اخبار مرتبط

نشست ارزیابی کارنامه یکساله کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران؛

به گزارش ایرنا، بهاره آروین روز یکشنبه در یکصد و بیست و هفتمین جلسه علنی شورای پنجم شهر تهران افزود: براساس گزارش عملکرد 9 ماهه بودجه سال جاری، تنها جزئیات 6 هزار و 500 میلیارد تومان از بودجه 17 هزار و 400 میلیاردی تومانی در سال 97 در دسترس اعضای شورا است.
وی ادامه داد: درحالی بررسی بودجه سال آینده را آغاز می‌کنیم که تنها عملکرد حدود یک سوم بودجه سال جاری را در دست داریم و حتی همین عملکرد هم تاحد زیادی نادقیق است چراکه مجموع پرداختی به واحدهای اجرایی حدود دو برابر این مقدار است اما به دلیل شکاف میان حوزه بودجه و حوزه مالی، تا زمانی‌که اسناد هزینه تایید و نهایی نشود، مشخص نیست پرداخت‌های انجام شده به واحدهای اجرایی در کدام ردیف‌های بودجه هزینه شده است.
به گفته آروین، روشن است که با وجود چنین گزارش‌های عملکرد ناقص و پرابهامی، ساعت‌ها صرف زمان برای بررسی و تصویب بودجه تاچه‌حد بیهوده و بی‌ثمر است.
وی افزود: اعضای شورا در حالی ساعت‌ها زمان را بر روی بررسی ردیف‌ها و جابجایی‌های چند میلیاردی میان ردیف‌ها صرف می‌کنند که در نهایت، عدم تحقق درآمدها در سقف مصوب و پرداخت‌های علی‌الحساب حوزه مالی به واحدهای اجرایی، اولویت‌بخشی هزینه‌کرد در ردیف‌های بودجه را نه به اولویت‌‌های شورا و نهاد سیاست‌گذار بلکه به صلاحدید مدیران اجرایی واگذار می‌کند.
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران گفت: اولویت‌‌بندی واقعی در میان ردیف‌ها را ما اعضای شورا به عنوان نهاد سیاست‌گذار تعیین نمی‌کنیم بلکه عدم تحقق درآمدها و محدودیت منابع است که مدیران اجرایی را وادار می‌کند بر اساس تشخیص و صلاحدیدشان دست به اولویت‌بندی بزنند.
وی افزود: ردیف‌های بودجه لایحه تقدیمی آنقدر کلی و مبهم است که به راحتی می‌توان هزینه‌کردها را میان ردیف‌ها جابجا کرد بدون اینکه انحرافی از بودجه مصوب ثبت و گزارش شود و ردیف‌هایی تکراری و بدون تغییر که اصلا معلوم نیست ذیل‌شان چه کاری، به چه میزان و با چه کیفیتی انجام می‌شود.
آروین تصریح کرد: همه ما فکر می‌کنیم بودجه اصلی‌ترین ابزار سیاست‌گذاری ماست درحالی‌که با این شکل از پیشنهاد بودجه و گزارش عملکردهای ناقص و مبهم، بودجه به ابزاری ناکارا و بی‌ثمر در سیاست‌گذاری تبدیل شده است.
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران ادامه داد: واقعیت آن است که در هنگام بررسی بودجه، بیش از آن‌که کارها و هدف‌گذاری‌های روشن در انجام آن‌ها را بررسی کنیم، درگیر بالا و پایین کردن چندمیلیارد تومان میان ردیف‌هایی تکراری و مبهم هستیم که معلوم نیست قرار است ذیل شان دقیقا چه کاری، به چه میزان و با چه کیفیتی انجام شود.
آروین با بیان اینکه این باور نادرست که اختصاص و تصویب ردیف‌های بودجه، راه‌حل مسائل است در برخی حوزه‌ها دارای پیامدهایی ناخواسته و زیان‌بارتر است، گفت: چند روز گذشته اختصاص 150 میلیون یورو از صندوق توسعه ملی به صدا و سیما، آن‌هم در شرایط دشوار اقتصادی که زندگی روزمره را برای بخش زیادی از مردم مشقت‌بار کرده است، با این هدف انجام شد که مشکلات این رسانه، در کوتاه‌مدت و مقطعی هم که شده، تعدیل شود درحالی‌که چه‌ کسی است که نداند مساله صدا و سیمای ما بودجه نیست، انحصار است.
وی ادامه داد: در شرایط انحصار، تزریق بودجه مسائل را حل که نمی‌کند به کنار، مشکلات این رسانه را دوچندان می‌کند چراکه با هر ریال بودجه‌ای که از منابع عمومی و بیت‌المال صرف می‌شود، این رسانه یک قدم از ادامه حیات در شرایط رقابتی دورتر می‌شود چراکه ارز سرازیر شده از صندوق توسعه ملی جای هرگونه انگیزه خلاقیت و نوآوری و اعتمادسازی این رسانه میان مخاطبانش را خواهد گرفت و این است داستان مصیبت‌بار بسیاری از بودجه‌های فرهنگی در کشور ما.

