انصار الله یمن به شمال غرب شهر مهم و استراتژیک مأرب در مرکز یمن نزدیک شدند.

 

به گزارش جماران، خبرگزاری فرانسه گزارش داد که در جریان درگیری های شدید میان انصار الله یمن و هواداران دولت«عبدربه منصور هادی» رئیس جمهور فراری و مورد حمایت عربستان، در استان«مأرب» در مرکز یمن ده ها نفر از دو طرف کشته شدند.

برخی منابع وابسته به دولت هادی گفتند که این درگیری ها منجر به کشته شدن 90 نفر از دو طرف طی 24 ساعت گذشته شده است.

این منابع گفتند که از نیروهای هوادار هادی و هم پیمانان اش 32 نفر کشته شدند و ده ها تن نیز زخمی شدند.

این در حالی است که هیچ کدام از منابع انصار الله این آمار را تأیید نکرده است.

از سوی دیگر این منابع به خبرگزاری فرانسه گفتند که درگیری ها در شش جبهه به وقوع پیوسته است و انصار الله در جبهه «الکساره» در غرب استان مأرب به سمت شمال غرب شهر مهم و استراتژیک مأرب پیشروی کردند.

این منابع در ادامه گفتند که ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی دیروز و امروز جبهه های درگیری را به شدت بمباران کرد.

این حملات هوایی گسترده نتوانسته است از پیشروی انصار الله به سمت شهر مأرب جلوگیری کند.

انصار الله یمن از اوایل فوریه گذشته برای آزادی استان مأرب که آخرین پایگاه نیروهای مورد حمایت عربستان در مرکز یمن به شمار می رود، حمله گسترده ای را آغاز کرده است.

این حمله با گسترش حملات انصار الله به عربستان سعودی با استفاده از موشک های بالستیک و پهپادها همزمان شده است.

پیش  از این نیز آژانس مطبوعات یمن صبح امروز (شنبه) به نقل از منابع نظامی در صنعا گزارش داد که نیروهای ارتش و کمیته‌های مردمی یمن پس از عملیات گسترده و درگیری با نیروهای وابسته به ائتلاف متجاوز سعودی و دولت مستعفی و فراری یمن در پشت روستای «الزور» توانستند با آزادسازی روستای «الروضه» در منطقه مرکزی «جبل البلق»، علاوه بر مناطق کوهستانی به ساحل جنوبی و جنوب شرقی دریاچه سد مارب دست یابند.

بر اساس این گزارش، ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی دو روز گذشته توانستند پس از تحمیل خسارات سنگین به نیروهای متجاوز سعودی علاوه بر سیطره بر سلسله ارتفاعات «الجبلیه»، دامنه کنترل خود بر سد مارب را از سمت ضلع شمالی گسترش دهند.

بنابر گزارش های منتشر شده طی ساعات گذشته، جنگنده‌های ائتلاف سعودی چندین بار منطقه «الکساره» در استان مارب یمن را بمباران کردند.

خبرنگار شبکه خبری العالم در یمن نیز گزارش داد که نیروهای مقاومت یمن ارتفاعات النضود در جبهه العلم در شمال شهر مأرب را آزاد کردند.

این گزارش حاکیست که آنان در این عملیات شماری از مزدوران آل سعود را به هلاکت رسانده و دهها نفر را اسیر کردند.

وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن ضمن انتقاد از اظهارات مقام‌های سازمان ملل درباره درگیری‌های مأرب خواستار اقدام جدی برای گشایش فرودگاه صنعاء و توجه به درد و رنج مردم این کشور شد.

وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن نیز امروز ،شنبه، در بیانیه‌ای به اظهارنظرهای مقامات سازمان ملل متحد درباره جبهه مأرب واکنش نشان داد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه «المسیره»، در بیانیه یادشده آمده است که اظهارات مقام‌های بین‌المللی و مقامات سازمان ملل در خصوص جبهه مأرب به طور کلی نیازمند حداقلی از منطق است و در آن، به اشتیاق صنعاء برای برقراری صلح تشکیک شده است.

وزارت خارجه صنعاء تأکید کرد، اینکه مقامات سازمان ملل و بین‌المللی از حق طبیعی و مشروع صنعاء در دفاع از خود می‌کاهند، چنین اقدامی به هیچ وجه بر پایه معیار و مقیاس معتبری استوار نیست.

