آمریکایی ها نه فقط با محاکمه ترامپ موافق هستند بلکه خواستار آن هستند که وی در آینده به هیچ پست دولتی دست پیدا نکند.

 

 به گزارش جماران، بر اساس جدیدترین نظر سنجی در ایالات متحده آمریکا بیش از 56 درصد از مردم آمریکا محاکمه «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا و جلوگیری از وی در به دست آوردن یک مقام دولتی در آینده را تأیید می کنند.

در این نظر سنجی که شبکه تلویزیونی «ای بی سی نیوز» آمریکا با همکاری شرکت پژوهشی«ای بی اس او» در روزهای 5 و 6 ماه جاری با مشارکت 508 نفر انجام داد، آمده است که 15 درصد از جمهوریخواهان اتهام های زده شده به ترامپ را تأیید می کنند این در حالی است که 92 درصد از دموکرات ها این اتهام را تأیید می کنند.

قرار است که مجلس سنا محاکمه ترامپ را در 9 فوریه آغاز کند.

هفته گذشته  وال استریت ژورنال  گزارش داد که  دونالد ترامپ  رئیس جمهور سابق آمریکا در بیانیه ای اعلام کرد: «دیوید شوئن و بروس کاستور» وکلای مدافع جدیدش در دادگاه استیضاح 9 فوریه خواهند بود.

ترامپ گفت هر دوی این وکلا معتقدند استیضاح از لحاظ قانونی مشکل دارد زیرا من دیگر رئیس جمهور نیستم.

شوئن یک وکیل دادگستری است که قبلا وکیل «راجر استون» مشاور دیرینه ترامپ بوده است.

کاستور هم یک وکیل دادگستری سابق در شهر «مونتگومری» پنسیلوانیا است. برادرش، استیو، در اولین استیضاح ترامپ به عنوان مشاور اقلیت خدمت کرد.

پیش از این سی‌ ان ‌ان گزارش داد پنج وکیل ترامپ به همکاری با او خاتمه دادند. بنابر این گزارش«بوچ بوورز و دبورا باربری» دو وکیلی که قرار بود تیم مدافعان ترامپ را رهبری کنند از جمله این افراد بودند.

دونالد ترامپ از وکلایش خواسته بود دفاعیات خود را بر اساس ادعاهای او در مورد «تقلب و دستکاری در آرای انتخابات ریاست جمهوری سوم نوامبر» تنظیم و متمرکز کنند.

رئیس جمهور پیشین از زمان اعلام نتایج انتخابات سوم نوامبر بارها بدون ارائه هیچ سند و مدرکی ادعای «تقلب در انتخابات» را تکرار کرده و شکست خود در برابر جو بایدن را نپذیرفته است.

ظاهرا تیم مدافعان ترامپ قصد داشته دفاعیات خود را حول این پرسش متمرکز کند که آیا اصولا استیضاح رئیس جمهور پس از خاتمه دوره کار او امکان ‌پذیر و قانونی است یا خیر.

این پرسشی است که هفته گذشته در مجلس سنا هم مطرح شد و 55 سناتور استیضاح رئیس جمهور پس از پایان دوران کار او را قانونی دانستند.

مجلس سنای آمریکا 100 کرسی دارد که به طور مساوی در اختیار جمهوری‌ خواهان و دموکرات‌ ها قرار دارد. بر این اساس پنج سناتور جمهوری‌ خواه در کنار دموکرات‌ ها قرار گرفتند.

برای محکومیت دونالد ترامپ در پرونده استیضاح باید دو سوم اعضای مجلس سنا علیه او رای دهند که ناظران آن را بسیار بعید ارزیابی می ‌کنند.

اکثریت دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا حدود یک سال قبل هم طرح استیضاح ترامپ را به جریان انداخت که در مجلس سنا ناکام ماند.

دومین پرونده استیضاح دونالد ترامپ به اتهام «تحریک به شورش» کلید خورد و واکنشی به حمله حامیان خشونت ‌طلب او به ساختمان کاخ کنگره در 6 ژانویه (17 دی ماه) است.

در جریان این حمله پنج ‌نفر، از جمله یک مامور پلیس کشته شدند. در تاریخ آمریکا استیضاح رئیس جمهوری که دوران کارش به پایان رسیده تاکنون سابقه نداشته است. از آن گذشته ترامپ نخستین رئیس جمهور آمریکا است که دو بار مورد استیضاح قرار می ‌گیرد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.