* حوزه فرهنگ بودجه نمی خواهد آزادی می خواهد
آروین همچنین گفت: به عنوان نمایندگان برآمده از جریان اصلاح‌طلبی و با تجربه درخشان دولت اصلاحات در عرصه فرهنگ و هنر این مملکت، می‌دانیم که فرهنگ بودجه نمی‌خواهد، آزادی می‌خواهد.
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران افزود: فرهنگ نیازی به قیم و تصدی‌گر ندارد، نیاز به رهایی و تسهیل‌گری دارد و در حوزه فرهنگ بیش از آن‌که به صرف بودجه و ریخت‌وپاش برای برگزاری برنامه‌های از پیش طراحی شده و بعضا سطح‌پایین و مبتذل نیاز داشته باشیم، نیازمند رها کردن گروه‌های مختلف فرهنگی از کلاف سردرگم مجوزهای متعدد هستیم.
به گفته وی، کارما در حوزه فرهنگ تسهیل‌گری و جذب مشارکت است، صرف بودجه در این حوزه‌ها نه فقط ممکن است به چنین اهدافی منتهی نشود بلکه به شکلی ناخواسته به ضد خود بدل شود باعث قیم‌ مابی در حوزه فرهنگ شود، موسسات فرهنگی را اعانه‌بگیر و در بدترین حالت دچار رانت و فساد کند.
آروین افزود: راه‌حل مسائل ما بودجه نیست ، راه‌حل مسائل شفافیت و سنجش‌پذیری در اهداف و سیاست‌هاست.
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران ادامه داد: اغلب با ردیف‌های بودجه به شکلی مواجه می‌شویم، که معلوم نیست صرف هزینه در آن‌ها دقیقا معطوف به چه هدفی، برای انجام چه‌کاری، به چه میزان و با چه کیفیتی انجام می‌شود اما با این‌حال حذف یا کاهش قابل‌توجه‌ این ردیف‌ها در ما هراسی بی‌دلیل برمی‌انگیزد.
به گفته وی، این ردیف ها یک زمانی به دلیلی ایجاد شده‌اند و حالا سالهاست که با درصدی افزایش، پای ثابت بودجه‌های سالانه شده‌اند و کمتر کسی جسارت پرسش جدی از معنا و هدف و میزان دقیق کار انجام شده در ذیل آن‌ها دارد.
آروین تصریح کرد: واقعیت آن است که پادشاه عریان است و همه این لایحه چند صد صفحه‌ای هم توان پوشاندن این حقیقت عریان را ندارد که بررسی بودجه در قالب ردیف‌هایی بدون واحدهای دقیق و روشن انجام کار، بدون دسترسی به گزارش‌های دقیق عملکرد بودجه، چیزی جز هدررفت زمان ارزشمند شما نیست.
عضو هیات رئیسه شورای شهر تهران ادامه داد: واقعیت آن است که بررسی بودجه کار یک هفته و یک ماه نیست، بررسی بودجه باید روزانه و هفتگی و ماهانه انجام شود.
وی خاطرنشان کرد: باید واحدهای اجرایی موظف باشند هزینه‌ای را که به صورت علی الحساب دریافت کرده‌اند، نه ماه‌ها بعد، بلکه در همان لحظه دریافت در قالب ردیف‌های بودجه ثبت کنند و مشخص کنند که این هزینه را قرار است دقیقا در قبال چه کاری به چه میزان و با چه کیفیتی صرف کنند.
تهرام/9343 / 1539
انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

نشست ارزیابی کارنامه یکساله کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.