شیوع ویروس مرگبار کرونا در جهان طی چهار ماه گذشته به انتشار حداقل 26 باور غلط و توهم عمومی در مورد کووید19 دامن زده است.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، کرونا موفق شده نزدیک به 4 میلیون نفر را تا کنون مبتلا کند و جان حدود 270 هزار تن را بگیرد. این ویروس و بیماری، قوی‌ تر از تصور اولیه اکثر افراد خودنمایی کرده و مقابله با آن نیازمند اصلاح باورهای غلط و اتخاذ اقدام‌های کارآمد است.

باورهایی که بر اساس تجربه جهانی موجود و بر پایه نتایج بررسی ‌های محققان در 4 ماه گذشته درستی آنها زیر سوال رفته است، عبارتند از:

1. پاشیدن کلر یا الکل بر روی پوست باعث از بین رفتن ویروس در بدن می ‌شود

اسپری کردن الکل یا کلر روی اعضای بدن نمی‌ تواند ویروسی را که به تازگی وارد بدن شما شده، بکشد. پاشیدن چنین موادی می ‌تواند به لباس یا غشاهای مخاطی بدن همچون چشم و دهان آسیب بزند. الکل و کلر می ‌توانند برای گندزدایی سطوح مفید باشند ولی باید طبق توصیه‌ ها و دستورالعمل ‌های خاص مورد استفاده قرار گیرند.

2. فقط افراد مسن و جوانان در معرض ابتلا هستند

کرونا نیز مانند سایر ویروس ‌ها می ‌تواند افراد را در هر سنی آلوده کند. با این حال، بزرگسالان مسن یا افراد دارای بیماری‌ هایی همچون دیابت یا آسم احتمال ابتلای بالاتری دارند.

3. کودکان به کرونا مبتلا نمی ‌شوند

بر خلاف شواهد اولیه، کودکان در کشورهای مختلف جهان از چین گرفته تا فرانسه به کووید19 مبتلا شدند و موارد معدود فوت نیز در میان کودکان مبتلا گزارش شده است.

4. بیماری کووید19 همانند آنفولانزا است

علائمی مانند گلو درد، تب و سرفه در آنفولانزا و کووید19 مشترک است و هر دو بیماری می ‌توانند به ذات ‌الریه(سینه پهلو) منجر شوند. با این حال تجربه 3 ماه گذشته نشان داد که بیماری کووید19 خطرناک‌ تر، مسری ‌تر و کشنده‌ تر از آنفولانزا است.

5. تمامی افراد مبتلا به کرونا می ‌میرند

مطابق گزارش سازمان جهانی بهداشت حدود 80 درصد افراد به شکلی نسبتا خفیف بیماری کووید19 را تجربه می ‌کنند که نیازی به درمان تخصصی در بیمارستان نخواهد داشت. علائم خفیف این بیماری ممکن است شامل تب، سرفه، گلو درد، خستگی و تنگی نفس باشد. همچنین تاکنون درصد جانباختگان ناشی از این بیماری در سطح جهان حدود 7 درصد است.

6. گربه ‌ها و سگ ها ناقل کرونا هستند

در حال حاضر، شواهد کمی مبنی بر این که کرونا می ‌تواند گربه ‌ها و سگ‌ ها را آلوده کند، وجود دارد. هر چند در موارد معدودی حیوانات از جمله حیوانات خانگی دچار کرونا شده ‌اند ولی تاکنون فرضیه انتقال کرونا از حیوان به انسان تایید نشده است.

7. ماسک مانع قطعی ابتلا به کووید19 است

کادرهای درمان با استفاده از ماسک ‌های حرفه ‌ای N95 خود را در برابر کرونا محافظت می ‌کنند اما ماسک‌ های یکبار مصرف معمولی بعید به نظر می‌ رسد که سطح محافظتی بالایی داشته باشند و مسیر عبور ذرات ریز این ویروس را مسدود کنند.

با این حال، یک ماسک پارچه ‌ای ساده نیز می ‌تواند به جلوگیری از شیوع قطرات ناشی از سرفه فرد مبتلا کمک کند ولی پوشیدن ماسک نیز باید با اقدامات احتیاطی دیگری مانند عدم لمس صورت توسط دست آلوده و حفظ فاصله ایمنی همراه باشد.

