تعداد کشته‌شدگان اعتراضات ضد دولتی اخیر در پرو به 60 نفر افزایش یافت.

لیما، پرو/ پس از حمله پلیس به دانشگاه ملی سن مارکوس، برای دستگیری مسئولان شورش‌های اخیر، دانشجویان در مقابل پلیس قرار گرفتند. عکس: Carlos Garcia Granthon/Fotoholica

به گزارش جماران به نقل از آناتولی، شمار کشته شدگان طی اعتراضات اخیر در شهرهای مختلف پرو که با هدف استعفای دینا بلوآرته، رئیس جمهور جدید و آزادی پدرو کاستیلو رئیس جمهور برکنار شده این کشور برگزار می‌شود به 60 تن افزایش یافت.

تعداد کشته‌شدگان در اعتراضات ضد دولتی این کشور پیشتر 59 نفر اعلام شده بود.

از سوی دیگر پلیس پرو با یورش به دانشگاه سان مارکوس در لیما 200 دانشجو را بازداشت کرده است.

این اعتراضات که پس از برکناری پدرو کاستیلو، رئیس جمهور پیشین و چپگرا در 7 دسامبر 2022 و حکم زندان او آغاز شده بود، پس از مدتی توقف، مجددا شروع شده است.

تظاهرکنندگان خواستار استعفای بلوارته، آزادی کاستیلو، تعطیلی کنگره و برگزاری انتخابات زودهنگام شدند.

دینا بلوآرته در 10 ژانویه خواستار گفت‌وگو با فعالان شده و اظهار داشت: شما را در آرامش و صلح به لیما دعوت و آغوش خود را به روی شما باز می‌کنیم تا بتوانید مطالبات مسالمت‌آمیز خود را مطرح کنید.

دولت پرو در 15 ژانویه در پی ادامه اعتراضات گسترده در برخی مناطق از جمله لیما پایتخت، وضعیت فوق العاده اعلام کرد.

وضعیت فوق العاده به مدت 30 روز در شهرهای لیما، کوسکو، کالاوو و پونو اجرا خواهد شد و براساس آن حقوق اساسی مانند برگزاری تجمعات، آزادی فردی و حریم شخصی به حالت تعلیق درآمده است.

همچنین احتمال ورود ارتش به شهرها به منظور کمک به نیروهای پلیس وجود دارد. معترضین خواستار استعفای دینا بولو‌آرته رئیس جمهور این کشور و برگزاری انتخابات زودهنگام هستند.

گفتنی است کنگره پرو هفتم دسامبر سال گذشته طی نشستی پدرو کاستیلو، رئیس جمهور این کشور را به دلیل «عدم پایبندی به مسائل اخلاقی، تلاش برای ممانعت از فعالیت نهادهای حکومتی و نقض قانونی اساسی» از مقام خود برکنار کرد.

کاستیلو پس از صدور فرمان انحلال کنگره و تشکیل کابینه فوق‌العاده بازداشت شد. پس از آن اعتراضات آغاز شد و دو تن از وزرای کابینه نیز در واکنش به جان باختن ده‌ها تن در اعتراضات از مقام خود استعفا دادند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.