در صورت اثبات تخلف بورل و تایید عمل سوء وی در انتشار اطلاعات محرمانه، انتصاب وی به سمت نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی مورد تجدید نظر قرار می گیرد و ملغی می شود.

 

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی و خبری جماران، فرانس 24 گزارش داد کمیسیون اروپا خواهان برخورد اسپانیا با «جوزپ بورل» وزیر خارجه این کشور به دلیل انتشار یک سند محرمانه در شبکه اجتماعی توئیتر شد.

بورل که قرار است به جای «فدریکا موگرینی» مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا را برعهده گیرد، به تازگی پستی در حساب توئیتری خود منتشر کرده که حاوی سندی مرتبط با اقدام قضایی بر ضد یک استقلال طلب کاتالونیا بوده است.

انتشار این مطلب که حاوی بخشی از یک سند محرمانه و طبقه بندی شده بوده است، خشم مسئولان مقامات اتحادیه اروپا را به همراه داشته، به نحوی که کمیسیون اروپا روز جمعه به صورت رسمی خواهان برخورد دولت اسپانیا با وزیر امور خارجه این کشور شد.

گاف وزیر خارجه اسپانیا در انتشار این سند حالا کشورش را در مخمصه قرارداده است. این اشتباه غیرمنتظره همچنین می تواند روند آغاز به کار رسمی کمیسیون اروپا سه هفته پیش از رای اعتماد به باقی مانده کمیسرها در پارلمان را با مشکلاتی همراه کند.

«مینا آندریوا» سخنگوی نهاد اجرایی اتحادیه اروپا در سخنانی اعلام کرد: «قوانین مشخصی در خصوص نحوه استفاده از سیستم اطلاعاتی شنگن موسوم به SIS وجود دارد که انتظار می رود همه آن را رعایت کنند.»

این سخن اشاره به توئیتی دارد که بورل آن را منتشر کرد. این توئیت حاوی سندی بوده که پیشتر توسط مقامات انگلیسی از طریق یک سیستم اطلاعاتی امن فرستاده شده و در آن از مادرید خواسته شده بود که اطلاعات کامل تری از قرار بازداشت صادر شده بر ضد «کلارا پونساتی» یک استقلال طلب کاتالونیایی پناه گرفته در اسکاتلند در اختیار این کشور قرار دهند.

در گزارش کمیسیون اروپا آمده است که بورل با انتشار توئیت حاوی این سند که سپس بلافاصله حذف شده، در واقع به نوعی اقدام به نشر اطلاعات شخصی محرمانه کرده است.

این در حالی است که یک منبع دیپلماتیک اسپانیا در واکنش به انتقادهای مطرح بر ضد وزیر خارجه این کشور اعلام کرده که بورل در جریان ماهیت محرمانه این سند نبوده است.

به گفته این منبع که نامی از وی برده نشده است، «وزیر اطلاعاتی را بازتاب داده که پیشتر در رسانه های مختلف منتشر شده بود. وی در زمان انتشار توئیت از ماهیت خاص و محدود سند یاد شده مطلع نبوده و وقتی در جریان این امر قرار گرفته توئیت را از حساب خود پاک کرده است.»

در پی انتشار این توئیت «دیانا ریبا خینر» نماینده کاتالان پارلمان اروپا و عضو گروه سبزها با ارسال نامه ای اعتراض آمیز برای «ژان کلود یونکر» رئیس فعلی کمیسیون اروپا و «اورزولا فون در لاین» مراتب انتقاد شدید خود را نسبت به این اقدام وزیر خارجه اسپانیا اعلام کرد.

در این نامه همچنین درخواست شده است که در صورت اثبات تخلف بورل و تایید عمل سوء وی در انتشار اطلاعات محرمانه، انتصاب وی به سمت نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور خارجی و سیاست امنیتی مورد تجدید نظر قرار گیرد و ملغی شود.

به گفته سخنگوی کمیسیون اروپا داده‌های ثبت و وارد شده در سیستم اطلاعاتی شنگن تنها می توانند توسط برخی «مسئولان واجد صلاحیت» که فهرست آنها از سوی کشورهای عضو ارائه میشود قابل رویت و بررسی هستند.

مینا آندریوا سخنگوی کمیسیون اروپا در ادامه یادآور می شود که توئیت یاد شده توسط بورل به عنوان وزیر خارجه اسپانیا منتشر شده و این برعهده دولت و مقامات این کشور است که پیگیر این ماجرا باشند.

برخی منابع دیگر در کمیسیون اروپا اعلام کرده اند در صورت محرز شدن نقض قوانین توسط وزیر خارجه اسپانیا ممکن است مجازات های مالی نیز برای وی در نظر گرفته شود.

بورل دوم ژوئیه گذشته از سوی رهبران اروپایی به عنوان مسئول آینده دستگاه دیپلماسی اتحادیه اروپا و نایب رئیس اورزولا فن در لاین، رئیس آتی کمیسیون اروپا معرفی شد. انتصاب بورل به عنوان جانشین فدریکا موگرینی پیشتر به تصویب پارلمان اروپا رسیده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
1 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.