سازمان کانال سوئز مصر با انتشار بیانیه‌ای به گزارش‌ها درباره قرارداد واگذاری 99 ساله این کانال به یک شرکت اسرائیلی واکنش نشان داد.

به گزارش جماران به نقل از سى ان ان ، در بیانیه رسمی سازمان کانال سوئز آمده که اطلاعات مطرح شده در شبکه‌های اجتماعی درباره قرارداد 99 ساله واگذاری این کانال به یک شرکت خارجی کاملا بی اساس است و سازمان کانال سوئز بر حاکمیت سیاسی و اقتصادی مطلق مصر بر این کانال تأکید فراوان دارد.

این بیانیه افزوده که این سازمان به مسئولیت اجتماعی خود در اعلام شفاف همه قراردادها و تفاهم‌نامه‌هایش عمل کرده و همواره به منافع ملی و افزایش درآمدهای این کانال که بخشی از درآمدهای کشور است اهتمام داشته و هرگز امکان ندارد که حاکمیت مصر بر کانال سوئز و همه تأسیسات وابسته به آن را به طرف دیگری واگذار کند.

در بیانیه سازمان کانال سوئز تأکید شده که همه تدابیر قانونی لازم علیه ترویج‌کنندگان این شایعه انجام خواهد شد و از مردم خواسته که با شایعات توجه نکنند.

پیش از این شبکه‌های اجتماعی مصر سندی منتشر کردند که در آن ادعا شده بود که سازمان کانال سوئز طی قراردادی 99 ساله، اداره این کانال را به یک شرکت اسرائیلی واگذار کرده است.

هفته گذشته سازمان کانال سوئز اعلام کرد که این کانال در ماه ژانویه 2023 با کسب 802 میلیون دلار درآمد بیشترین درآمد ماهانه تاریخ خود را داشته است.

اسامه ربیع، رئیس اداره کانال سوئز با تاکید بر نادرست بودن شایعات منتشر شده در این خصوص، بر حاکمیت مطلق سیاسی و اقتصادی مصر بر این کانال، بهره‌برداری و صیانت از تأسیسات ناوبری  آن تأکید کرد.

وی توضیح داد که اداره کانال سوئز به مسئولیت اجتماعی خود مبنی بر شفاف‌سازی کلیه قراردادهای  به اشکال مختلف اعم از قراردادها یا یادداشت‌های تفاهم و غیره متعهد است و حفظ منافع ملی و توسعه دارایی‌های آن مبنای همه قراردادهای منعقد شده است و این قراردادها به هیچ وجه نمی‌تواند به حاکمیت مصر بر این کانال و کلیه امکانات آن که طبق قانون اساسی تحت حمایت ویژه قرار دارد، لطمه وارد کند. 

ضمن این‌که در اصل ۴۳ قانونی اساسی مصر تصریح شده که دولت مصر به حفاظت، توسعه و حفظ کانال سوئز به عنوان یک آبراه بین المللی متعلق به این کشور و توسعه آن به عنوان یک مرکز اقتصادی متمایز متعهد است.

اسامه ربیع در ادامه تاکید کرد که تدابیر و تصمیمات قانونی لازم از طریق طرف‌های مسئول علیه صفحه‌های اجتماعی که این شایعه را منتشر کرده‌اند، اتخاذ خواهد شد و از شهروندان مصری خواسته می‌شود که به این شایعات که هدف آن، ایجاد تردید و سردرگمی علیه یکی از قدیمی‌ترین و مهمترین نهادهای اقتصادی ملی است، توجه نکنند اطلاعات درست و صحیح را از منابع رسمی پیگیری کنند.

چندی پیش، برخی کاربران شبکه‌های اجتماعی با انتشار یک سند مدعی شدند که طی قراردادی ۹۹ ساله، اداره کانال سوئز به یک شرکت صهیونیستی واگذار شده است.

کانال سوئز یکی از منابع اصلی درآمد دولت مصر به شمار می‌آید وکوتاه‌ترین مسیر میان اروپا و آسیا و از مهمترین گذرگاه‌های جهان است از مهم‌ترین گذرگاه‌های جهان و از اصلی‌ترین منابع درآمد مصر است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
کلمات کلیدی کانال سوئز

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.