تصویب این قانون جنجالی چین و آمریکا و دیگر کشورهای غربی را وارد تنش جدیدی می کند.

 

به گزارش جماران، پارلمان چین امروز سه‌شنبه قانون امنیت ملی برای کنترل هنگ‌کنگ را به تصویب رساند که با اعمال آن باعث ایجاد عمیق‌ترین تغییرات در شیوه زندگی شهروندان این مستعمره سابق انگلیس از زمان بازگشتش به تحت قیمومیت حاکمیت چین در حدود ۲۳ سال پیش می شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز و به نقل از یک منبع ناشناس، این قانون به اتفاق آراء در هیات عالی تصمیم گیری پارلمان چین به تصویب رسیده است.

تصویب این قانون بار دیگر پکن را وارد دوره جدیدی از تنش با ایالات متحده آمریکا، انگلیس و کشورهای غربی خواهد کرد که می گویند این قانون باعث کاهش قابل توجه سطح خودمختاری هنگ کنگ می شود.

ایالات متحده آمریکا روز دوشنبه اعلام کرد که موقعیت ویژه‌ای را که بر اساس قانون ایالات متحده برای هنگ‌کنگ در نظر گرفته بود لغو و صادرات ادوات دفاعی به هنگ‌کنگ را متوقف می کند. واشنگتن همچنین گفته است که دسترسی هنگ‌کنگ به محصولات فناوری پیشرفته را محدود خواهد کرد.

پیش نویس این قانون جدید هنوز منتشر نشده است با این حال پکن می گوید که این قانون در پاسخ به اعتراضات اغلب خشونت‌آمیز طرفداران دموکراسی در یک سال گذشته تصویب شده است و هدفش مقابله با براندازی، تروریسم، تجزیه طلبی و تبانی با نیروهای خارجی است.

ماه گذشته خبرگزاری شینهوا چین برخی از مفاد این قانون را فاش کرد که بر اساس آن، قانون جدید بر قانون اساسی هنگ کنگ برتری پیدا می کند و قدرت تفسیر قوانین به کمیته عالی پارلمان چین اعطا می شود.

همچنین بر اساس این قانون پیش بینی می شود که پکن یک دفتر امنیت ملی در هنگ‌کنگ افتتاح کند که هدفش «نظارت، راهنمایی و پشتیبانی» از دولت محلی است.

احتمالا خبرگزاری شینهوا بعد از ظهر امروز سه شنبه جزئیات این قانون امنیتی را منتشر خواهد کرد.

مقامات پکن بارها گفته اند که این قانون هدفش رسیدگی به وضعیت افراد «مشکل ساز» است و بر حقوق، آزادی‌ها و منافع سرمایه‌گذاران تاثیری نخواهد گذاشت.

این قانون در حالی روز سه‌شنبه به تصویب رسید که روز چهارشنبه اول ژوئیه مصادف است با سالگرد تحویل هنگ کنگ از سوی بریتانیا به چین در سال ۱۹۹۷ و پلیس هنگ‌کنگ تظاهرات امسال به این مناسبت را ممنوع اعلام کرده است. هنوز مشخص نیست که با اعمال قانون امنیتی جدید، شرکت در تظاهرات جرم امنیت ملی محسوب شود.

پلیس هنگ‌کنگ گفته است که ۴۰۰۰ نیروی پلیس روز چهارشنبه در مناطقی که ممکن است ناآرامی رخ دهد مستقر خواهند شد و هشدار داده است که در صورت مخالفت معترضان با این ممنوعیت، آنها دستگیر خواهند شد.

«کری لام» رهبر هنگ کنگ در کنفرانسی مطبوعاتی گفت که درست نیست که درباره این قانون اظهار نظر کند در حالی که نشست در پکن در حال برگزاری است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.