پس از شلیک موشک مافوق صوت توسط چین آمریکایی ها به شدت احساس خطر کرده اند.

به گزارش جماران، عبدالباری عطوان نویسنده مشهور عرب در سرمقاله روزنامه رای الیوم نوشت: بعد از آن که فاش شد چین پنج بار در شلیک موشک مافوق صوت که قادر به حمل کلاهک های هسته ای است موفق شده است  و در مقابل آزمایش موشکی آمریکا در این زمینه شکست خورده است وزارت دفاع آمریکا و کارشناسان نظامی اش دچار حالت هسیتریک شدند. از آن خطرناک تر این است که ارتش آمریکا حداقل در حال حاضر سامانه های دفاعی که بتوانند  با این نوع موشک ها مقابله کنند، ندارد.

عطوان در ادامه نوشت: چین رسما شلیک این نوع موشک ها و سکوهای فضایی را تکذیب کرد اما روزنامه فاینشال تایمز انگلیس تأکید کرد که موشک توسط ماهواره ها رهگیری شده است و توانسته است دو بار و در ارتفاع پایین دور زمین بچرخد. این روزنامه همچنین نوشت که که چین 100 کلاهک هسته ای دارد که می تواند با استفاده از این نوع موشک هایی که نه می توان آنها را رهگیری کرد و نه می توان سرنگون شان کرد به عمق آمریکا برساند.

نویسنده عرب نوشت: موفقیت آزمایش این نوع موشک ها تأکید می کند که اژدهای چینی در مسابقه کنونی تسلیحاتی بر فیل آمریکایی برتری جسته است و این یعنی هر گونه رویارویی نظامی آمریکا و چین در شرق آسیا نتیجه ای جز شکست آمریکا در بر ندارد، به ویژه آن که گزارش های اطلاعاتی می گوید که کره شمالی همپیمان برجسته چین تکنولوژی این موشک ها را در اختیار دارد.

وی نوشت:در پایان می گوییم که چین که در عرصه های اقتصادی بر ایالات متحده آمریکا برتری پیدا کرده یا در آستانه برتری است اکنون در عرصه تسلیحاتی و هوش مصنوعی برتری پیدا کرده است؛ مساله ای که ایالات متحده آمریکا جایگاه خود را به عنوان رهبر جهان به شکل سریعی از دست می دهد و جای خود را به چین این رقیب سرسخت خود می دهد.

عبدالباری عطوان در پایان نوشت: ما عرب ها که به موضع تماشاگر معتاد شدیم و برخی از ما به حمایت آمریکا دل خوش کرده و صدها میلیارد دلار برای خرید سلاح هایی که تکنولوژی آنها عقب مانده است هزینه می کنیم باید در محاسبات خود و نقشه ائتلاف های مان در سریع ترین زمان ممکن و قبل از آن که کار از کار بگذرد، بازنگری کنیم.

 

 

جزئیات و ماجرای موشک مافوق صوت  چین

وزارت امور خارجه چین در پی انتشار گزارش روزنامه فایننشال‌تایمز درباره آزمایش موشک مافوق صوت اعلام کرد پکن در ماه ژوئیه یک وسیله نقلیه هوایی آزمایش کرده است، نه یک موشک مافوق صوت با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای. روزنامه فایننشال‌تایمز  با استناد به پنج منبع مطلع گزارش داد که چین یک موشک مافوق صوت با قابلیت حمل کلاهک هسته‌ای آزمایش کرده است که در فضا پرواز کرد و پیش از حرکت به سمت هدفش زمین را دور زد و در حدود ۳۸ کیلومتری (۲۴ مایلی) آن اصابت کرد.

این روزنامه گزارش داد که این شاهکار مایه شگفتی آمریکا شده است. اما «ژائو لیجیان» سخنگوی وزارت خارجه چین، در واکنش به این گزارش گفت: «این موشک نبود، یک وسیله نقلیه هوایی بود. این جزو آزمایش‌های معمول با هدف محک فناوری برای استفاده مجدد از آن وسیله به شمار می‌رفت. اهمیت یک آزمایش مجدد در این است که می‌تواند روشی ارزان و راحت برای انسان‌ها برای سفر بدون اختلال به و از فضا فراهم کند. شرکت‌های بسیاری، آزمایش‌های مشابه انجام می‌دهند.»