8. سشوار و باد دستگاه دست خشک‌ کن‌ کرونا را می‌ کشد

باد گرم سشوار و دستگاه ‌های خشک کننده دست در کشتن کرونا موثر نیست. برای محافظت از خود در برابر این ویروس جدید، باید به طور مرتب دستان خود را با مایع پاک کننده حاوی الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. سپس باید آنها را با استفاده از دستمال کاغذی یا قرار دادن در مقابل باد دستگاه خشک ‌کن، کاملا خشک کنید.

9. سرایت بیماری از فرد ناقل حداقل 10 دقیقه زمان می ‌برد

هرچه با فرد مبتلا ارتباط طولانی ‌تری داشته باشید احتمال ابتلا به کرونا بیشتر می‌ شود ولی تحقیقات نشان داده که برخی افراد در طول ارتباطی کمتر از 10 دقیقه نیز به کووید19 مبتلا شده ‌اند.

۱۰. هیچ سند و مدرکی مبنی بر ممانعت شستشوی منظم بینی با نمک از ابتلا به کرونا یا عفونت ریوی وجود ندارد. البته شواهد محدودی نشان می ‌دهد که شستشوی منظم بینی با نمک می ‌تواند به بهبودی سریع ‌تر سرماخوردگی کمک کند.

11. غرغره کردن محلول ضدعفونی، بدن را در برابر کرونا محافظت می‌کند

هیچ دلیلی وجود ندارد که غرغره کردن محلول ضدعفونی به سلامتی انسان کمک کند بلکه استفاده از آنها می‌ تواند صدمات جدی به بدن وارد کند.

12. آنتی بیوتیک‌ ها قاتل کرونا هستند

آنتی بیوتیک‌ ها فقط باکتری ‌ها را از بین می‌ برند و قادر به کشتن ویروس‌ ها نیستند.

13. اسکنرهای حرارتی می ‌توانند کرونا را تشخیص دهند

اسکنرهای حرارتی در تشخیص افرادی که به دلیل عفونت با ابتلا به ویروس کرونا دچار تب شده‌ اند، موثر هستند اما نمی‌ توانند افراد آلوده را که هنوز تب ندارند، تشخیص دهند. زیرا افراد مبتلا به کرونا 2 تا 10 روز بعد دچار تب می ‌شوند.

14. سیر خاصیت ضدکرونا دارد

سیر یک ماده غذایی مفید است که ممکن است خاصیت ضد میکروبی داشته باشد. با این حال، هیچ دلیلی برای محافظت سیر از ابتلای مردم به کرونا وجود ندارد.

15. بسته ‌های پستی ارسالی از چین موجب شیوع کرونا می ‌شود

افرادی که بسته ‌ای را از چین دریافت می ‌کنند، در معرض ابتلا به کرونا قرار نمی‌ گیرند چون بررسی‌ های اخیر سازمان جهانی بهداشت نشان می ‌دهد، ویروس کرونا به مدت طولانی بر روی بسته‌ های پستی زنده نمی ‌مانند.

16. داروهای سنتی، کووید19 را درمان می‌ کند

هیچ داروی سنتی از روغن بنفشه و کنجد گرفته تا ادرار شتر و روغن‌ کبد ماهی و نیز نوشیدن هر 15 دقیقه یکبار آب یا نوشیدنی داغ کرونا را از بین نمی ‌برد.

17. خوردن غذای چینی خطرناک است

شیوع کرونا به مصرف غذای چینی ارتباط ندارد.

18. با افزایش دمای هوا، کرونا از بین می ‌رود

بعضی از ویروس‌ ها مانند ویروس‌ های سرماخوردگی و آنفولانزا، در ماه ‌های سردتر آسان ‌تر شیوع پیدا می کنند، اما این بدان معنی نیست که با خفیف ‌تر شدن سرایت آنها در تابستان گرم، کاملا از بین رفته ‌اند. گذشته از این هنوز قطعیتی در مورد ضعیف‌ تر شدن کرونا یا کاهش شیوع آن در هوای گرم وجود ندارد.

19. کرونا کُشنده‌ ترین ویروس موجود است

اگرچه به نظر می ‌رسد که کرونا مرگبارتر از آنفولانزاست اما کشنده‌ ترین ویروسی نیست که انسان با آن روبرو شده است. برخی دیگر مانند ابولا میزان مرگ و میر بالاتری دارند.

