زمستان گذشته، حدود ۱۰ ماه پس از تهاجم روسیه به اوکراین، روسیه امواجی از حملات را به زیرساخت‌ها و نیروگاه‌های مرتبط با شبکه انرژی این کشور انجام داد که باعث ایجاد خاموشی در بخش‌هایی از مناطق اشغالی شد.

کریم اسدی اصل، به گزارش جماران، ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین می‌گوید با نزدیک شدن به فصل زمستان احتمال انجام موج جدید حملات روسیه به زیرساخت‌های این کشور وجود دارد و به سربازان و مردم خود هشدار داد که آماده چنین وضعیتی باشند.

زلنسکی که در یک سخنرانی ویدیویی شبانه این اظهارات را مطرح می‌کرد همچنین اضافه کرد سربازان اوکراینی در جبهه شرقی جنگ در حال پیشرفت هستند. 

او در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: «ما تقریبا نیمی از ماه نوامبر را پشت سر گذاشته‌ایم و باید برای این واقعیت آماده باشیم که دشمن ممکن است تعداد حملات پهپادی و یا موشکی خود به زیرساخت‌های ما را افزایش دهد.» 

در همین راستا یک سخنگوی ارتش اوکراین نیز اعلام کرد که حملات روسیه به شهر تخریب شده آودیوکا در شرق اوکراین کاهش یافته اما در عین حال انتظار می‌رود که مسکو بار دیگر در روزهای آینده این حملات را افزایش دهد.

 از سوی دیگر اداره اطلاعات نظامی اوکراین هم اعلام کرد که انفجاری در شهر ملیتوپول در جنوب این کشور که تحت اشغال روسیه قرار دارد به کشته شدن دست‌کم سه نظامی روسیه منجر شده است. بر اساس اعلام مقام‌های اوکراینی این حمله اقدامی انتقام‌جویانه توسط گروه‌های «مقاومت» بوده است. 

زلنسکی در بخش دیگری از سخنرانی خود همچنین گفت: «روسیه در حال آماده شدن است و ما در اینجا باید تمام توجهات خود را روی دفاع متمرکز کنیم. ما باید در پاسخ به تروریست‌ها هر کاری را که می‌توان برای پشت سر گذاشتن زمستان و بهبود قابلیت‌های سربازان خود انجام داد در دستور کار قرار دهیم.» 

او در ادامه صحبت‌های خود از آنچه «تلاش‌های قهرمانانه» نیروهای مدافع شهر آودیوکا خواند تقدیر و تاکید کرد این مدافعان تلاش‌های فراوانی برای مقابله با حملات روسیه انجام داده‌اند. 

زمستان گذشته، حدود ۱۰ ماه پس از تهاجم روسیه به اوکراین، روسیه امواجی از حملات را به زیرساخت‌ها و نیروگاه‌های مرتبط با شبکه انرژی این کشور انجام داد که باعث ایجاد خاموشی در بخش‌هایی از مناطق اشغالی شد.  ژرمن گالوشچنکو وزیر انرژی اوکراین می‌گوید این کشور انرژی کافی برای پشت سر گذاشتن زمستان را دارد اما در عین حال این پرسش مطرح است که حملات آتی تا چه اندازه می‌تواند بر این منابع اثر بگذارد. 

مقام‌های اوکراینی روز چهارشنبه گفتند که در هفته‌هیا اخیر روسیه ۶۰ بار به زیرساخت‌های اوکراین حمله کرده و این نشانه‌ای از این در پیش بودن کمپین حملاتی در ماه‌های آینده است. 

این اتفاقات در حالی رخ می‌دهد که حملات زمینی ارتش روسیه نیز ادامه دارد. الکساندر اشتوپون، سخنگوی ارتش اوکراین در گفتگو با تلویزیون ملی این کشور اعلام کرد که حملات زمینی در ۲۴ ساعت گذشته شدت قابل توجهی داشته اما در عین حال حملات هوایی نیز در حال افزایش است. 

ژنرال الکساندر سیرسکی، رئیس نیروی زمینی اوکراین هم در کانال تلگرامی خود گفت که نیروهای مسکو در باهموت فعال‌تر هستند و تلاش می‌کنند مواضع از دست رفته خود را بازیابی نمایند. باهموت که در شمال شهر دونتسک قرار دارد پس از ماه‌ها نبرد سنگین در ماه مه به تصرف نیروهای روسی در آمد اما از آن زمان نیروهای اوکراینی توانسته‌اند روستاهای مجاور آن‌را پس بگیرند. 

گزارش‌های منتشر شده از روسیه می‌گوید نیروهای این کشور توانسته‌اند ۵ حمله اوکراین را در نزدیکی باهموت دفع کنند.  

اداره اطلاعات نظامی اوکراین هم اعلام کرده که وقوع یک انفجار در ملیتوپول و در مرکز حضور نیروهای روسی به کشته شدن سه نیروی روس منجر شده است. بر اساس ادعای این نهاد اوکراینی کشته شدگان افسران گارد ملی روسیه یا سرویس اطلاعاتی FBS بوده‌اند. مقام‌های روسیه هنوز در این خصوص اظهار نظری نداشته‌اند.