وزارت خارجه چین گفت که این آزمایش در ماه ژوئیه انجام شده است و گزارش فایننشال‌تایمز درباره اجرای آن در ماه آگوست صحت ندارد. ایالات متحده از نزدیک برنامه مدرنیزاسیون نظامی چین را برای ارزیابی خطرات احتمالی که از سوی رقیب استراتژیک قاطع این کشور ایجاد می‌شود، زیر نظر دارد. الجزیره نیز در گزارش ۱۸ اکتبر در این رابطه به نقل از این مقام چینی نوشت: این آزمایش را بسیاری از کشورها در گذشته انجام داده‌اند. این تحول در زمانی است که تنش‌های فزاینده‌ای میان چین و آمریکا برقرار است. دو منبع اعلام کردند که این آزمایش نشان می‌دهد که پکن «پیشرفت‌های خیره‌کننده‌ای در زمینه تسلیحات مافوق صوت کسب کرده و بسیار پیشرفته‌تر از آن است که مقام‌های آمریکایی تصور می‌کنند.»

الجزیره همچنین نوشت: واشنگتن تمام تحرکات و پیشرفت‌های نظامی چین را از نزدیک رصد می‌کند تا خطرات بالقوه احتمالی را ارزیابی کند و راه‌حلی برای آن بیابد. برنامه فضایی چین از سوی ارتش این کشور اداره می‌شود و پیوند نزدیکی با دستور کار این کشور برای ساخت موشک‌های مافوق صوت و دیگر فناوری‌هایی دارد که می تواند توزان قوا با آمریکا را تغییر دهد. «رابرت وود» نماینده  خلع سلاح آمریکا می‌گوید «بسیار نگران» این گزارش‌هاست. او افزود: «اگر شما کشوری باشید که مورد هدف است، پس می‌خواهید راهی برای دفاع از خود بیابید.» او هفته گذشته پس از ۷ سال از مقام خود در ژنو استعفا کرد. این دیپلمات آمریکایی افزود که واشنگتن درصورت تشدید مسابقه تسلیحاتی «به دیگر تجهیزات و ادوات دفاعی چشم خواهد دوخت.» موشک‌های مافوق صوت ۵برابر سرعت صوت (حدود ۶۲۰۰کیلومتر در ساعت) در ماورای جو پرواز می‌کنند.

موشک‌های مافوق صوت مانورپذیر هستند و ردیابی و دفاع در برابر آنها سخت است. در کنار چین و آمریکا، کشورهای دیگری هم در حال کار روی این فناوری هستند. روسیه و کره شمالی هم مدعی انجام آزمایش‌های موفقیت‌آمیز در این صنعت هستند. بر اساس گزارش انتشاریافته در ماه آگوست از سوی سرویس تحقیقات کنگره آمریکا (CRS) هند، ژاپن، استرالیا، فرانسه و آلمان هم در مسیر توسعه این نوع تسلیحات و فناوری‌ها هستند. این سرویس همچنین افزود که برخی از کشورها از جمله  کره‌جنوبی و رژیم صهیونیستی هم «تحقیقات بنیادینی در زمینه موشک‌های ‌مافوق صوت انجام داده‌اند؛ اما شاید در این زمان قابلیت تسلیحات مافوق صوت را دنبال نکنند.» فایننشال‌تایمز اعلام کرد که چین ۷۹ راکت «لانگ مارچ ۲ سی» را پرتاب کرده است و با استناد به پنج منبع آگاه گفت که ارتش چین موشکی را پرتاب کرد که یک گلایدر مافوق صوت را حمل می‌کرد و قبل از حرکت به سمت هدف خود، در فضای مدار نزدیک زمین پرواز کرد. روسیه نیز یکی از موشک‌های مافوق صوت خود را در ماه ژوئیه آزمایش کرد. آمریکا قصد دارد همه ناوشکن‌های نیروی دریایی خود را با این موشک‌ها که می‌توانند پنج برابر سریع‌تر از سرعت صوت حرکت کنند، تجهیز کند. سخنگوی وزارت دفاع آمریکا در همین رابطه گفت: «ما به وضوح نگرانی‌های خود را درباره توانایی‌های نظامی‌ای که چین به دنبال آن است، بیان کرده‌ایم؛ توانایی‌هایی که تنها تنش‌ها را در منطقه و فراتر از آن افزایش می‌دهد. این یکی از دلایلی است که ما چین را به‌عنوان رقیب و چالش شماره یک خود می‌بینیم.» «لیو پنگیو» سخنگوی سفارت چین در لندن گفت که سیاست نظامی این کشور «ماهیت دفاعی» دارد. او تاکید کرد: «ما مانند ایالات متحده استراتژی جهانی و برنامه عملیات نظامی نداریم؛ ما همچنین به هیچ‌وجه علاقه‌ای به رقابت تسلیحاتی با دیگر کشورها نداریم.»

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.