20. واکسن آنفولانزا و ذات‌ الریه از بدن در برابر کووید19 محافظت می‌ کنند

از آنجا که کرونا با آنفولانزا و سایر ویروس ‌های دارای واکسن متفاوت است، هیچ واکسن موجودی بدن را در برابر آن محافظت نمی‌ کند.

21. کرونا محصول آزمایشگاه‌ های چین است

علیرغم شایعاتی که در شبکه ‌های اجتماعی وجود دارد، هیچ مدرکی مبنی بر این که کرونا محصول آزمایشگاه باشد، وجود ندارد. یک مطالعه جدید نیز نشان داده که این ویروس سیر طبیعی تکامل خود را در طبیعت طی کرده است و می ‌تواند از خفاش به انسان منتقل شده باشد.

22. شیوع کووید19 از خوردن سوپ خفاش آغاز شد

اگرچه دانشمندان اطمینان دارند که کرونا از حیواناتی همچون پنگولین و خفاش شروع شده است، اما هیچ مدرکی مبنی بر انتقال ویروس از طریق تهیه سوپ از هر نوع موجودی وجود ندارد.

23. نسل پنجم شبکه تلفن همراه(5G) عامل شیوع کروناست

طراحان فرضیه ارتباط آنتن ‌های شبکه نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G) و گسترش شیوع کرونا اغلب صحت ادعای خود را به نتایج مقاله‌ ای که در سال 2011 منتشر شده ارتباط می دهند؛ مقاله‌ ای که نتیجه گرفته که باکتری‌ ها می ‌توانند از طریق سیگنال‌ های الکترومغناطیسی شیوع پیدا کنند.

ولی مساله این است که کرونا یک ویروس است، نه یک باکتری. همچنین سرایت ویروس در بسیاری از کشورهایی که هنوز شبکه نسل پنجم شبکه تلفن همراه ندارند، چشمگیر بوده است.

24. نوشیدن الکل خطر ابتلا به کرونا را کاهش می ‌دهد

نوشیدن الکل موجب محافظت شما در برابر این بیماری نمی‌ شود. همچنین مصرف الکل از نوع اتانول می ‌تواند منجر به مرگ شود.

25. سیگاری ‌ها به کرونا مبتلا نمی ‌شوند

هر چند نتایج اولیه برخی تحقیقات احتمال داده که نیکوتین بتواند موجب افزایش مقاومت بدن در برابر کرونا شود ولی هنوز هیچ نتیجه قطعی در مورد تاثیر مثبت مصرف سیگار وجود ندارد.

تنها یک مطالعه انجام شده در میان یک نمونه حدود 2000 نفری در چین نشان داده که شمار افراد سیگاری در میان مبتلایان به بیماری کووید کمتر بوده ولی هنوز دلایل آن روشن نشده است. با این حال عموم پزشکان معتقدند که تاثیر منفی سیگار بر عملکرد ریه‌ ها ریسک ابتلای افراد سیگاری را افزایش می ‌دهد.

26. معتادان به مواد مخدر بیمار نمی ‌شوند

استعمال مواد مخدر باعث ایجاد التهاب خاصی در ریه می ‌شود که بسیار شبیه به عارضه برونشیت است و آن را در برابر کرونا آسیب پذیرتر می ‌کند. همچنین مصرف مواد مخدر به دلیل تضعیف سیستم ایمنی بدن، احتمال ابتلا به بیماری هایی مانند کرونا را افزایش می ‌دهد.

سازمان جهانی بهداشت به تمامی افراد در هر سنی که هستند، توصیه می‌ کند که برای محافظت از خود در برابر کرونا بهداشت فردی خود را رعایت کند. این سازمان می‌ افزاید کرونا یک ویروس تنفسی است که در درجه اول از طریق قطرات پخش شده به هنگام سرفه یا عطسه فرد آلوده، یا از طریق قطرات بزاق یا ترشحات بینی منتشر می‌ شود.

برای محافظت از خود در برابر این ویروس، دستان خود را به طور مرتبط با ژل ضدعفونی دارای الکل تمیز کنید یا آنها را با آب و صابون بشویید. همچنین از تماس نزدیک با هر کس که سرفه و عطسه می ‌کند خودداری کنید.

همچنین سازمان جهانی بهداشت تاکید می‌کند که مبتلایان به این ویروس باید با اجتناب از استعمال دخانیات و عدم استفاده از نسخه‌ های طب سنتی، خود را در معرض خطر بیشتر قرار ندهند.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
13 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.