 

آموزش هزاران سرباز اوکراینی در فرانسه؛ کمک‌های نظامی آلمان به کی‌یف دو برابر می‌شود

فرانسه در حال آموزش ۷ هزار نیروی اوکراینی است که در چارچوب بخشی از ماموریت کمک نظامی اتحادیه اروپا، این سربازان را برای جنگ با روسیه آماده سازد.

به گزارش یورونیوز این آموزش‌ها در لهستان و همچنین برخی دیگر از پایگاه‌های فرانسوی انجام می‌شود. ارتش فرانسه اخیرا به خبرنگاران اجازه دسترسی به یک پایگاه آموزشی در روستاهای فرانسه را داده تا آخرین کلاس پیاده نظام اوکراینی‌ها را که در انتهای یک دوره چهار هفته‌ای در حال پشت سر گذاشتن هستند، مشاهده کنند.

هدف اولیه ماموریت اتحادیه اروپا آموزش ۱۵ هزار سرباز بود، اما از این هدف بسیار فراتر رفته است و اکنون انتظار می‌رود تا پایان سال جاری به ۳۵ هزار نیروی نظامی برسد. کمیسیون اتحادیه اروپا می‌گوید از ۲۷ عضو کشور عضو به جز سه کشور و همچنین نروژ، سایر اعضا دوره‌های آموزشی را برای سربازان اوکراینی ارائه کرده‌اند. 

همچنین پنتاگون می‌گوید که ایالات متحده حدود ۱۸ هزار نفر را آموزش داده که عمدتا در آلمان بوده‌اند. در بریتانیا هم در ۱۷ ماه گذشته حدود ۳۰ هزار نیروی اوکراینی آموزش دیده‌اند. دولت بریتانیا می‌گوید این برنامه آموزشی از زمان جنگ جهانی دوم به بعد بی‌سابقه بوده است. 

در این دوره‌ها مربیان علاوه بر آموزش اولیه با سلاح، کمک‌های اولیه در میدان جنگ، دانش نظامی تخصصی از پاکسازی مین‌ها و حمله‌های آبی بر روی قایق‌های کوچک تا تعمیر تجهیزات و آموزش افسران را هم به سربازان اوکراینی می‌آموزند. 

مربیان فرانسوی بقایای حیوانات را در مجموعه گودال‌ها در این کمپ آموزشی باقی گذاشتند تا سربازان را در برابر خونریزی در میدان نبرد آماده کنند. افسر ارشد آموزش فرانسوی می‌گوید که اوکراین به دنبال تاکتیک‌ها و دانش فنی فرانسه است که می‌تواند به نیروهای این کشور کمک کند تا ارتش روسیه را شکست دهند. 

کمک‌های نظامی آلمان دو برابر می‌شود

در همین حال آلمان هم اعلام کرده کمک‌های نظامی خود به اوکراین را دو برابر خواهد کرد. وزیر دفاع این کشور روز یکشنبه با اعلام این مطلب تاکید کرد که کمک‌های نظامی آلمان که ابتدا در سال ۲۰۲۴ برنامه‌ریزی شده بود دو برابر شده و به ۸ میلیارد یورو رسیده است. بوریس پیستوریوس وزیر دفاع آلمان در گفتگو با تلویزیون ARD  در پاسخ به سوالی درباره گزارش‌های مطبوعات آلمان مبنی بر دو برابر شدن بودجه گفت: «این یک سیگنال قوی به اوکراین است که نشان دهد ما همچنان از این کشور حمایت می‌کنیم.» 

وی همچنین در ادامه افزود: «این یک سیگنال مهم در زمانی است که اوکراین باید به مبارزه خود ادامه دهد، در حالی که توجهات بین‌المللی بر اسرائیل و غزه متمرکز شده است افزایش کمک‌های نظامی همچنین در پاسخ به تجربه‌ای که در سال جاری داشته‌ایم، نشان داده که این مبالغ به سرعت تمام می‌شوند.» 

دولت آلمان در ابتدا ۴ میلیارد یورو کمک عمدتا برای تجهیزات نظامی اوکراین اختصاص داده بود اما احزاب در دولت ائتلافی صدراعظم اولاف شولتس به تازگی توافق کرده‌اند که این مبلغ را دو برابر کنند. این تصمیم قرار است پنجشنبه آینده در رای گیری کمیته در مجلس نمایندگان رسمیت یابد.

از زمان آغاز تهاجم روسیه، آلمان یکی از کمک‌کنندگان اصلی در حمایت از کیف بوده است و حدود ۲۲ میلیارد یورو در قالب کمک‌های بشردوستانه، مالی و نظامی به اوکراین ارائه کرده است.

 برلین در این مدت مقادیر زیادی تانک، خودروهای زرهی، مهمات و سیستم های دفاع ضد هوایی به کی‌یف فرستاده است. با این حال، آلمان تمایلی به تحویل موشک‌های دوربرد تاروس به کی‌یف ندارد. موشک‌هایی که اوکراین بسیار به دنبال آنها است. مقام‌های آلمانی نگرانند که کی‌یف از این موشک‌ها برای هدف قرار دادن اهدافی در خاک روسیه استفاده کنند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

کلمات کلیدی جنگ اوکراین

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.