واشنگتن شلیک یک موشک ضد ماهواره توسط روسیه را محکوم کرد.

به گزارش جماران، ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه ۱۵ نوامبر، شلیک یک موشک ضد ماهواره توسط روسیه را محکوم کرد؛ شلیکی که باعث ایجاد هزاران قطعه زباله سرگردان در فضا شده و جان فضانوردان مستقر در ایستگاه فضایی بین‌المللی را تهدید می‌کند.

«ند پرایس» سخنگوی وزارت خارجه آمریکا با «خطرناک و غیرمسئولانه» خواندن این اقدام مسکو گفت: «اوایل امروز روسیه به طور غیرمسئولانه یک آزمایش موشکی ضد ماهواره‌ای مستقیم و مخرب علیه یکی از ماهواره‌های خود انجام داد».

به گفته سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا با شلیک موشک و انهدام این ماهوراه «بیش از ۱۵۰۰ قطعه زباله که قابل‌ردیابی است و نیز صدها هزار قطعه کوچکتر در مدار زمین پراکنده شد که اکنون منافع همه کشورها را تهدید می کند.»

ند پرایس بدون اینکه بخواهد در مورد اقدامات تلافی‌جویانه احتمالی آمریکا اظهار نظر کند، گفت که کشورش «به صراحت اعلام می‌کند که این نوع فعالیت‌ها را تحمل نخواهد کرد».

وی افزود شلیک این موشک «به وضوح نشان می‌دهد که ادعاهای روسیه مبنی بر مخالفت با نظامی‌سازی فضا، ساختگی و ریاکارانه است».

جان کربی، سخنگوی پنتاگون نیز به نوبه خود اعلام کرد که «نگرانی آنی ناشی از زباله‌هایی است که اکنون در فضا معلق و خطری از جمله برای ایستگاه فضایی بین‌المللی هستند».

وی افزود: «ما به دقت در حال بررسی شیوه‌ها و ابزارهایی هستیم که به نظر می‌رسد روسیه می‌خواهد توسعه دهد».

هفت فضانورد حاضر در ایستگاه فضایی بین‌المللی صبح روز دوشنبه مجبور شدند به کپسول ویژه که برای ترک فوری و اضطراری این ایستگاه فضایی طراحی و در نظر گرفته شده است، پناه ببرند.

روسیه در یک تمرین فضایی، ماهواره شوروی را هدف قرار داد.

فرماندهی فضایی آمریکا نیز اعلام کرد که هدف گویا برگزاری آزمایش سیستم ضدماهواره ای روسیه، دستگاه مداری شوروی بود.

در خبر منتشره در سایت فرماندهی فضایی آمریکا آمده است: «روسیه موشک ضدماهواره ای را 15 ماه نوامبر آزمایش کرد که هدف آن نابودی ماهواره شوروی «کاسموس-1408» بود. با نابودی این ماهواره محیطی از اجزاء ماهواره در مدار اطراف زمین ایجاد شد.

در فرماندهی فضایی آمریکا، این عمل را تهدیدی برای امنیت فضا نامیدند. این قطعات در آینده نیز برای دستگاه های فضایی و مأموریت های فضایی ایجاد خطر خواهد کرد و سفینه های فضایی مجبور به انجام مانوربرای دوری از تصادم با این قطعات خواهند شد.

در سند نامبرده همچنین آمده است:« سیستم ضدماهواره ای طراحی شده توسط فدراسیون روسیه استفاده از فضا را برای آمریکا و متحدان دشوار ساخته و به ثبات استراتژیکی خدشه وارد آورده و تهدید قابل توجهی به شمار می رود».

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.