شده تأکید کرد: مدیران ادارات مکلف هستند مصوبات جلسات را با قوانین خود تطبیق داده و در صورت تداخل قانون و مصوبه به سرعت آن را به استانداری اعلام کنند، اینکه این مشکلات پس از چند ماه در جلسهٔ پیگیری اجرای مصوبات مطرح شود کار درستی نیست!

عدم وجود آرامستان عمومی در لواسان مشکل ساز شده است

فرماندار شمیرانات اظهار داشت: در طرح تفصیلی لواسان محلی در حریم شهر به منظور ایجاد آرامستان جانمایی شده بود که پس از تصویب و ابلاغ نهایی حذف شده است اما از مسائل مهم منطقه به شمار می آید و باید ایجاد شود.

علی حیدریان، شهردار لواسان نیز محل پیش بینی شده را تائید کرد و مقرر شد پیگیری های لازم برای ایجاد آرامستان عمومی شهر در همان نقطه انجام شود.

ساماندهی رودخانهٔ جاجرود و فاضلاب شهرستان تسریع شود

فرماندار شمیرانات اعلام کرد: ساماندهی فاضلاب شهری ۹۰ درصد پیشروی داشته و روستایی نقشه ها آماده و معطل اعتبار است. اگر منتظر منابع استانی باشیم مشکل تا سال های سال حل نمی شود لذا درخواست تأمین اعتبار از سمت وزارت نیرو را داریم.
در این صورت با همکاری دهیاری ها و مردم به سرعت پروژه را به نتیجه می رسانم.

معاون عمرانی استاندار تهران نیز گفت: نامه ای با اظهار نظر تمام متولیان تنظیم و با امضای استاندار برای پیگیری ملی ابلاغ خواهد شد.

شهردار لواسان نیز با اشاره به لایروبی رودخانه جاجرود توضیح داد: با اینکه این رودخانه از شمشک و فشم به لواسان سرازیر می شود ما برای لایروبی آن اعلام آمادگی کردیم اما متولی امر نپذیرفت و ما برای پیشگیری از بروز حادثه سیلاب شکایت کردیم.

حیدریان افزود: دادگستری آب منطقه ای را ظرف ۳ روز مکلف به لایروبی رودخانه کرد اما پیمانکاری که مشغول به این کار شده بسیار کند کار می کند و اگر با این وضعیت پیش رود امسال نیز با بالا آمدن آب و خسارت به زیرساخت های شهر مواجه می شویم.

شهرستان شمیرانات متشکل از شهر شمیران (منطقه یک و شمال و شرق منطقه دو تهران) و دو بخش لواسانات و رودبار قصران با جمعیتی افزون بر ۶۰۰ هزار نفر در شمال و شمال شرقی پایتخت واقع شده است.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.