شهردار کی یف از ساکنان پایتخت خواست که «به همه چیز فکر کنند» از جمله سناریوهای بدتر زیرا پایتخت آب و برق خود را از دست می دهد.

به گزارش جماران، در پی حملات گسترده روسیه به زیرساخت های اوکراین مسئولان این کشور از احتمال تخلیه پایتخت خبر می دهند.

«ولودیمیر زلنسکی»رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که اوکراین برای حملات جدید روسیه به زیرساخت های این کشور آماده می شود.

شهردار کی یف پایتخت اوکراین نیز از ساکنان این شهر خواست که برای بدترین سناریو در چارچوب آماده سازی برای طرح اضطراری خروج از شهر و ماندن پیش دوستان یا خانواده آماده شوند.

«سرگئی کووالینکو» رئیس اجرایی شرکت«یاسنو» که وارد کننده اصلی انرژی به پایتخت است نیز گفت که کشور با کمبودی نزدیک به 32 درصد در تأمین برق در روز دوشنبه مواجه است.

برخی مسئولان انرژی در اوکراین نیز از احتمال قطع برق  رسانی  خبر دادند و تأکید کردند که احتمالا محدودیت های بیشتری در پایتخت و مناطق پیرامون آن و نیز شش منطقه دیگر در کشور اعمال شود.

«ویتالی کلیچو» شهردار کی یف از ساکنان پایتخت خواست که «به همه چیز فکر کنند» از جمله سناریوهای بدتر زیرا پایتخت آب و برق خود را از دست می دهد.

زلنسکی نیز در سخنانی شب گذشته اعلام کرد که بیش از 4.5میلیون مصرف کننده عملا بدون برق شده اند.

روزنامه گاردین نیز در این زمینه نوشت حملات هوایی روسیه زیرساخت‌های حیاتی اوکراین را هدف قرار داده و در هفته‌های اخیر میلیون‌ها تن از مردم این کشور به طور متناوب بدون آب و برق مانده‌اند.

منابع اوکراینی می‌گویند، حدود ۴۰ درصد از سیستم انرژی اوکراین بر اثر حملات روسیه به نیروگاه‌ها و خطوط برق آسیب دیده یا از بین رفته است.

یکی دیگر از مقامات شهری هشدار داده است که در صورت خاموشی کامل، سامانه آب و فاضلاب نیز از کار می‌افتد.

ویتالی کلیچکو شهردار کی‌یف که در تلویزیون دولتی اوکراین سخن می‌گفت، هدف قرار دادن زیرساخت‌ها توسط روسیه را "تروریسم" و "نسل کشی" نامید.

وی افزود: ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه، به ما اوکراینی‌ها نیاز ندارد. او به سرزمین نیاز دارد، او بدون ما به اوکراین نیاز دارد.

میانگین دما در زمستان در کی‌یف، زیر صفر است و در شب بیشتر هم کاهش می‌یابد.

کلیچکو گفت که در حالی که مقامات "هر کاری" را برای روشن نگه داشتن چراغ‌ها و جریان آب انجام می‌دهند، او سعی دارد اطمینان حاصل کند که برای سناریوهای مختلف آمادگی وجود دارد.

او اضافه کرد: سه میلیون ساکن کی‌یف باید ترتیبی اتخاذ کنند تا با دوستان یا اقوام ساکن در حومه شهر خود که هنوز آب و برق دارند بمانند تا در صورت از بین رفتن امکان عرضه خدمات در کی‌یف، آمادگی داشته باشند.

وی افزود: مسئولان در حال ذخیره سازی سوخت، غذا و آب هستند و ساکنان نیز باید همین کار را انجام دهند. حداقل هزار سرپناه گرمایشی در سراسر شهر در حال راه اندازی است که مردم در آنجا بتوانند در مواقع اضطراری گرم شوند.

رومن تکاچوک مدیر امنیت کی‌یف نظرات شهردار را در پیام رسان تلگرام تکرار کرد.

