تنس میان اتحادیه اروپا و انگلیس در پی اعلام دولت انگلیس برای بازنگری در بخشی از توافق جدایی لندن از اتحادیه اروپا بالا گرفت.

 

به گزارش جماران به نقل از رویترز، انگلیس و اتحادیه اروپا امروز پنج شنبه مذاکراتی درباره طرح «بوریس  جانسون» نخست وزیر انگلیس برای تغییر معاهده «برکسیت»(خروج انگلیس از اتحادیه اروپا) انجام دادند این در حالی است که بروکسل اتخاذ تدابیر حقوقی علیه لندن را بررسی می کند.

کمیسیون اروپا امروز پنجشنبه 10سپتامبر تا پایان ماه به دولت «بوریس جانسون» فرصت داد تا لایحه بازنگری بخشی از تعهدات انگلیس در قبال موافقت برکسیت را پس بگیرد در غیر این صورت «اتحادیه اروپا از ارجاع پرونده به دادگاه» خودداری نخواهد کرد.

تنش میان اتحادیه اروپا و  انگلیس از روز چهارشنبه و در پی اعلام تصمیم بوریس جانسون برای بازنگری در بخش‌هایی از توافق برکسیت بالا گرفت. مقام‌های اتحادیه اروپا می‌گویند این تصمیم دولت محافظه‌کار پیشاپیش اعتماد دوجانبه را به شدت مخدوش کرده است.

آقای جانسون روز چهارشنبه در نشست مجلس عوام به نمایندگان گفته بود که با توجه به مسئولیت‌هایی که [براساس قوانین بنیادین بریتانیا دارد] باید برای حفظ تمامیت ارضی پادشاهی متحد، زنده نگاه داشتن صلح ایرلند و پویایی بازار داخلی، توانایی بازنگری در بخش‌هایی از موافقت‌نامه برکسیت با اتحادیه اروپا را داشته باشد.

این لایحه به‌ویژه مساله مرز میان جمهوری ایرلند و ایرلند شمالی را تحت تاثیر قرار می‌دهد. براساس پروتکل «موافقت‌نامه جدایی» میان  انگلیس و اتحادیه اروپا، مرزهای این دو کشور نباید با موانع فیزیکی از یکدیگر جدا شوند. با این حال در صورت جدایی بدون توافق، این امکان عملا وجود دارد و چنین اتفاقی، در صورت بروز می‌تواند دهه‌ها تلاش برای صلح میان شمال و جنوب را با مشکل مواجه کند.

این موضع اتحادیه اروپا ساعاتی پس از نشست اضطراری میان «مایکل گُو»، وزیر دولت انگلیس و «ماروس سِفکوویچ» معاون رئیس کمیسیون اروپا در لندن اعلام شد.

اتحادیه اروپا می‌گوید انگلیس به صرف تدارک لایحه جدید، همین حالا هم با زیر پا گذاشتن اصل حسن نیت، توافق برکسیت را نقض کرده است.

کمیسیون اروپا در بیانیه‌ای روز پنجشنبه اعلام کرد در صورت تصویب و اجرایی شدن این لایحه،‌ انگلیس «موافقت‌نامه جدایی» از اتحادیه اروپا را که پس از ماه‌ها بحث و سه بار تمدید مهلت به دست آمد، به شدت نقض می‌کند.

خبرگزاری فرانسه  نیز گزارش داد که در همین روز به یک سند داخلی کمیسیون اروپا دست یافته است که نشان می‌دهد اتحادیه اروپا می‌تواند از انگلیس به دلیل «نقض موازین پروتکل» به دیوان دادگستری اتحادیه اروپا شکایت کند و خواهان پرداخت غرامت (ضرر و زیان) در قبال عدم اجرای تعهد این کشور شود. بر همین اساس اتحادیه اروپا امکان توسل به سازوکار حل و فصل اختلافات مندرج در توافق جدایی را خواهد داشت. براساس این مکانیزم، امکان تشکیل یک گروه داوری ویژه با اختیار اعمال مجازات مالی طرف ناقض قرارداد وجود دارد.»

یک منبع در اتحادیه اروپا نیز گفت که انگلیس اگر به دنبال تلاش برای سوء استفاده از نقض احتمالی توافقنامه خروج به عنوان تهدیدی برای گرفتن امتیاز از اتحادیه اروپا در مذاکرات تجاری باشد موفق نخواهد شد.

اتحادیه اروپا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۰ و پس از ماه‌ها جدل حقوقی و سیاسی داخلی و اروپایی از اتحادیه اروپا خارج شد. با این حال روند جدایی و بازتعریف روابط ویژه در مرحله جدید، «پسابرکسیت»، به‌کندی پیش می‌رود. «میشل بارنیه» مذاکره کننده ارشد اتحادیه اروپا در پرونده برکسیت، بارها  انگلیس را به اهمال و جدی نگرفتن مذاکرات متهم کرده است.دور هشتم مذاکرات میان دو طرف قرار است امروز، پنجشنبه ۱۰ سپتامبر، پایان یابد.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.