پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران -تهران

گذشت یکسال و آغاز مجدد اعتراضات خیابانی در آمریکا

تاریخ در آمریکا تکرار می شود؟

پلیس امریکا با یک شلیک در نزدیکی محل قتل «جورج فلوید» به یک مرد سیاه ‌پوست 20 ساله او را به قتل رساند و یکبار دیگر خیابان ‌ها به صحنه اعتراضات ضد خشونت و نژادپرستی پلیس تبدیل شد.

 

به گزارش جماران، تنها چند روز دیگر بیشتر به سالگرد آغاز اعتراضات ضدنژادپرستی در آمریکا که جرقه آن با کشته شدن «جورج فلوید» سیاه پوست در 26 مه 2020 زده شد، باقی نمانده است. و اکنون بار دیگر خشم مردم آمریکا را قتل یک جوان سیاه پوست دیگر باز هم به دست پلیس آمریکا و در همان شهر «مینیاپولیس» زده است.

با قتل یک جوان آفریقایی ‌تبار دیگر در همان محل قتل جورج فلوید در ایالت مینه ‌سوتا، آتش اعتراضات ضد نژادپرستی همزمان با تظاهرات نژادپرستان سفیدبرتر‌پندار در حال گسترش به سراسر ایالات است؛ پدیده ‌ای که می ‌تواند به شکل خطرناکی به رویارویی ترامپی‌ ها و ضد ترامپی‌ ها در آمریکا دامن بزند. 

ساعت 14 روز یکشنبه به وقت محلی، «دوانته رایت» جوان 20 ساله سیاه ‌پوست پس از آنکه خودرویش در ایست بازرسی گارد ملی در حومه شهر مینیاپولیس متوقف شد، بدون دلیل خاصی توسط یکی از ماموران هدف گلوله مستقیم قرار گرفت و در دم جان داد. او تنها 20 سال، و یک پسر یک ساله دارد.

 

41667316-9464317-Daunte_Wright_20_was_shot_dead_on_Sunday_afternoon_in_Brooklyn_C-a-43_1618278482789

 

این قتل به ویژه از آن نظر حساسیت ‌برانگیز بود که اولا نزدیک قتلگاه جورج فلوید، شهروند مینیاپولیس توسط پلیس در مه 2020 انجام شد و ثانیا، با برگزاری دادگاه «درک شاوین» ماموری که او را به آن شکل فجیع با پا گذاشتن روی گردنش به قتل رسانده بود، همزمان شد.

 

wire-41680980-1618280725-956_634x398

 

ساعاتی بعد از قتل دوانته رایت صدها نفر خارج از مرکز پلیس در بروکلین سنتر در شمال غرب مرکز ایالت مینه‌ سوتا تجمع کردند که پلیس شهرک 30 هزار نفری بروکلین سنتر این اعتراضات را با شلیک گاز اشک ‌آور و نارنجک ‌های صوتی به سمت تظاهرات ‌کنندگان به خشونت کشید.

به گفته مقامات محلی، ناآرامی‌ ها تا حوالی ساعت یک بامداد روز دوشنبه ادامه پیدا کرد و حدود 20 مغازه در یکی از مراکز خرید شهر هدف حمله قرار گرفته و غارت شده ‌اند.

فرماندار ایالت مینه‌ سوتا اعلام کرد که علاوه بر تدابیر امنیتی قبلی، یگان ‌هایی از گارد ملی و نیروی انتظامی ایالتی در پیرامون ساختمان دادگاه و مرکز شهر بروکلین سنتر مستقر خواهند شد.

مادر جوان مقتول 20 ساله گفته است فرزندش پس از دستگیری توسط ماموران با او تماس تلفنی برقرار کرده و او شنیده است یک مامور از او خواسته تماس را قطع کند.

 

1

 

شاهدان گفته‌ اند دوانته رایت پس از ضبط گوشی‌ اش توسط ماموران به دلیلی خواسته که به داخل خودرویش بازگردد اما بلافاصله با شلیک یک افسر پلیس از پا درآمده است.

ساعتی بعد مادر مقتول از مرگ او با خبر می ‌شود.

 

41643736-9464317-Officers_take_cover_as_they_clash_with_protesters_after_an_offic-a-51_1618278482981

 

به دنبال تجمع 200 نفر از مردم در محل قتل این جوان و اعتراض آنها مقابل کلانتری مرکز بروکلین در 15 کیلومتری محل قتل، آنها اقدام به پرتاب سنگ، بطری ‌های آب و بسته ‌های زباله به سمت ماموران کردند. در نتیجه واحد نیروی گارد ملی که از زمان اعتراضات سراسری سال گذشته در این شهر در حالت آماده ‌‌باش دائمی است، برای برخورد با معترضان خشمگین بسیج شد.

