دیوار مرزی ایالات متحده با مکزیک که ترامپ برای جلوگیری از ورود مهاجران آن را ساخت و برای ساختش دولت را به تعطیلی کشاند به راحتی توسط قاچاقچیان مکزیکی سوراخ می شود.

 

به گزارش جماران، روزنامه واشنگتن پست در گزارشی نوشت: باندهای قاچاق در مکزیک از سوراخ ها و ابزارهای برقی برای باز کردن شکاف های بزرگ در دیوارهایی که در مرزهای ایالات متحده آمریکا و مکزیک شاخته شده استفاده می کنند.

 

بالا رفتن از دیوارها

برخی مسئولین در مرزبانی آمریکا که از ضررهای وارد آمده به دیوار مرزی آمریکا و مکزیک اطلاع دارند گفتند که «بخش هایی از فولاد و بتون دیوار مرزی که دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا برایش تبلیغ کرد و آن را به عنوان راه حلی برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی از طریق مرزهای ایالات متحده آمریکا با مکزیک توصیف کرد را به راحتی می توان سوراخ کرد و آن را با اره که به وفور یافت می شود و قیمتش از 100 دلار کمتر است، تکه تکه کرد.»

این مسئولان تأکید کردند که قاچاقچیان علاوه بر سوراخ کردن دیوار بارها  به عنوان راه حل موقت از نردبان برای بالا رفتن از دیوارها مخصوصا در مناطق نزدیک به «سان دیاگو» استفاده کرده اند.

عوامل بازدارنده مثل حسگرهای الکترونیکی هنوز نصب نشده اند ولی در صورت نصب آنها مکان و زمانی که آسیب به دیوارها زده می شود مشخص می شود و تعمیر و اصلاح خرابی ها تسهیل می شود.

با وجود این یکی از مسئولان سابق در مرزبانی آمریکا گفت که در نهایت قاچاقچیان وسیله ای برای چیره شدن بر حسگرها نیز پیدا می کنند.

 

دیواری با هزینه میلیاردی

مساله ساخت دیوار تبدیل به مشکلی پرهزینه برای آمریکا شد؛ دیواری که منجر به تنش های سیاسی میان نمایندگان کنگره و ترامپ رئیس جمهور آمریکا شد زیرا در پی اختلاف بر سر ساخت این دیوار و عقب نشینی نکردن ترامپ در برابر نمایندگان در کنگره  در بحث ها در این زمینه در ماه دسامبر سال 2018 و اصرارش بر خواسته اش برای اختصاص 5 میلیارد دلار برای ساخت دیوار مرزی طولانی ترین تعطیلی دولت در تاریخ ایالات متحده آمریکا اتفاق افتاد.

به رغم تلاش های مکرر ترامپ برای ادامه اقداماتش برای ساخت دیوار اما کارشناسان محیط زیست و امور مهاجرت در آثار احتمالی دیوار بر مناطق نزدیک آن و نیز میزان کارساز بودن طرح به طور کلی تردید خود را ابراز کردند.

قاچاقچیان از طرح«دیوار متشکل از ستون ها» را که در نهایت دولت آمریکا بر آن تمرکز کرد حداکثر استفاده و بهره برداری را برده اند. پیش از این مسئولان سازمان کمرگ و حمایت مرزی اصرار کردند که دیوار به تنهایی نمی تواند مرزها را مورد حمایت قرار دهد.

شبکه ان بی سی نیوز در ماه ژانویه 2019 گزارش داد که بر اساس آزمایش هایی که وزارت امنیت داخلی آمریکا روی دیوار تشکیل شده از ستون های فولادی که ترامپ آن را انتخاب کرد، انجام دادند، مشخص شده است که از دیوار به راحتی می توان دو سمت را دید.

همچنین به تصاویر سوراخ ها و شکاف ها در دیوارها در گزارش داخلی که سازمان گمرک و حمایت مرزهای آمریکا در فوریه سال 2018 صادر کرد، توجهی نشد. در این گزارش نقص های دیوار اعلام شده است اما ترامپ درست بودن این تصاویر را رد کرد و گفت که تصاویر مربوط به دیواری است که دولت های سابق آن را ساختند این در حالی است که این دیوار توسط خود دولت وی ساخته شده است.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.