کاخ سفید در نامه‌ای به «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرده است که با تحقیقات استیضاح همکاری نمی‌کند.

به گزارش جماران به نقل از یورونیوز، در آخرین تحولات مرتبط با تحقیقات استیضاح «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا، کاخ سفید در نامه‌ای به «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان اعلام کرده است که با تحقیقات استیضاح همکاری نمی‌کند.

این موضع کاخ سفید چند ساعت پس از آن اعلام می شود که دولت ترامپ مانع شهادت «گوردون ساندلند» سفیر آمریکا در اتحادیه اروپا، در مجلس نمایندگان آمریکا شد.

کاخ سفید در نامه به مجلس نمایندگان، دموکرات‌ها را به نقض قانون اساسی آمریکا و آزادی‌های مدنی و همچنین تلاش برای نقض و تغییر نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ آمریکا متهم کرده است.

در نامه کاخ سفید همچنین گفته شده است که دولت با درخواست دموکرات‌های مجلس نمایندگان همکاری نخواهد کرد زیرا آنها تحقیقات نامعتبری را آغاز کرده‌اند.

«پت سیپولون» مشاور کاخ سفید گفته است: «هرگز پیش از این در تاریخ ما، مجلس نمایندگان تحت کنترل هر حزب سیاسی که هم که بوده، اینچنین مردم آمریکا را مسیر خطرناکی که به نظر مصمم به دنبال کردن آنند، نبرده است.»

«آدام شیف» رئیس کمیته اطلاعات مجلس نمایندگان روز گذشته-سه شنبه- در توئیتی نوشت: «کاخ سفید می‌گوید که تحت فشار قرار دادن یک دولت خارجی برای دخالت در انتخابات آمریکا، کار اشتباهی نیست.» او همچنین نوشته است که عدم همکاری کاخ سفید با تحقیقات استیضاح به معنای آن است که رئیس جمهوری خود را «بالاتر از قانون می‌داند در حالی که قانون اساسی چیز دیگری می‌گوید.»

کاخ سفید می گوید برای اینکه دموکرات‌ها بتوانند فرایند تحقیقات‌شان را معتبر کنند، مجلس نمایندگان باید چند گام بردارد از جمله یک رای‌گیری کلی در مجلس نمایندگان برای لزوم آغاز فرایند استیضاح و تضمین اینکه کاخ سفید هم بتواند شاهدان را بازجویی کند و به شواهد دسترسی داشته باشد.

در تحولی دیگر، «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا روز سه‌شنبه در واکنش به خبر خودداری دونالد ترامپ از همکاری با کمیته تحقیق در موضوع استیضاح، به رئیس جمهوری آمریکا هشدار داد که او «بالاتر از قانون نیست».

خانم پلوسی افزود کاخ سفید در تلاش است «بی‌قانونی را یک فضیلت نشان دهد» آنهم در حالی که دولت موظف است در قبال کارهایش، پاسخگو باشد.

رئیس مجلس نمایندگان آمریکا با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد: «مردم آمریکا سخنان رئیس جمهورشان را شنیده‌اند...اقدامات رئیس جمهور امنیت ملی ما را تهدید و قانون اساسی ما را نقض می‌کند و باعث می‌شود که درستی انتخابات ما زیر سوال برود. نامۀ کاخ سفید [در موضوع همکاری نکردن با کمیتۀ تحقیقات] آخرین تلاش برای پنهان نگه داشتن خیانت او به دموکراسی بوده است و اصرار بر اینکه او رئیس جمهوری فراتر از قانون است.»

واکنش خانم پلوسی تنها ساعاتی پس از آن منتشر شد که پت سیپولون، مشاور حقوقی کاخ‌ سفید برای او و روسای دموکرات کمیته‌های مختلف دستگاه قانونگذاری این کشور نامه‌ای هشت صفحه‌ای فرستاد و در آن علاوه بر متهم کردن دموکرات‌ها به انجام یک «تلاش حزبی و ضدقانون اساسی» برای بی‌اعتبار کردن نتایج انتخابات سال ۲۰۱۶ میلادی، اعلام کرد که رئیس جمهور با این کمیته تحقیق همکاری نخواهد کرد.

در ادامۀ بیانیۀ خانم پلوسی آمده است: «با وجود مانع تراشی‌های کاخ سفید ما همچنان شاهد افزایش شواهد و مدارکی هستیم که نشان می‌دهد آقای ترامپ از مقام خود سوء‌استفاده و سوگند خود مبنی بر "محافظت و دفاع از قانون اساسی" را نقض کرده است...به کاخ سفید هشدار داده می‌شود که ادامه تلاش‌ها برای پنهان کردن این حقیقت که رئیس جمهور از قدرتی که از سوی مردم به او واگذار شده سوء‌استفاده کرده، شاهد دیگری بر مانع تراشی‌ها است.»

خانم پلوسی در آخر نیز خطاب به دونالد ترامپ می‌گوید: «آقای رئیس جمهور شما بالاتر از قانون نیستید... شما باید پاسخگو باشید.»

«جیمی کارتر» رئیس جمهور اسبق آمریکا نیز از آقای ترامپ خواست با تحقیقات کنگره در موضوع ضرورت استیضاح همکاری کند و هشدار داد که امتناع از همکاری با قانونگذاران، آمریکایی‌ها را با پرسش‌های بی پاسخ بسیاری روبرو خواهد کرد.

سی و نهمین رئیس جمهوری ایالات متحده در جریان مصاحبه‌ای با شبکه خبری ام‌اس‌ان‌بی‌سی، به دونالد ترامپ توصیه کرد که برای پیشگیری از وقوع هر تغییری «حقیقت را بگویید».

به نظر کارتر اگرچه با حضور اکثریتیِ جمهوریخواهان در سنا، حتی با حمایت مجلس نمایندگانِ تحت کنترل دموکرات‌ها از استیضاح، «بعید است» که آقای ترامپ در نهایت از قدرت برکنار شود؛ با این وجود بستگی به نتایج تحقیقات، همه چیز ممکن است تغییر کند.

او در این مصاحبه گفت: «اگر حقایق فزاینده‌ای از کارهایی که دونالد ترامپ انجام داده فاش شود، قطعا استیضاح و عزل از مقام امکان پذیر است.»

مجلس نمایندگان آمریکا پس از فاش شدن فشار دونالد ترامپ بر همتای اوکراینی‌اش برای انجام تحقیقات درباره پسر جو بایدن، معاون پیشین رئیس جمهوری آمریکا و یکی از نامزدهای پیشرو دموکرات‌ها برای انتخابات ۲۰۲۰، تحقیقات برای استیضاح دونالد ترامپ را آغاز کرد.

دونالد ترامپ با این اتهام روبروست که در پی کمک گرفتن از یک دولت خارجی برای دخالت در انتخابات آمریکاست.

 

انتهای پیام
این مطلب برایم مفید است
0 نفر این پست را پسندیده اند
آب و هوا

نظرات و دیدگاه ها

مسئولیت نوشته ها بر عهده نویسندگان آنهاست و انتشار آن به معنی تایید این نظرات نیست.