در ادامه همچنین تأکید شده است که تمام موضع‌گیری‌های بین‌المللی و همچنین موضع سازمان ملل متحد، تا این لحظه، تنها بر جبهه مأرب متمرکز بوده و باقی جبهه‌های جنگ را نادیده انگاشته است.

وزارت خارجه یمن اعلام کرد که در پیش گرفتن روش گزینشی در ارتباط با موضوع صلح در یمن به آن اندازه که نشان‌دهنده ایجاد راهکارهای جزئی است، بیانگر نگرشی حقیقی و روشن برای حمایت از پایان جنگ در این کشور نیست.

در این بیانیه همچنین با اشاره به اینکه جبهه مأرب، طی سال‌های گذشته، محل تاخت و تاز نیروهای بیگانه و سازمان‌های تکفیری بوده، تأکید شده است که ائتلاف سعودی به طور ویژه جبهه مأرب را ایجاد کرده تا محلی برای نقطه آغاز تمام عملیات‌های و تهاجم‌های نظامی باشد.

وزارت خارجه دولت نجات ملی یمن در پایان خواستار توجه به درد و رنج مردم یمن شد؛ درد و رنجی که روز به روز به خاطر بستن فرودگاه‌ها، توقیف خودسرانه کشتی‌های سوختی، بر شدت آن افزوده شده است از این رو وزارت خارجه یمن به منظور اعتبار بخشی به اظهارنظرها درباره صلح خواستار اقدام جدی برای گشایش فرودگاه صنعاء و آزادسازی فوری کشتی‌های حامل فرآورده‌های نفتی شد.

ائتلاف سعودی-اماراتی نزدیک به هفت سال است که یمن را زیر بمباران و موشک‌باران خود گرفته و با محاصره همه جانبه، گرسنگی و کمبود منابع درمانی به مردم یمن تحمیل کرده است و به کشتار زنان و کودکان این کشور ادامه می‌دهد.

این حملات به نابودی زیرساخت‌های یمن و گسترش فقر، بیکاری و گسترش بیماری‌های واگیردار در این کشور فقیر عربی منجر شده است.

کارشناسان سازمان ملل، یمن را صحنه بزرگترین بحران بشری در جهان توصیف می‌کنند. ۲۲ میلیون نفر که ۷۵ درصد جمعیت یمن را تشکیل می‌دهند نیازمند نوعی کمک‌رسانی و حمایت بشردوستانه هستند. از این میان، ۸.۴ میلیون نفر نمی‌دانند وعده غذایی بعدی‌شان از کجا تأمین خواهد شد.

این در حالی است که سخنگوی نیروهای مسلح یمن بامداد امروز از هدف قرار گرفتن مجدد پایگاه سعودی «ملک خالد» با استفاده از دو پهپاد تهاجمی «صماد-۳» خبر داد.

«یحیی سریع» سخنگوی نیروهای مسلح یمن بامداد شنبه اعلام کرد که «یگان پهپادی ارتش یمن و کمیته‌های مردمی بار دیگر مواضع مهم و حساس پایگاه هوایی «ملک خالد» را هدف قرار داده است».

یحیی سریع تأکید کرد که «این عملیات با استفاده از دو فروند پهپاد تهاجمی "صماد-3" صورت گرفته است».

سخنگوی نیروهای مسلح یمن تصریح کرد: «این حمله در واکنش مشروع به تشدید حملات هوایی جنگنده‌های سعودی و محاصره کامل کشور ما صورت گرفته است».

همزمان، رسانه‌های سعودی مدعی شدند که دو فروند پهپاد بمب گذاری شده متعلق به ارتش یمن و کمیته‌های مردمی وابسته به انصارالله در جنوب عربستان رهگیری و منهدم شده است.

منابع رسانه‌ای عربستان ادعا کردند که پدافند هوایی سعودی این دو پهپاد بمب گذاری شده ارتش یمن را بر فراز مناطق «جازان» و «خمیس مشیط» هدف قرار داده است.

یگان پهپادی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن طی روزهای گذشته بر دامنه عملیات نظامی خود افزوده است و بسیاری از اهداف مهم را در ریاض، جده، عسیر، جیزان و نجران هدف قرار داده است.

سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت که یگان پهپادی روز جمعه با استفاده از 5 فروند پهپاد «قاصف k2» حمله بزرگی به برخی اهداف مهم وحساس انجام داد و پایگاه هوایی ملک خالد در خمیس مشیط هدف قرار گرفت.

بامداد دیروز همچنین « پایگاه هوایی ملک خالد» و «فرودگاه بین المللی أبها» عربستان با پهپاد «صماد 3 » و«قاصف k2» هدف حمله ارتش و کمیته‌های مردمی یمن قرار گرفت.

 

افشای فعالیت القاعده در استان مأرب

دستگاه اطلاعات و امنیت یمن در گزارشی، اطلاعاتی از فعالیت‌های عناصر سازمان تروریستی القاعده و اعضای ارشد این سازمان در استان مأرب را فاش کرد.

سرویس امنیت و اطلاعات یمن، امروز (شنبه)، گزارشی از فعالیت‌های و محل استقرار عناصر سازمان تروریستی القاعده در استان مأرب منتشر کرد.

به گزارش پایگاه خبری شبکه «المسیره»، دستگاه امنیت و اطلاعات یمن در این خصوص اعلام کرد که استان مأرب شریان اصلی سازمان تروریستی القاعده است؛ سازمانی که عناصر آن در استان «البیضاء»‌ یمن حضور داشتند بویژه در منطقه «قیفه» آن هم پیش از پاکسازی این منطقه توسط ارتش و کمیته‌های مردمی یمن.

سرویس اطلاعات یمن در ادامه گزارش داد که شاخه القاعده در استان مأرب چند پایگاه در اختیار دارد که از برخی از این پایگاه‌های تنها برای تبلیغ افکار و عقاید استفاده می‌شود و از برخی دیگر برای اهداف نظامی و تبلیغ عقاید بویژه در روستای «الخثله الفقراء».

طبق این گزارش، پایگاه «شعب علی» که در جبهه «جبل مراد» مستقر است، در آن، عناصر القاعده که در کنار مزدوران دولت مستعفی در دو جبهه «العبدیه» و «جبل مراد» می‌جنگند، پذیرفته می‌شوند.

در ادامه آمده است که سازمان تروریستی القاعده از پایگاه منطقه «حریب» برای برگزاری دوره‌های مختص تبلیغ افکار و عقاید خود استفاده می‌کند و از سوی دیگر، این سازمان در مناطق «الخثله الفقراء»، مزرعه فرمانده‌ای به نام «رائد بن معیلی» در منطقه العرق، خانه فرمانده‌ای دیگر به اسم «معاذ الصنعانی»‌ در «الحدد»‌ و همچنین خانه شخصی به نام «خالد العراده» در «کرا» و فرمانده‌ای به نام «ابو عمار الجهمی» به عنوان انبار تسلیحات استفاده می‌کند.

دستگاه امنیت و اطلاعات یمن همچنین فاش کرد که در منطقه خالد العراده در منطقه عرا که به آن اشاره شد، القاعده چند انبار تسلیحاتی در اختیار دارد.

در ادامه اشاره شده است که القاعده در منطقه‌های «الخشعه» که برخی عناصر القاعده نیز در آن سکونت دارند و همچنین در منطقه العرق که آشیانه این سازمان به شمار می‌رود، دو مزرعه در اختیار دارد.

سرویس اطلاعات یمن همچنین از ساختار تشکیلاتی سازمان القاعده در مأرب به سرکردگی فردی به نام «سیمر ریان» معروف به «معز الخضرمی» با سمت آنچه امیر ولایت مأرب خوانده می‌شود و همچنین فردی به نام «اکرم حسین حسن القلیسی» معروف به «اویس الصنعانی»‌ مسئول نظامی القاعده پرده برداشت.

بر اساس این گزارش، عناصر سازمان تروریستی القاعده در هتل‌های «النخیل»، «رویال»‌، «الشرق الاوسط»، «الصفوه» و «الدوحه» تردد دارند و از طرفی دیگر، پس از سیطره بر منطقه قیفه و «ویکلا» در استان البیضاء و پیشروی مستمر به سمت استان مأرب، سرکرده این سازمان پناهگاه‌هایی امن در استان «شبوه» ایجاد کرده است.

