بی ‌تفاوتی در ایام عید قربان می ‌تواند خطر گسترش ویروس کرونا را بار دیگر افزایش دهد.

 

به گزارش جماران به نقل از مجله دیپلمات، ​وزارت بهداشت افغانستان به مردم توصیه کرده است که در ایام عید، تدابیر بهداشتی را بیش از گذشته مراعات کنند.

«احمدجواد عثمانی» وزیر بهداشت افغانستان در یک نشست خبری که به‌تازگی برگزار شد، گفت که پیش از عید فطر آمار مبتلایان به ویروس کرونا در افغانستان بسیار کم بود. ولی به دلیل بی ‌توجهی مردم به تدابیر بهداشتی و سلامتی در آن ایام، پس از عید شمار مبتلایان در افغانستان گسترش یافت و آن امر ناشی از بی ‌تفاوتی مردم در روز‌های عید و دیدارها و امور مرتبط با آن بوده است.

به گفته عثمانی، بی ‌تفاوتی در آن زمینه در ایام عید قربان نیز می ‌تواند خطر گسترش ویروس را بار دیگر افزایش دهد. 

در حال حاضر روند ابتلا به ویروس کرونا در افغانستان به شدت کاهش یافته است.

مقام ‌های وزارت بهداشت هنوز کاهش موارد ابتلا به کرونا در افغانستان را به صورت رسمی تایید نکرده ‌اند. اما با حفظ احتیاط، این احتمال را که مردم در افغانستان به گونه ‌ای مصونیت عمومی رسیده باشند، انکار نمی ‌کنند. با این حال، آمار مرگ ومیر هنوز هم در افغانستان بالا است. در زمانی که روزانه تا یک هزار نفر در افغانستان به کرونا مبتلا می‌ شدند، آمار مرگ و میر بین 20 الی 30 نفر بود. 

در حال حاضر نیز در حالی شمار موارد ابتلا بین 60 تا 120 نفر است، اما آمار مرگ و میر همچنان حدود 20 نفر یا بیشتر است. این امر می ‌تواند نشانگر بی‌تفاوتی در میان مردم باشد.

کاربران شبکه ‌های اجتماعی که برای آزمایش ویروس کرونا به بیمارستان‌ ها رفته ‌اند، می ‌گویند که دیگر صفی برای آزمایش ویروس در کار نیست و تخت ‌های بیمارستان‌ هایی که به بیماران مبتلا به کووید19 اختصاص داده شده‌ اند، تقریبا رو به خالی شدن است. با این حال، دولت افغانستان هنوز تدابیر پیشگیری از گسترس ویروس کرونا را اجرا می ‌کند.

برنامه کار در ادارات بر اساس شیفت‌ های مختلف تنظیم شده است و بخشی از کارمندان دولت در روز‌های فرد و بخشی دیگر در روز‌های زوج در ادارات ‌شان حاضر می‌ شوند. اما گویا اذهان عمومی شهروندان به این باور رسیده است که «فاتحه کرونا خوانده شده است.»

تقریبا تمامی نهاد‌ها و مکان ‌هایی که باعث ایجاد تجمع می ‌شدند، مانند رستوران ‌ها، تالار‌های عروسی، استخرها، پارک‌ های تفریحی، همه و همه دوباره فعال شده‌ اند و تنها با نصب یک تابلو در ورودی‌ شان که روی آن چند توصیه بهداشتی نوشته شده است، به کار و فعالیت ‌هایشان ادامه می ‌دهند و جز آن، هیچ تفاوتی با دوران قبل از گسترش ویروس کرونا ندارند.

این روز‌ها هم که زمان کمی به عید قربان باقی مانده است، جنب و جوش فوق ‌العاده ‌ای در جامعه به راه افتاده است و بازار‌های شهر‌های مختلف کشور را جان دوباره بخشیده است. لباس فروشی‌ ها، آجیل و میوه‌ فروشی ‌ها، خیاطی‌ ها و بخش ‌های مرتبط دیگر که ماه‌ های متوالی در رکود به سر برده ‌اند، حالا با سر و صدای زیاد کالا‌های عیدشان را تبلیغ می‌ کنند. 

دو عید فطر و قربان در افغانستان با شدت و شکوه فراوانی تجلیل می ‌شود. در افغانستان عید فطر سه روز و عید قربان چهار روز تعطیلی دارد و مردم نیز در همین سه و چهار روز آن را تجلیل می ‌کنند.

در هر دو عید، مردم لباس تازه برای خود خریداری می ‌کنند یا به خیاط‌ ها سفارش دوخت می‌ دهند. دید و بازدید در روز‌های عید از رسوم اصلی است و مردم در آن روزها به خانه‌ های هم می‌ روند. حتی بسیاری از کسانی که به دلایلی با هم قهر بوده ‌اند، در روز‌های عید دوباره آشتی می ‌کنند. سفره عیدی هم یک رسم دیگر در افغانستان است که بسیار مجلل و پر شکوه گسترانده می‌شود و انواع خوراکی ‌ها، از کیک و کلوچه تا میوه خشک و تازه و مانند آن را می ‌توان روی این سفره‌ ها دید. 

با آن که در حال حاضر کرونا به بزرگترین دغدغه امروز بشر بدل شده است، اما جامعه افغان انگار به این باور رسیده است که ویروس کرونا در حال سفر از افغانستان است. 

 

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
2 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.