بلافاصله «تیم والتز» فرماندار ایالت مینه ‌سوتا در مرکز این ایالت اعلام منع آمد و شد کرد که با بی‌ توجهی مردم محلی معترض، کار به برخورد با پلیس کشید. 

«جان هرینگتون» مسئول کمیسیون حفاظت عمومی پلیس مینیاپولیس اعلام کرده درگیری‌ ها از سوی معترضان و با شکستن شیشه خودر‌وهای پلیس و ویترین مغازه ‌های اطراف همراه با پرتاب سنگ به ماموران آغاز شده است. با این حال خشونت پلیس برای متفرق کردن جمعیت به پرتاب گاز اشک ‌آور و نارنجک ‌های صوتی محدود نشد و شلیک گلوله‌ های پلاستیکی به مردم گزارش شده است.

 

41650754-9464317-The_National_Guard_was_called_in_to_calm_the_chaos_and_a_curfew_-a-49_1618278482939

 

«الیوت مایک» شهردار مینیاپولیس نیز در توئیتی این خشونت‌ ها را در چارچوب حفظ امنیت اجتماعی توجیه کرد.

اگر چه فرماندار والتز تلاش کرده با ابراز همدردی با خانواده دوانته رایت و اعتراف به قتل یک سیاه‌پوست دیگر توسط پلیس مردم را آرام کند، با این حال واکنش خشن پلیس، باعث خشم بیشتر آنها شده و درگیری ‌ها تا پاسی از دیشب ادامه یافت.

در همین حال شعبه اتحادیه آزادی‌ های مدنی آمریکایی در ایالت مینه‌ سوتا متعاقب این حوادث خواهان تحقیقات شفاف و فوری نهادی مستقل به غیر از پلیس فدرال (اف ‌بی ‌آی) درباره شلیک ‌های مکرر پلیس مینیاپولیس به اهالی سیاه ‌پوست شده است.

 

41667594-9464317-Police_in_riot_gear_hold_a_line_during_a_protest_after_the_polic-a-52_1618278482990

 

پلیس آمریکا باز هم از در توجیه وارد شده و رئیس پلیس در حومه مینیاپولیس آمریکا گفته افسری که به دوایته شلیک کرده؛ قصد استفاده از سلاح برقی خود را داشته اما به اشتباه با سلاح کمری خود شلیک کرده است.

«تیم گانون» رئیس پلیس بروکلین در حومه مینیاپولیس به خبرنگاران گفت که شلیک به سوی دوانته رایت تصادفی بوده است. «به باور من افسر پلیس بنا داشته که از اسلحه شوک‌ دهنده الکتریکی خود استفاده کند اما در عوض با سلاح اصلی خود آن هم فقط یک بار شلیک کرده است.»

 

گانون

 

رئیس پلیس بروکلین سنتر روز دوشنبه ویدئویی را در محل کنفرانس خبری نشان داد که از دوربین نصب شده روی یونیفورم افسر پلیس شلیک کننده به دوانته رایت استخراج شده بود. در این ویدئو دوانته رایت دیده می‌ شود که خود را از دست پلیسی که قصد دستبند زدن به او را دارد رها می ‌کند و وارد خودرو خود می‌ شود و بعد صدای افسر پلیس شنیده می‌ شود که سه بار فریاد می‌ زند: «شوک الکتریکی، شوک الکتریکی، شوک الکتریکی». (این هشدار بخشی از پروتکل پلیس پیش از به کار گرفتن سلاح الکتریکی است.)

 

41665910-9464317-Police_body_cam_footage_of_the_fatal_incident_showed_three_offic-a-41_1618278482677

41666832-9464317-Potter_could_be_heard_shouting_Taser_several_times_in_the_moment-a-40_1618278482673

 

پس از آن در ویدئو دوانته رایت دیده می ‌شود که سوار خودرو حرکت می ‌کند در حالی که صدای افسر پلیس شنیده می ‌شود که می ‌گوید: «من با گلوله به او شلیک کردم». پس از نمایش این ویدئو، تیم گانون، رئیس پلیس بروکلین سنتر به خبرنگاران گفت که او بر اساس ویدئو و تجربیات خود گمان می ‌کند که این شلیک «تصادفی» روی داده و افسر پلیس قصد استفاده از سلاح الکتریکی خود را داشته اما به اشتباه سلاح کمری واقعی را بیرون کشیده و تنها یک بار شلیک کرده است.

