اخبار مرتبط

در واکنش به توصیه ترامپ برای نوشیدن مواد ضدعفونی کننده؛

هدف از لحن ضد‌چینی ترامپ این است که توجه رای دهندگان آمریکایی را از آمار فزاینده‌ی مرگ و میرهای ناشی از کووید-19 منحرف کند. بیش از 90 هزار آمریکایی تاکنون به دلیل ابتلا به کروناویروس جانشان را از دست داده‌اند. ترامپ از اواسط تا اواخر ماه مارس حداقل 20 بار از اصطلاح "ویروس چینی" استفاده کرده است. اما باید گفت که این راهبرد او برای پیروزی دوباره در انتخابات بسیار پرخطر است.

به گزارش سرویس بین الملل جماران؛ نیوزویک نوشت: در هنگامه شیوع کووید-19، ترامپ راهبردی آشنا را برگزیده که همان منحرف کردن انتقادات مربوط به مشکلات داخلی- فروپاشی اقتصادی و از دست رفتن گروهیِ مشاغل- از خودش و دولتش به یک رقیب خارجی یعنی چین است. این نخستین بار نیست که یک رئیس‌جمهور آمریکا چنین راهبردی را به کار گرفته، اما تمام این اقدامات هم موفقیت‌آمیز نبوده است. در واقع تاریخ نشان می‌دهد که این راهبرد می‌تواند نتایج وارونه به همراه داشته باشد. 

نرخ بیکاری در آمریکا از 3.5 درصد در فوریه به 14.7 درصد در آوریل رسیده و صندوق بین‌المللی پول تخمین زده است که اقتصاد این کشور احتمالا در 2020 میلادی با انقباض 5.9 درصدی- بدترین انقباض از زمان رکود بزرگ- مواجه خواهد شد. 

سرزنش هربرت هوور از سوی روزولت برای عدم استفاده از قدرت دولت فدرال در پاسخ به سقوط بازار سهام باعث پیروزی روزولت در کارزار انتخاباتی 1932 شد. در انتخابات 2004 میلادی نیز جورج بوش اکثریت آمریکایی‌ها را متقاعد کرد که صدام حسین در حملات 11 سپتامبر مشارکت داشته و توجه عموم مردم را از مشکلات داخلی منحرف و به این ترتیب دور دوم ریاست جمهوری‌اش را تضمین کرد. 

اما با قیاس‌های اقتصادی باید گفت که 2020 میلادی بیشتر به انتخابات 1992 شبیه است. در دهه 1980 و اوایل دهه 1990 میلادی آمریکا ژاپن را برای رقابت ناعادلانه در صنعت خودرو سرزنش می‌کرد. جورج بوش در 1992 میلادی فعالیت‌های تجاری ناعادلانه ژاپن را مسئول رکود 1990-91 دانست. این راهبرد او نتیجه وارونه به همراه داشت و به نفع دموکرات‌ها تمام شد و بیل کلینتون در اتنخابات 1992 میلادی به پیروزی رسید. 

هدف از لحن ضد‌چینی ترامپ این است که توجه رای دهندگان آمریکایی را از آمار فزاینده‌ی مرگ و میرهای ناشی از کووید-19 منحرف کند. بیش از 90 هزار آمریکایی تاکنون به دلیل ابتلا به کروناویروس جانشان را از دست داده‌اند. ترامپ از اواسط تا اواخر ماه مارس حداقل 20 بار از اصطلاح "ویروس چینی" استفاده کرده است. 

اما باید گفت که این راهبرد او برای پیروزی دوباره در انتخابات بسیار پرخطر است. شمار آمریکایی‌هایی که با توجه به مسائل سیاست خارجی یا روابط بین‌المللی به یک نامزد ریاست جمهوری رای می‌دهند، بسیار اندک است. طبق نظرسنجی گالوپ، در 2020 میلادی، شرایط کلی اقتصاد، بیکاری و نابرابری اقتصادی بیش از سایر نگرانی‌های اقتصادی در ذهن و یاد رای‌دهندگان آمریکایی قرار دارد. در میان نگرانی‌های غیراقتصادی نیز عواملی مانند پاسخ دولت به کروناویروس و مدیریت ضعیف آن از اولویت‌های اصلی رای‌دهندگان است. با توجه به کلیت فروپاشی اقتصاد آمریکا در 2020، توجه رای‌دهندگان به آسانی از نارضایتی‌های اقتصادی منحرف نخواهد شد. 

علاوه بر این، لحن و کلام ترامپ نژادپرستانه شده است. ترامپ با بیانش، برچسب "بیگانه‌ی همیشگی" را به آمریکایی‌های چینی‌تبار زده است. طبق یافته‌های مرکز حقوقی فقر جنوبی (Southern Poverty Law Center)، جنایت‌ علیه آمریکایی‌های آسیایی‌تبار در ماه‌های اخیر افزایش یافته و حداقل 1 هزار و 700 گزارش در زمینه حمله فیزیکی و کلامی علیه آنها در ایالات متحده دریافت شده است.  

تمرکز شدید ترامپ روی چین، واکنشی است به نظر‌سنجی‌هایی که حاکی از آسیب‌پذیری فزاینده او و عقب افتادنش از رقیب دموکراتش، یعنی جو بایدن، در ایالت های کلیدی است. همچنین، دموکرات‌ها فرصت‌هایشان در رقابت‌های کنگره‌‌ را هم افزایش داده‌اند. علاوه‌ بر این، شمار آمریکایی‌هایی که نگران ابتلای به کووید-19 هستند هم در مقایسه با اوایل سال افزایش یافته است. 

بحران کروناویروس زندگی رای دهندگان را کاملا مختل کرده است. تا روز انتخابات این بیماری احتمالا جان بیش از 100 هزار آمریکایی را خواهد گرفت و صدها هزار نفر دیگر را در اندوهی شدیدتر رها خواهد کرد. اگر شیوع ویروس ادامه یابد، افزایش نرخ بیکاری و انقباض اقتصادی ادامه خواهد یافت. ترامپ می‌تواند رئیس جمهوری باشد که فقط یک دوره ریاست جمهوری می‌کند- آنچه او درباره چین می‌گوید اهمیتی ندارد.»

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند

اخبار مرتبط

در واکنش به توصیه ترامپ برای نوشیدن مواد ضدعفونی کننده؛

آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.