المسیره همچنین به نقل از گزارش یادشده نوشت که سرکرده سازمان تروریستی القاعده با جمع کردن عناصر فراری خود از منطقه «الخسف» (آل مروان) در استان «الجوف» از آنها در جبهه «العلم» برای پشتیبانی از مزدوران استفاده می‌کند.

سرویس اطلاعات یمن در ادامه فاش کرد که نیروهای القاعده در استان مأرب به دو بخش تقسیم شده‌اند که بخش اول آن از اهالی همین استان هستند که «الانصار» نامیده می‌شوند و گروه دوم عناصری هستند که از استان‌های دیگر به مأرب نقل مکان کرده‌اند و خود را «المهاجرین» می‌نامند.

در این گزارش همچنین به نام ۱۰۰ عضو ارشد و عنصر القاعده و مأموریت‌های محول شده به آنها اشاره شده و در عین حال، آمده است که افرادی در خدمت این سازمان هستند که با اسنادی جعلی برای این عناصر هویت سازی می‌کنند.

سازمان امنیت و اطلاعات یمن همچنین به مراکز درمانی اشاره کرد که سازمان تروریستی القاعده از آنها برای مداوای عناصر مجروح خود استفاده می‌کند و همچنین تأکید کرد که سرکرده‌ القاعده به علت پیشروی ارتش و کمیته‌های مردمی یمن در استان مأرب، احتمال دارد به استان شبوه و دیگر مناطق نقل مکان کند.

طبق این گزارش، القاعده یک مرکز درمانی در منطقه الجفینه ایجاد کرد، این مرکز درمانی خانه "بشیر احمد قاید العمرانی" معروف به "ابوبکر الابی" است. "رائد بن سعود بن معیلی" مسئول ارشد القاعده از مرکز الفاروق در منطقه الکرا به عنوان یک مرکز پزشکی برای درمان مجروحان القاعده استفاده می کند.سمیر ریان معروف به معتز الحضرمی "امیر ولایت مارب" از برخی مسئولان این گروه خواست تا یک مرکز درمانی در بیحان مرکز استان شبوه ایجاد کنند تا در صورت سیطره ارتش و کمیته های مردمی بر مارب، عازم آنجا شوند.

طبق گزارش سازمان امنیت و اطلاعات یمن، برخی از سران القاعده در یمن از خانه های خود به عنوان پایگاهی برای عناصر خود استفاده می کنند. "ابوعلی الدیسی" و صلاح الانسی معروف به "حکیم صنعانی" و هایل الجباهی با لقب "ابومحمد الصنعانی" قبل از منتقل شدن به شهر الصومعه، در خانه ای در روستای "الخثله الفقرا" بسر می بردند. همچنین اکرم القلیسی معروف به اویس صنعانی مسئول نظامی "ولایت مارب" و دیگر سران در روستای "الخثله الفقرا" مستقر هستند. خانه "منصر مبخوت هادی الفقیر المرادی" معروف به زبیر المرادی و برادرش احمد پایگاه استقبال از عناصر القاعده به شمار می آید. عبدالله احمد سعید صهیب الزایدی معروف به "ابوتراب ماربی" از خانه اش در الجوبه به عنوان مخفیگاهی برای عناصر القاعده استفاد کرده است. صالح الحجازی معروف به ابوعمار الجهمی خانه اش در منطقه الروضه ـ جهم را به پناهگاهی برای عناصر القاعده تبدیل کرده است. سمیر ریان امیر ولایت مارب از خانه اش در منطقه کرا برای استقبال عناصر القاعده استفاده می کند. تمام خانه های سران القاعده در "ولایت مارب" اجاره شده اند به جز خانه های برخی از سران که خود از مردم همان استان هستند.

در ادامه این گزارش آمده است که شماری از سران القاعده از جمله "خالد علی مبخوت العراده" در منطقه کرا حضور دارند او حلقه وصل القاعده و دولت منصور هادی است و در وزارت دفاع مزدوران یمنی فعالیت می کند. برخی عناصر القاعده در مارب مسئول رفت و آمد میان دو استان مارب و البیضا هستند. انتقال از مارب به البیضا از طریق خطوط قاچاق صورت می گیرد. پس از تسلط ارتش و کمیته های مردمی بر الماهلیه در مارب، عناصر القاعده از راه های بیابانی برای انتقال از مارب به شبوه تا استان البیضا استفاده می کنند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.