رئیس جمهور آمریکا در نشست خبری خود گفت تصمیم گرفتیم به روابطمان با سازمان بهداشت جهانی پایان دهیم. وی همچنین از تحریم مقامات چینی و هنگ کنگی خبر داد.

 

به گزارش جماران، سی ان ان گزارش داد دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در نشستی خبری که در کاخ سفید برگزار شد، گفت تصمیم گرفتیم به روابطمان با سازمان بهداشت جهانی پایان دهیم. زیرا این سازمان اقدام مناسبی در راستای مبارزه با شیوع کرونا در جهان انجام نداده است.

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد آمریکا کمک های مالی به سازمان بهداشت جهانی را به سمت دیگر سازمان ها تغییر می دهد.

به گفته رئیس جمهور آمریکا، واشنگتن پیش از این اعلام کرده بود که چه اصلاحاتی باید در سازمان بهداشت جهانی صورت گیرد، اما آنها امتناع کردند.

او پیش از این نیز بارها این سازمان را متهم کرده بود که از زمان شیوع کرونا در جهان، همواره در مقابل مقامات پکن با ملایمت رفتار کرده و با وجود دریافت بخش قابل توجهی از بودجه خود از آمریکا «زیادی به چین نزدیک شده است.»

پیش از این در 18 ماه مه، رئیس جمهور آمریکا نامه ای را خطاب به «تدروس آدهانوم» رئیس سازمان بهداشت جهانی در حساب کاربری خود در توئیتر منتشر کرد. در این نامه آمده بود؛ آمریکا به این سازمان 30 روز برای اصلاحات جدی روز فرصت می دهد. همچنین اشاره شد که سازمان بهداشت جهانی باید از چین فاصله بگیرد، در غیر این صورت واشنگتن در خصوص عضویت خود در سازمان بهداشت جهانی تجدید نظر خواهد کرد.

در این نامه ترامپ انتقاداتی مشابه آنچه در چند وقت اخیر گفته بود را مطرح کرد و جوهر اصلی حرف او هشدار درباره عدم استقلال سازمان بهداشت جهانی از چین بود.

وی در ادامه نشست خبری اش افزود در حالی که آمریکا 450 میلیون دلار از بودجه سازمان جهانی بهداشت را تامین می‌ کند، چین تنها 40 میلیون دلار به این سازمان کمک مالی می‌کند.

ترامپ اعلام کرد به کارگروهی دستور می دهد تا درباره شیوه های متفاوت شرکت های چینی در بازار بورس آمریکا مطالعه کند.

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد اقدام چین درباره هنگ کنگ نقض آشکار تعهدات است.

ترامپ همچنین اعلام کرد که واشنگتن مقامات چین را به دلیل تلاش‌ هایشان در راه از بین بردن خودمختاری هنگ کنگ تحریم خواهد کرد و افزود که در این راستا، معافیت ‌های تجاری را که مقامات هنگ ‌هنگ از آن بهره‌ مند می ‌شدند، لغو خواهد کرد.

وی گفت هنگ کنگ دیگر به اندازه کافی خودمختار نیست تا از رفتار ویژه آمریکا برخوردار شود.

وی افزود: دولت آمریکا روند حذف معافیت سیاسی را آغاز خواهد کرد که باعث رفتار ویژه آمریکا در قبال هنگ کنگ می شد.

دونالد ترامپ گفت وزارت خارجه آمریکا توصیه های مسافرتی خود را برای هنگ کنگ تغییر خواهد داد تا «افزایش خطر نظارت» در آنجا را بازتاب دهد.

تصمیم دولت آمریکا برای لغو امتیازات تجاری و مسافرتی برای هنگ ‌کنگ در حالی صورت می ‌گیرد انگلیس روز جمعه از آسان کردن قوانین مهاجرتی برای شهروندان هنگ ‌کنگ خبر داده بود.

وی افزود: اقداماتی برای تحریم مقامات هنگ کنگی که در کاهش خودمختاری هنگ کنگ دخیل بودند، اتخاذ می شود.

رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد آمریکا ورود برخی اتباع خارجی به ویژه از مقصد چین را که توسط آمریکا مشخص می شوند به عنوان خطرات احتمالی امنیتی تعلیق می کند.

این امر بر همه توافقات با هنگ کنگ، از معاهده استرداد گرفته تا کنترل صادرات فناوری‌ های دو منظوره و موارد دیگر تاثیر خواهد گذاشت.

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا بدون پاسخ به سوالات به کنفرانس مطبوعاتی خود پایان داد.

«چاد باون» مقام ارشد موسسه «پترسون برای اقتصاد بین الملل» می گوید: چین این اقدام آمریکا را بی پاسخ نخواهد گذاشت و به شیوه هایی پاسخ خواهد داد که به تجّار آمریکایی ضربه خواهد زد.

به گفته وی پکن می تواند تعرفه ها را افزایش دهدکه تبعات گسترده تری دارد.

در عین حال برخی مقامات سابق هشدار داده اند که اقدامات ترامپ می تواند تبعات بدی برای شهروندان هنگ کنگی داشته باشد.

«دنی راسل» رئیس ارشد سابق امور آسیایی در شورای امنیت ملی آمریکا می گوید: «تضمینی نیست که این اقدامات اوضاع را به نفع مردمی که نیازمند کمک هستند، تغییر دهد.»

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.