شکاف بین دو مجلس نشان می دهد که دولت فدرال به احتمال زیاد در روز یکشنبه وارد چهارمین تعطیلی خود در یک دهه اخیر می شود.

به گزارش جماران، سنای ایالات متحده روز سه شنبه یک گام به جلو در مورد یک لایحه دو حزبی برداشت که هدف آن جلوگیری از تعطیلی دولت این کشور در ۵ روز آینده است. با این وجود به نظر می‌رسد عدم توافق در مجلس نمایندگان دولت آمریکا را به تعطیلی بکشاند.

این اقدام مجلس سنا در حالی انجام شد که اعضای مجلس نمایندگان به دنبال اجرای اقدام متناقضی بودند که تنها توسط جمهوری‌خواهان حمایت شد. در مجلس سنا ۷۷ رای موافق در مقابل ۱۹ مخالف به اقدامی رای ثبت داد که بودجه دولت را تا روز ۱۷ نوامبر تامین می‌کند و ۶ میلیارد دلار برای امور مربوط به بلایای طبیعی داخلی و همچنین ۶ میلیارد دلار دیگر هم برای کمک به اوکراین تخصیص داده شده است. 

با این حال، مجلس نمایندگان تحت کنترل جمهوری خواهان، قصد داشت رویکرد حزبی خود را  پیش ببرد که البته با توجه به اکثریت داشتن دموکرات‌ها در سنا، بعید بود به نتیجه برسد. 

شکاف بین دو مجلس نشان می دهد که دولت فدرال به احتمال زیاد در روز یکشنبه وارد چهارمین تعطیلی خود در یک دهه اخیر می شود. الگویی که از بن‌بست حزبی میان جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها نشات می‌گیرد و باعث تیره شدن دیدگاه وال استریت نسبت به اعتبارات دولت ایالات متحده شده است. 

چاک شومر، رهبر اکثریت دموکرات‌ها در سنا، و میچ مک کانل، رهبر جمهوری خواهان این مجلس، برای تمدید کوتاه مدت بودجه فدرال تلاش کردند تا بتوانند حمایت هر دو حزب را کسب کنند.  از سوی دیگر کوین مک کارتی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت که از جمهوری‌خواهان خواهد خواست تا لایحه‌ای را که به طور موقت بودجه دولت را تامین کند، تایید کنند. 

جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا و کوین مک‌کارتی در ماه مه با یکدیگر بر سر سقف بدهی فدرال با هزینه ۱.۵۹ تریلیون دلاری برای سال مالی که از اول اکتبر آغاز می‌شود به توافق رسیدند و این توافق با هدف متوقف کردن تعطیلی دولت صورت گرفته بود اما حالا جمهوری‌خواهان دست‌راستی با این توافق مخالفت می‌کنند. کاخ سفید روز سه‌شنبه از جمهوری‌خواهان خواست که به آن توافق احترام بگذارند. 

کارین ژان پیر، سخنگوی مطبوعاتی کاخ سفید در بیانیه‌ای گفت: «جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان باید در انجام وظایف خود به سنا بپیوندند، از بازی‌ سیاسی با زندگی مردم دست بردارند و به توافق دو حزبی که دو سوم آنها در ماه مه به آن رأی دادند، پایبند باشند.»

اما تندروهای دست راستی جمهوری‌خواه توافق مک کارتی را رد کرده و خواستار کاهش ۱۲۰ میلیارد دلاری بودجه شدند. این سیاست در واقع برگرفته از تحریک‌های دونالد ترامپ، رئیس جمهوری پیشین آمریکا صورت می‌گیرد که از تندروهای حزب جمهوری‌خواه خواسته بود تا زمینه تعطیلی دولت بایدن را فراهم کنند. 

به گراش یورونیوز، مسئله اختلاف نظر تنها بین جمهوری‌خواهان و دموکرات‌ها نیست و حتی میان خود جمهوری‌خواهان هم بر سر این مسئله تفاوت‌هایی وجود دارد. میچ مک کانل رهبر جمهوری‌خواهان سنا از هم‌حزبی‌های خود در مجلس نمایندگان و همچنین مک‌کارتی خواست که اجازه ندهند دولت تعطیل شود. او همچنین افزود: «تعطیلی دولت از هر جهت که به آن نگاه کنید، خبر بدی است.» 

اگر دو طرف به توافق نرسند، صدها هزار کارگر فدرال مرخص خواهند شد و طیف گسترده ای از خدمات دولتی از روز یکشنبه به حالت تعلیق در می‌آیند. 

کنگره از سال ۱۹۸۱ تاکنون ۱۴ بار دولت را تعطیل کرده است، اگرچه بیشتر این شکاف‌های بودجه تنها یک یا دو روز ادامه داشته است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.