وی تاکید کرد که مسئولان شهری در حال برنامه ریزی هستند اما "در حال حاضر دلیلی برای سخن گفتن در مورد تخلیه وجود ندارد".

در همین حال، ، مقامات روسی روز یکشنبه از کاهش میزان تولید آب و برق در خرسون خبر دادند و حمله اوکراین به خطوط برق مجاور را علت این امر دانستند.

این شهر در روزهای اول جنگ به دست روسیه افتاد، اما با پیشروی نیروهای اوکراین آنها تصمیم دارند آن را پس بگیرند.

 

دیگر تحولات

 

حمله روسیه به شناورهای غیرنظامی شد

ارتش اوکراین یکشنبه شب روسیه را به حمله به شناورهای غیرنظامی لنگر انداخته در سواحل رودخانه دنیپرو در منطقه جنوبی خرسون – منطقه‌ای که در کنترل روسیه است و نیروهای کی‌یف در تلاش برای تصرف آن هستند - متهم کرد.

بنابر گزارش رویترز، سخنگوی ستاد کل ارتش اوکراین در بیانیه‌ای اعلام کرد که سوخت شناوران منهدم شده به دلتای رودخانه نشت کرده است. وی همچنین نیروهای مسکو را به تصاحب موتور و سایر تجهیزات شناورهای غیرنظامی متهم کرد.

منابع غربی گزارش می‌دهند که نیروهای اوکراین حملات به ارتش روسیه را در کرانه غربی رود دنیپرو که اوکراین را به دو نیم تقسیم می‌کند افزایش داده‌اند. این تحولات، گمانه زنی‌ها مبنی بر آماده شدن نیروهای مسکو برای عقب نشینی به طرف دیگر را دامن زده است.

ستاد کل ارتش اوکراین توضیح بیشتری در خصوص ادعاهای خود ارائه نکرد.

اوکراین‌ می‌گوید، انهدام شناورهای غیرنظامی، نیروهای آنها را برای استفاده از این شناورها در صورت تصمیم به عبور از سمت شرق رودخانه در صورت خروج روسیه، باز می‌دارد.

وزارت دفاع روسیه نیز واکنشی به ادعاهای اوکراین در این خصوص نشان نداده است.

مقامات روسیه روز یکشنبه گفتند که یک اقدام خرابکارانه موجب قطع آب و برق در شهر خرسون و تعدادی از شهرک‌ها شده است.

 

 

اتحادیه اروپا ماهانه 1.5 میلیارد یورو در سال 2023 به اوکراین پرداخت خواهد کرد

اتحادیه اروپا قصد دارد در سال 2023 ماهانه 1.5 میلیارد یورو از بسته کمک مالی کلان خود به اوکراین ارسال کند.

 اورسولا فون در لاین، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا اعلام کرد این کمیسیون بسته کمکی حاوی ارسال 1.5 میلیارد یورو به اوکراین برای هر ماه در سال آینده را پیشنهاد خواهد کرد.

این کمیسیون طی بیانیه‌ای اعلام کرد که فون در لاین و ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین تلفنی گفت‌وگو کرده‌اند.

رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا در این مکالمه تلفنی به زلنسکی اعلام کرد که در این هفته بسته کمک مالی را پیشنهاد خواهد کرد که حاوی پرداخت 1.5 میلیارد یورو به اوکراین برای هر ماه در سال 2023 است.

وی گفت قصد دارند در مجموع 18 میلیارد یورو به اوکراین برای سال آینده پرداخت کنند.

وی همچنین با تاکید بر اهمیت حصول اطمینان از رسیدن صادرات محصولات کشاورزی اوکراین به جهان، حمایت کامل خود را از تلاش‌ها برای دستیابی به توافق با روسیه در مورد طرح غلات دریای سیاه تکرار کرد.