کارشناسان نسبت به این نظریه ابراز تردید می کنند. «جفری آلپرت» استاد جرم شناسی در دانشگاه کارولینای جنوبی و کارشناس استفاده از زور توسط پلیس گفت: «هیچ علمی پشت این نظریه نیست. این تئوری خوبی است، اما ما تصوری از صحت آن نداریم.»

آلپرت گفت: عامل عمده ای که افسران به اشتباه اسلحه گرم خود را می کشند این است که اسلحه های الکتریکی به طور معمول مانند اسلحه گرم به نظر می رسند. شهردار «ملوین کارتر» از سنت پل مینه سوتا هم  روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی همین نکته را مطرح کرد و گفت: «چرا ما حتی اسلحه های الکتریکی داریم که دقیقاً مانند سلاح گرم عمل و کار می کنند و مستقر می شوند؟ چرا ما نمی توانیم اسلحه های الکتریکی با ظاهر و احساس متفاوت داشته باشیم؟»

خانم «کیمبرلی ای. پاتر»  48 ساله هویت افسری اعلام شده که دوایته وایت را به قتل رسانده است. 

 

41680018-9464317-Kimberly_Potter_pictured_has_been_named_as_the_police_officer_wh-a-55_1618278483090

 

رئیس پلیس بروکلین سنتر گفته افسر درگیر در این واقعه به مرخصی اجباری فرستاده شده و تحقیقات در این باره آغاز شده است. 

جو بایدن شلیک به یک راننده سیاه پوست توسط پلیس را غم انگیز خواند اما هشدار داد که اعتراض‌ ها  خشونت آمیز غیرقابل توجیه است. بایدن به خبرنگاران گفت: حادثه رخ داده در حومه مینیاپولیس یک واقعه غم انگیز بود که اتفاق افتاد اما من فکر می کنم باید صبر کنیم و ببینیم تحقیقات چه چیزی را نشان می ‌دهد.

 

41676060-9463983-image-a-33_1618269356410

 

وی افزود: می ‌خواهم دوباره این موضوع را روشن کنم مطلقا هیچ توجیهی برای غارت اموال عمومی وجود ندارد و اعتراض ‌های  مسالمت آمیز قابل فهم است.

این وقایع در همان روزی رخ داد که تظاهرات از پیش برنامه ‌ریزی شده گروه‌ های راست افراطی حامی ترامپ در چندین شهر آمریکا به درگیری با پلیس انجامید.

در همان روز قتل رایت، هزاران تن از حامیان افراطی ترامپ، تظاهراتی از پیش برنامه‌ ریزی شده تحت عنوان «جان سفیدپوستان اهمیت دارد» را در چندین شهر برگزار کردند که برخی از آنها به دنبال برخورد اعضای جنبش‌ های ضد نژادپرستی «جان سیاه ‌پوستان اهمیت دارد» و همچنین نیروهای پلیس به خشونت کشیده شد. 

 

download (8)

 

فراخوان اعضای گروه‌ های نژادپرست سفیدبرتر‌پندار و شبه ‌نظامیان راست‌ گرای افراطی و ترامپیست ‌ها واکنشی به 6 دستور اجرایی جو بایدن رئیس ‌جمهور آمریکا برای کنترل مالکیت و حمل سلاح در این کشور بود.

همچنین بازتاب رسانه ‌ای سه هفته‌ ای دادگاه شاوین نیز در خشم این گروه‌ ها تاثیرگذار بوده است.

این تظاهرات با تبلیغات گسترده ‌ای که از هفته پیش انجام شده بود و با پیام حمایت صریح دونالد ترامپ برگزار شد، با این حال تنها دستاورد این تجمعات برای رئیس‌ جمهور پیشین شعارهای «ترامپ 2020» توسط این گروه‌ های عمدتا جمهوری ‌خواه در برخی شهرها در حمایت از کاندیداتوری او در انتخابات بعدی بود. 

این گردهمایی ‌ها به دنبال فراخوان گسترده در فیس بوک و تلگرام - که پس از اعمال محدودیت ‌های توئیتر علیه ترامپ و حامیانش به پیام‌ رسان اصلی آنها تبدیل شده – روز یکشنبه رأس ساعت 13 (به وقت ساحل شرقی آمریکا) برگزار شد.

وحشت نیروهای امنیتی آمریکا از آن بود که تظاهرات مزبور به ادامه تنش‌ های سیاسی حامیان ترامپ با دولت جدید دموکرات منجر شود، به ویژه که اخیرا یک حمله جدید خودرویی به حصار امنیتی شمال ساختمان کنگره در واشنگتن به مرگ یک نیروی پلیس انجامید.

