اختلاف نظر عمومی بر سر اهداف نهایی اسرائیل در جنگ نشان می دهد که اعضای کابینه جنگ پشت درهای بسته موضوع فروپاشی ائتلاف را مطرح کرده اند.

به گزارش جماران ماهنامه آمریکایی Commentary که در سال 1945 توسط کمیته یهودیان آمریکا تأسیس شد و به مسائل سیاسی، اجتماعی و فرهنگی می پردازد در تازه ترین نوشتار به سراغ بررسی سرنوشت بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر رژیم اسرائیل پرداخته و می نویسد:

دولت ائتلافی بنیامین نتانیاهو در زمان جنگ،  عمدتاً به دلیل آسیب‌پذیری سیاسی خود نخست‌وزیر، در موقعیتی متزلزل قرار گرفته است.  هرچه تعداد سیاستمداران اسرائیلی که معتقدند از انتخابات جدید سود می برند بیشتر باشد، چاقوهای بیشتری برای پایان دادن به نخست وزیری بی بی تیز خواهد شد.

در حال حاضر، نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که حزب بنی گانتز به اندازه کافی کرسی‌ها را برای تشکیل ائتلاف بدون حزب لیکود متعلق به نتانیاهو به دست خواهد آورد. همزمان این وضعیت دامنه مخالفان نتانیاهو را که می بینند در صورت سقوط او سهمی از غنایم خواهند گرفت، گسترده تر می کند.  اما زاویه دیگری نیز در این مورد وجود دارد که بی بی بدون شک به آن توجه دارد: اپوزیسیون جامعه مدنی.

قبل از عملیات حماس در 7 اکتبر و جنگ متعاقب آن، گروه های جامعه مدنی اسرائیل بر تلاش برای توقف اصلاحات قضایی پیشنهادی دولت نتانیاهو متمرکز بودند. این به معنای سازماندهی تظاهرات گسترده - صدها هزار نفر به خیابان ها آمدند - به علاوه اعتصابات و سایر اقدامات کارگری و حتی یک شورش نوپا و بحث برانگیز در میان نیروهای ذخیره نظامی بود.

در 7 اکتبر، این زیرساخت هماهنگ کننده که تا دیروز بر مخالفت با اصلاحات بی بی متمرکز بود  توجه خود را به حمایت از دفاع از دولت و کمک به اسیران و خانواده های آنها معطوف کرد. برخی از گروه های ضد اصلاحات کار خود را متوقف کردند در حالی که برخی از اعضای آنها به تلاش برای کمک به ارتش اسرائیل یا اسرا پیوستند. گروه های دیگر دست نخورده ماندند و به سادگی ماموریت خود را با لحظه فعلی تنظیم کردند.  

نتانیاهو به خوبی آگاه است که این زیرساخت اپوزیسیون می تواند در مقطعی توجه خود را به سمت نخست وزیر معطوف کند. درست است، جنگ هنوز تمام نشده  و اسیران همگی آزاد نشده اند. اما این واقعیت که بار دیگر اعتراضات ضد جنگ در حال وقوع است، نشانه‌ای از این است که یخ وضعیت سیاسی موجود که زمانی منجمد شده بود، در حال آب شدن است.

نشانه دیگر مصاحبه ای است که توسط گادی آیزنکوت انجام شده است. آیزنکوت، یکی از اعضای کابینه جنگ که پسر و برادرزاده خود را به فاصله یک روز در جنگ غزه در ماه دسامبر از دست داد، به کانال 12 اسرائیل گفت که شکست کامل حماس غیرواقعی است و باید در عرض چند ماه انتخابات جدیدی برگزار شود تا دولت مشروعیت انتخاباتی خود را در نظر عموم تا پایان جنگ حفظ می کند.

اختلاف نظر عمومی بر سر اهداف نهایی اسرائیل در جنگ نشان می دهد که اعضای کابینه جنگ پشت درهای بسته موضوع فروپاشی ائتلاف را مطرح کرده اند. آیزنکوت گفت: «به عنوان یک دموکراسی، دولت اسرائیل پس از چنین رویداد جدی باید از خود بپرسد که چگونه از اینجا به بعد با رهبری که ما را به شدت به سمت شکست کشانده، ادامه دهیم؟»

بنیامین نتانیاهو یک رقیب درون حزب لیکود نیز دارد. در صورت سقوط دولت کنونی، نیر برکات، شهردار 64 ساله سابق بیت المقدس، به دنبال جایگزینی بی بی در راس حزبی است که او برای دو دهه رهبری آن را برعهده داشته است. جایگاه و نفوذ نتانیاهو بر حزبش در طول این سال‌ها چندان متزلزل نبوده و حتی قوی تر هم شده بود.  اما یک رویداد مانند 7 اکتبر و جنگ می تواند چیزهایی را که به نظر می رسد در جای خود چسبانده شده و محکم هستند، جابه جا کند. با اینهمه در میدان رقابت احتمالا نیر برکات به نظرسنجی های ملی اشاره می کند تا استدلال کند که یک چهره تازه می تواند حزب را از یک انحراف عمومی کامل نجات دهد. البته باید گفت که بی بی در لیکود ضعیف نیست. علاوه بر این، هر اتفاقی ممکن است بین زمان کنونی و زمان بعدی که انتخابات برگزار شود، رخ دهد. تاکنون مرگ سیاسی نتانیاهو بارها پیش بینی شده و هر بار اشتباه بوده است.

نویسنده این مطلب در ادامه در توجیه مخالفت های بی بی با  پیشنهادات مکرر آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا، مبنی بر بازگشت اسرائیل و فلسطینیان به راه حل دو کشوری می نویسد: تا زمانی که وضعیت غزه و جنگ احتمالی با حزب الله لبنان  تثبیت نشود، هیچ مکانیسمی برای تلاش برای تشکیل کشور فلسطین وجود ندارد. به نظر نمی رسد که رای دهندگان نیز بی بی را به این دلیل مجازات کنند.

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.