 

دبیرکل ناتو: روسیه باید درک کند که جنگ هسته‌ای هیچ برنده‌ای ندارد

دبیرکل ناتو با تاکید بر اینکه روسیه باید درک کند که جنگ هسته‌ای هیچ برنده‌ای ندارد تصریح کرد پوتین این جنگ را آغاز کرد و اگر بخواهد می‌تواند فردا به آن پایان دهد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو که برای انجام برخی دیدارهای رسمی به ترکیه سفر کرده است، به سوالات خبرنگار آناتولی درباره آخرین تحولات منطقه و جهان پاسخ داد.

وی در پاسخ به سوال مربوط با پیام دیدار با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، گفت: «هر دو در مورد اهمیت حمایت از اوکراین و پایان دادن به این جنگ تهاجمی روسیه علیه اوکراین توافق کردیم. من از ایشان و ترکیه به خاطر تلاش در حمایت از اوکراین و تسهیل توافق صادرات غلات از اوکراین تشکر کردم. این امر به کاهش قیمت مواد غذایی کمک می‌کند و برای جهان، به ویژه برای کشورهای فقیرتر مهم است. ترکیه نقش کلیدی در این خصوص ایفا کرده است».

استولتنبرگ در جواب این سوال که آیا کشور عضوی وجود دارد که بخواهد جنگ روسیه و اوکراین را پایان نیافته به درازا بکشید و در نتیجه روسیه از بین برود؟ آیا همه اعضا موافق پایان فوری جنگ هستند، گفت:

«البته همه می‌خواهند این جنگ تمام شود. این یک جنگ تهاجمی است. روسیه، پوتین در حال حمله به کشور دیگری است. البته اوکراین این حق را دارد که از خود دفاع کند تا بتواند سرزمین‌های تصرف شده را، بازپس گیرد. ما باید توجه داشته باشیم که پوتین این جنگ را آغاز کرد. این انتخاب او بود و اگر بخواهد می تواند فردا به آن پایان دهد. اگر پوتین و روسیه دست از جنگ بردارند، صلح خواهیم داشت. اگر ولودیمیر زلنسکی و اوکراین جنگ را متوقف کنند، اوکراین به عنوان یک کشور مستقل و مستقل وجود نخواهد داشت. بنابراین، ما وظیفه داریم از اوکراین حمایت کنیم تا آنها قادر به دفاع از خود باشند».

وی در پاسخ به این سوال که جهان نمی‌تواند خطر جنگ هسته‌ای را فراموش کند. آیا ناتو توانایی محافظت از همه اعضای خود را در برابر چنین سناریوی فاجعه‌ای دارد، تصریح کرد:

«ناتو قوی ترین اتحاد تاریخ است. ناتو نماینده 50 درصد از قدرت نظامی جهان است. البته ما آماده حفاظت و دفاع از همه متحدان ناتو هستیم. این برای جلوگیری از درگیری است، نه برای تحریک درگیری. کاملا واضح است که اگر متحدی مورد حمله قرار گیرد، تمامی هم‌پیمانان با ماموریت اصلی ناتو یعنی «یک برای همه، همه برای یک» پاسخ خواهد داد. آن وقت می ‌وانیم صلح را حفظ و از جنگ جلوگیری کنیم. آنچه ما از روسیه می بینیم، لفاظی‌های خطرناک هسته‌ای بی‌پروا است. روسیه باید درک کند که جنگ هسته‌ای هیچ برنده ای ندارد و هرگز نباید با آن جنگید و عواقب جدی برای روسیه خواهد داشت. بنابراین هرگونه استفاده از تسلیحات هسته‌ای چیزی است که روسیه باید از آن دوری کند».

دبیرکل ناتو در جواب این سوال که با وجود اظهارات پوتین، به نظر شما آیا احتمال استفاده روسیه از سلاح هسته‌ای در اوکراین همچنان بالاست یا خیر، تاکید کرد: «احتمال استفاده (روسیه) از هرگونه سلاح هسته‌ای هنوز کم است، اما در عین حال عواقب آن بسیار زیاد و ویرانگر است. به همین دلیل باید ریسک را جدی بگیریم. به همین دلیل است که از نزدیک اقدامات روسیه را دنبال می‌کنیم. تا کنون هیچ تغییری در موضع هسته‌ای آنها ندیده‌ایم، اما به نظارت ادامه خواهیم داد و هوشیار هستیم زیرا باید از استفاده روسیه از سلاح‌های هسته‌ای در اوکراین جلوگیری کنیم».