رهبران گروه‌ های راست افراطی و نئونازی که در حمله سه ماه پیش به کنگره نیز حضور داشتند، از چند روز جلوتر با فراخوان‌ هایی در شبکه‌ های اجتماعی مدعی شده بودند این تظاهرات جهان را به لرزه در‌می ‌آورد اما در عمل این فراخوان با استقبال بسیار کمی مواجه شد.

اوج درگیری ‌ها بعد از ظهر یکشنبه به وقت کالیفرنیا در شهر«هانتینگتون بیچ» در ساحل غربی آمریکا رخ داد که طی آن 500 عضو گروه‌ های سفیدبرترپندار با مخالفان خود درگیر شدند. اعضای گروه ‌های مختلفی از جمله هواداران قوانین حمل سلاح تا گروه شبه ‌نظامی «پسران مغرور» در این تجمع حضور یافته و پرچم‌ هایی با علامت گروه‌ های خود و شعار‌ «ترامپ 2020» را به اهتزاز درآوردند.

 

1400012315275568222559684

 

«ویلیام کوییگ» رهبر سرشناس گروه «شوالیه ‌های سفید وفادار» وابسته به گروه نژادپرستی قدیمی «کوکلاس کلان» نیز در میان شرکت ‌کنندگان حضور یافت.

مأموران پلیس با صف کشیدن در برابر تظاهرات‌ کنندگان شرکت در آن را غیرقانونی اعلام کرده و از آنها خواستند متفرق شوند.  همچنین پهپادها و بالگردهای پلیس بر فراز منطقه به پرواز درآمده و پیامک ‌هایی برای تلفن ‌های همراه حاضران ارسال شد که در آن تجمع‌ کنندگان به بازداشت تهدید شده بودند.

سپس صدها نفر از اعضای جنبش ‌های ضدنژادپرستی وارد خیابان شده و با حامیان ترامپ درگیر شدند.

«توری جانسون» بنیان ‌گذار گروه «جان سیاه‌ پوستان اهمیت دارد» در هانتینگتون بیچ نیز با شرکت در این تجمع گفت تفرقه و نفرت در این شهر جایگاهی ندارد. در نهایت پلیس وارد عمل شد و 12 نفر را از دو طرف بازداشت کرد.

در همین حال، لایحه‌ سرکوبگرانه ‌ای که جمهوری‌ خواهان در خانه نمایندگان ایالت فلوریدا مشخصا علیه تجمعات جنبش «جان سیاهان اهمیت دارد» ارائه داده ‌اند، بر حساسیت‌ های جامعه آمریکا افزوده است.   

این رخدادها در حالی است که جلسه دادگاه رسیدگی به پرونده «درک شاوین» افسر معلق از کار پلیس مینیاپولیس به جرم گذاشتن زانویش روی گردن جرج فلوید، شهروند آفریقایی ‌تبار که به جرم استفاده از یک اسکناس 20 دلاری تقلبی دستگیر شده بود، از صبح دیروز در فاصله 16 کیلومتری از قتلگاه دوانته رایت ادامه یافته است؛ دادگاهی که وکلای خانواده فلوید در آن خواهان 27 میلیون دلار غرامت از پلیس شده‌ اند.

رئیس پلیس شهر مینیاپولیس هفته گذشته برای نجات پلیس از این غرامت سنگین، با خالی کردن پشت شاوین گفته بود شیوه مهار فلوید توسط این افسر با آنچه به نیروهای پلیس آموزش داده شده، همخوانی نداشته و کار او «خارج از اصول اخلاقی و ارزش ‌ها»ی پلیس بوده و اینگونه نیروی سابق خود را به نقض مقررات متهم کرد.   

 

wire-41681014-1618280736-842_634x425

 

اعتراض‌ها به کشته شدن جورج فلوید از شهر مینیاپولیس در 26 مه 2020 آغاز شد و به سایر نقاط آمریکا گسترش یافت.

اعتراض‌ ها به مرگ فلوید و رفتار خشونت ‌آمیز پلیس، تا 30 مه به حداقل 30 شهر دیگر آمریکا گسترش یافت. حداقل در 12 شهر بزرگ آمریکا تا 30 مه قوانین منع رفت و ‌آمد به اجرا درآمد.

 

1280px-A_man_stands_on_a_burned_out_car_on_Thursday_morning_as_fires_burn_behind_him_in_the_Lake_St_area_of_Minneapolis__Minnesota_(49945886467)

 

این اعتراضات به سایر کشورهای جهان نیز گسترش یافت و مردم برای نشان دادن همبستگی خود با معترضان آمریکایی و در محکومیت نژادپرستی و حمایت از پویش زندگی سیاهان مهم است، در استرالیا، انگلیس، فرانسه، آلمان و سایر کشورها اقدام به برگزاری تجمعات اعتراضی کردند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.