جو بایدن رئیس جمهور منتخب آمریکا خواستار برکناری دونالد ترامپ رئیس جمهور کنونی کشورش شد.

 

به گزارش جماران به نقل از روسیا الیوم، «جو بایدن» رئیس جمهور منتخب آمریکا تأکید کرد که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور کنونی آمریکا«نباید در مقام خود باقی بماند».

این در حالی است که اعضای دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا روز دوشنبه طرح استیضاح دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور را به دلیل «تحریک به شورش» ارائه کردند.

این طرح پنج روز پس از یورش گروهی از هواداران رئیس جمهوری ایالات متحده به ساختمان کنگره ارائه شد. در جریان حوادث روز چهارشنبه گذشته در واشنگتن پنج نفر کشته شدند. از سوی دیگر اعضای جمهوریخواه مجلس نمایندگان با قطعنامه پیشنهادی دموکرات ها که در آن از «مایک پنس» معاون رئیس جمهوری خواسته شده است تا با کمک کابینه دونالد ترامپ را از قدرت برکنار کند مخالفت کردند.

با این حال مخالفت آنها تنها مانع از تصویب این قطعنامه به اتفاق آراء شد و در نهایت این قطعنامه با توجه به ساز و کارهای داخلی مجلس نمایندگان احتمالا روز سه شنبه به رای گذاشته خواهد شد.

در این قطعنامه از معاون رئیس جمهوری خواسته شده است تا با استناد به متمم ۲۵ قانون اساسی آمریکا با رای اکثریت کابینه دونالد ترامپ را برکنار کند. مایک پنس طی پنج روز گذشته در مورد استفاده از متمم ۲۵ قانون اساسی اظهار نظری نکرده است.

طرح استیضاح دونالد ترامپ در حالی به مجلس نمایندگان ارائه شد که تنها ۹ روز به پایان دوره ریاست جمهوری او باقی مانده است. جو بایدن، رئیس جمهوری منتخب ایالات متحده قرار است ساعت ۱۲ ظهر روز ۲۰ ژانویه (اول بهمن) با ادای سوگند ریاست جمهوری جانشین دونالد ترامپ شود.

انتظار می رود که رای گیری درباره طرح استیضاح دونالد ترامپ در مجلس نمایندگان طی روزهای آینده انجام شود. در صورت تصویب این طرح در مجلس نمایندگان دونالد ترامپ اولین رئیس جمهوری در تاریخ آمریکا خواهد بود که دو بار استیضاح می شود.

مجلس سنای آمریکا سال گذشته با اولین طرح استیضاح دونالد ترامپ که او در آن به «سوءاستفاده از قدرت» و «کارشکنی در کار کنگره» متهم شده بود مخالفت کرد. رسیدگی به اتهام های رئیس جمهوری در طرح استیضاح در مجلس سنا مشابه روند محاکمه قضایی است. اعضای مجلس سنا نقش هیات منصفه را دارند و در صورت رای دو سوم آنها به طرح استیضاح، رئیس جمهوری «مجرم» شناخته می شود و از کار برکنار خواهد شد. این در حالی است که به نظر می رسد دومین محاکمه دونالد ترامپ در مجلس سنای آمریکا پس از پایان دوره ریاست جمهوری او صورت گیرد و امکان برکناری او با استیضاح وجود نخواهد داشت.

دونالد ترامپ پس از آنکه با انتشار ویدئویی اشغال ساختمان کنگره را محکوم کرد اظهار نظر علنی در مورد تحولات در واشنگتن نکرده است. تصمیم شبکه اجتماعی توئیتر برای بستن حساب کاربری او اکنون رئیس جمهوری آمریکا را که حضور فعالی در این شبکه اجتماعی داشت از مهمترین راه ارتباطی با هوادارانش محروم کرده است. حساب کاربری دونالد ترامپ را حدود ۸۸ میلیون نفر در شبکه اجتماعی توئیتر دنبال می کردند.

در تحولی دیگر، رسانه های آمریکایی اعلام کردند که گارد ملی آمریکا قصد دارد 10هزار نیروی خود را برای تأمین امنیت مراسم انتصاب جو بایدن به عنوان رئیس جمهور آمریکا در پایتخت مستقر کند.

اف بی آی نیز نسبت به اعتراض های مسلحانه قبل از این مراسم هشدار داد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

موضوعات داغ

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.