وی همچنین در پاسخ به این سوال که اگر فنلاند و سوئد به ناتو بپیوندند، آیا از نظر فنی امکان استقرار ظرفیت هسته‌ای این سازمان در این کشورها وجود خواهد داشت، خاطرنشان کرد:

«ما هیچ برنامه‌ای برای تغییر موضع و استقرار هسته‌ای نداریم. ناتو یک اتحاد دفاعی است. البته من از همه متحدان ناتو از جمله ترکیه برای دعوت از فنلاند و سوئد برای پیوستن به ائتلاف در نشست سران در مادرید استقبال می‌کنم. علاوه بر این، ترکیه، فنلاند و سوئد یادداشت مشترک را به تصویب رساندند. و دیدیدم که فنلاند و سوئد قوانین تقویت کننده خود را در مورد مبارزه با تروریسم اجرا و همه محدودیت‌های صادرات تسلیحات به ترکیه را حذف کردند. ما سازوکار دائمی، ساختاری را ایجاد کردیم که در آن ترکیه، فنلاند و سوئد با یکدیگر در مبارزه با تروریسم همکاری کنند. به همین دلیل است که فکر می‌کنم زمان آن رسیده که پروتکل الحاقی را که در ژوئن امضا کردیم، تصویب و روند الحاق را تکمیل کنیم».

 

مذاکرات محرمانه مقامات ارشد امنیتی آمریکا و روسیه درباره اوکراین

روزنامه آمریکایی از برگزاری مذاکرات محرمانه مشاور امنیت ملی کاخ سفید با همتایان روس خود پیرامون بحران اوکراین خبر داده است.

روزنامه وال استریت ژورنال از مذاکرات محرمانه «جیک سالیوان» مشاور امنیت کاخ سفید با دستیاران ارشد «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهوری روسیه خبر داده است.

براساس این گزارش، مشاور امنیت ملی جو بایدن طی ماههای اخیر مذاکرات محرمانه‌ای با دستیاران ارشد امنیتی پوتین پیرامون مساله اوکراین و در بحبوحه افزایش تنشها و تهدیدهای اتمی برگزار کرده است.

مقامات آمریکایی می‌گویند، این مذاکرات محرمانه با هدف کاهش تنشها و کاهش خطرات یک درگیری گسترده تر علیه اوکراین بعد از ادعاهایی درباره تهدیدهای اتمی مسکو در این جنگ انجام شده است.

در ادامه این گزارش آمده است، به گفته مقامات آمریکایی آشنا به موضوع، جیک سالیوان با «یوری یوشاکوف» دستیار سیاست خارجی پوتین و همچنین با «نیکلای پاتروشف» همتای خود در دولت روسیه رایزنی و مذاکره کرده است.

وال استریت ژورنال اضافه کرد، هدف این مذاکرات باز نگه داشتن کانالهای دیپلماتیک میان مسکو و واشنگتن و نه رایزنی برای حل و فصل بحران اوکراین بوده است.

روزنامه «واشنگتن‌پست» نیز بامداد یکشنبه گزارش داد که دولت آمریکا به‌صورت مخفیانه در حال فشار آوردن به سران اوکراین است تا ضمن توقف مخالفت‌های خود با مذاکره، آمادگی خود برای بازگشت به گفتگو با روسیه را نشان دهند.

واشنگتن‌پست به نقل از منابع مطلع ولی بی‌نام خود نوشت، درخواست مقامات آمریکایی از کی‌یف در جهت فشار آوردن برای نشستن پای میز مذاکره نیست بلکه اقدامی حساب‌شده برای مطمئن‌شدن از حفظ حمایت دیگر کشورها از اوکراین است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

وبگردی

    نظرات و دیدگاه ها

    مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.